'Geestelijke zorg komt in het nauw' Geheimen uit de 61 binnenland Toplonen bij omroep worden minder extreem Veel ggz-instellingen schrappen in pastoraat DINSDAG 1 MEI dinsdag 1 mei 2012 De geestelijke verzorging dreigt het slachtoffer te wor den van de bezuinigingen in de geestelijke gezond heidszorg. Sommige instel lingen hebben geen keuze. door Stephan Bol en Petra Noordhuis GGZ Delfland bezuinigt op alle voorzieningen. Ook de geestelijke ver zorging wordt terugge bracht, van 2,4 formatieplaats naar een halve. De aanwezigheid van geestelijke verzorgers is volgens Ron Sponselee, voorzitter van de raad van bestuur, een extra voor ziening, net als de diëtiste of de fy siotherapeut. Maar wettelijk is vast gelegd dat mensen die meer dan 24 uur zijn opgenomen in een in stelling, recht hebben op 'de be schikbaarheid van geestelijke ver zorging die zo veel mogelijk aan sluit bij de godsdienst of levens overtuiging van de patiënten of cliënten'. Hoe dit geregeld moet worden en hoeveel geestelijk ver zorgers er moeten zijn, is niet vast gelegd. De Raad van Kerken in Delft noemt de inkrimping een 'dispro portionele aantasting van de bezet ting van de dienst geestelijke ver zorging'. Sponselee van GGZ Delf land zegt niet anders te kunnen. „Bezuinigingen uit Den Haag dwingen ons tot keuzes maken." Bij de Vereniging van Geestelijk Verzorgers in Zorginstellingen (VGVZ) komen sinds eind vorig jaar 'zorgelijke berichten' door over ggz-instellingen die buiten proportioneel willen bezuinigen op de geestelijke verzorging, zegt Taco Bos van de VGVZ, die als geestelijk verzorger werkt bij Pro Persona in Wolfheze en Arnhem. Het kabinet bezuinigt.dit jaar 600 miljoen euro op de ggz, waardoor instellingen moeten inkrimpen. Bos benadrukt dat hij niet per defi nitie tegen bezuinigen op de gees telijke verzorging is. „Als een in stelling 5 tot 10 procent moet be zuinigen, moeten geestelijk verzor gers bereid zijn daarin te delen. Maar het mag niet buitenpropor tioneel zijn." GGZ Delfland maakt het volgens hem wel erg bont. Hij kent nog ze ven van dergelijke voorbeelden. De VGVZ denkt mee met leden die te maken krijgen met een be zuiniging, vertelt Bos. „Zo advise ren we contact te zoeken met de cliëntenraad." Die heeft verzwaard adviesrecht omdat het om een ele mentair patiëntenrecht gaat. Thijs Tromp, directeur van de christelijke vereniging van zorgaan bieders Reliëf, ziet ook dat zorgin stellingen beknibbelen op geeste lijke verzorging. „Lang niet altijd gaat het om geestelijk verzorgers die worden ontslagen. Vaak wordt een vacature niet of niet volledig ingevuld als iemand vertrekt. Ik vermoed dat de geestelijke verzor ging bij een op de drié zorginstel lingen ter discussie staat." Tegelijk zijn er volgens hem instel lingen die zich er juist mee profile ren. „Als je je wilt onderscheiden met aandacht voor levensbeschou wing en zingeving, investeer je in geestelijke verzorging." GGZ Delfland moet dit jaar 10 pro cent bezuinigen. „We willen zo min mogelijk bezuinigen op han den aan het bed en kwamen dus uit bij functies die indirect met pa tiënten te maken hebben", zegt Sponselee. Volgens hem heeft de geestelijke verzorging in de jaren dat het goed ging met de instelling meer taken op zich genomen dan verplicht is. Zo werden niet alleen opgenomen patiënten, maar ook thuiswonenden geestelijk bijge staan. Hij wil het aanbod (protestants, rooms-katholiek en humanistisch) in de breedte handhaven, waar door elke ziekenhuispastor slechts enkele uren per week in dienst van zijn instelling zal werken. „Wat er meer nodig blijkt, willen we op maat inkopen." Albert van Wersch geeft uitleg bij het bord van een rijwielhandel dat half ingeklapt een vaderlandslievende boodschap bevat, foto Jeroen jumelet/GPD Het waren vaak tekens van ver zet. Objecten die burgers in de Tweede Wereldoorlog verbor gen. Meestal worden ze pas bij sloop of verbouwing van een pand gevonden. Het Nederlands Volksbuurtmuseum in Utrecht wijdt er een expositie aan. door Jacqueline Steemwijjk Stapels op papier gedruk te Nederlandse vlaggen vond directeur Albert van Wersch van het Ne derlands Volksbuurtmu seum terug in een voormalige bak kerswinkel. „We kregen het com plete interieur. Maar niemand wist dat er in die etalage een geheime bergplaats zat, vol met vlaggen." Het is slechts een van de verbor gen oorlogsschatten die het mu seum exposeert. Het lijkt zo onbe langrijk, die vlaggen. Maar tijdens de oorlog was het een daad van verzet. „Die man nam een heel groot risico. Hij had er honderden laten drukken. Om de stapels vlag gen zaten zelfs nog de wikkels met de naam van de drukkerij." Ver moedelijk had de bakker ze na de bevrijding willen uitdelen. In plaats daarvan zagen de vlaggen pas zeventig jaar later weer het dag licht. „Dat maakt deze objecten zo fascinerend. Ze worden pas bij de sloop of verbouwing van een pand teruggevonden. Wie had ze daar verstopt en wat is er met die men sen gebeurd?" Dat verhaal is meest al niet meer te achterhalen. De hui dige bewoners weten vaak niet wie er indertijd woonden. Maar het geeft wel een beeld van de moed van mensen toen. Tussen plafonds en bovengelegen vloeren, tussen het behang en de muren, in voor het oog onzichtbare berg plaatsen bij trappen en nissen, overal wisten mensen hun kost baarheden te verstoppen. Vaak werden die pas jaren teruggevon den. Zoals de zelfgemaakte radio die achter een plafond vandaan kwam en de zendapparatuur ge maakt van materialen die de gealli eerden bij de Slag om Arnhem ach terlieten. „Iemand heeft die spul len verzameld, er zendapparatuur van gemaakt en die in een huis in Utrecht verborgen. Naar de radio HILVERSUM - Nog tien presentato ren bij de publieke omroep ver dienden vorig jaar meer dan de zo geheten balkenendenorm. Van hen werken er vier voor BNN, drie voor de Vara, twee voor de Tros en eentje voor de KRO. Dat liet de Nederlandse Publieke Om roep (NPO) gisteren weten. In 2010 zaten dertien presentatoren boven de balkenendenorm. De norm stoelt op 130 procent van het inkomen van de minister-presi dent. Dat komt neer op een belast baar jaarinkomen van 193.000 eu ro in 2011. Een Vara-presentator zat het meest boven de norm met een jaarsalaris van 491.025 euro. De omroepen willen dat uiteinde lijk vijftv-presentatoren en drie ra diopresentatoren boven de balken ende zitten. Zij spraken dat in 2009 af met goedkeuring van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap. Het duurt enige tijd voor dat streefcijfer is gehaald, omdat contracten niet zomaar kun nen worden opengebroken. Van alle omroepbestuurders had den er drie een inkomen boven de balkenendenorm. Dat zijn twee le den van de raad van bestuur van de NPO (203.769 en 210.054 euro) en de directeur van de NCRV (208.000 euro). Nieuwe bestuur ders blijven onder de norm. Jij bent de ster tijdens een professionele fotoshoot bij My Day Models. "8 Sta in het middelpunt van de belangstelling tijdens een professionele fotoshoot bij My Day Models met wel 51% korting. Inclusief make-up, hairstyllng en 2 sets eigen kleding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6