Bedrijfswerving moet vee beter Feest Geze li ge dag voor iedereen i8| beloond met lintje Nieuwe verlichte moet Brugge ook 's nachts charme geven Inzet voor 'het muziek' almanak Tip? redactie@pzc.nl dinsdag 1 mei 2012 Z Koninginnedag werd bijna overal in de streek feestelijk gevierd. Wanklanken werden niet of nauwelijks vernomen. Zestien nieuwe lintjesdragers mochten voor het eerst meeproosten op de Terneuzense oranjeborrel in het Scheldetheater. Axelaar Piet Schuitvlot (midden) proost als kersverse lintjesdrager met en kele 'ouwe rotten' op de gezondheid van de koningin. mmmmm m m -* m m ük door Frank Gijsel BRUGGE - De Vlaamse stad Brugge wil zijn monumenten sfeervoller in het licht zetten. Het stadsbe stuur lanceerde een ambitieus lichtplan van de Italiaanse 'lichtde- signer' Susanna Antico. De komen de tien jaar moeten alle monumen ten en markante gebouwen beter en mooier worden verlicht. Antico wil de verlichting van de hele binnenstad aanpassen, ver nieuwen en stroomlijnen. Uitvoe ring van haar plannen kost Brugge ruim negen miljoen euro. Wie nu 's avonds door de Steen straat wandelt en de Sint Salvators- kathedraal passeert, ziet het eerste gebouw dat volgens de plannen van de lichtdesigner uit Milaan is uitgelicht. De nieuwe verlichting moet Brugge 's avonds en 's nachts (nog) meer charme geven. Veel verlichtingsinstallaties rond monumenten zijn al tientallen ja ren oud. Vaak werpen grote projec toren van veraf een fel licht op de gebouwen. De huidige straatver lichting in de binnenstad is ook aangelegd op maat van de auto en dus voornamelijk voor het straat- vlak bedoeld. Door het karakter van de stad Brugge, wier binnen stad net als die van veel andere Vlaamse steden de laatste jaren meer toegesneden is op de voet ganger, wordt die verlichting van daag als omgevingsverlichting be schouwd. Volgens Antico ontbeert Brugge charme en rust in het nachtbeeld. Dat nachtbeeld mist aantrekkings kracht. Brugge mist 's nachts veel van de visuele aantrekkelijkheden van overdag. Het nachtbeeld van Brugge heeft, stelt Antico, een ei gen identiteit nodig, vol charme, warmte en gezelligheid. Geen overdaad aan felle verlich ting, maar energiezuinig licht dat bezoekers uitnodigt de stad te ont dekken, er in te verdwalen en daar van te genieten. door Wout Bareman TERNEUZEN - De economische ont wikkeling van de Kanaalzone is de laatste vijftien jaar achtergebleven bij de verwachtingen. „Er is te wei nig gebeurd", zegt wethouder Jaap Bos (economie) van Terneuzen. De wethouder doelt daarmee op nieuwe bedrijfsvestigingen. Bos wil daarom dat de acquisitie wordt geïntensiveerd. Voor het 'lokken' van bedrijven moeten meer mensen worden ingezet en moet dus ook meer geld worden gereserveerd. Bos: „Er is overigens geen reden voor treurnis, want be staande bedrijven hebben natuur lijk wel degelijk flink geïnvesteerd. Denk aan Verbrugge, aan Yara, Dow en de Glasfabriek. Maar al leen Mammoet en biodieselfabriek van Roosendaal Energy vestigden zich nieuw." De wethouder wijt het gebrek aan nieuwvestiging van bedrijven deels aan het feit dat havenschap Zeeland Seaports in het kader van de nauwe samenwerking met Rot terdam de acquisitie jarenlang hoofdzakelijk overliet aan de we reldhaven. Dat leverde de Zeeuwse havens niets op. „De samenwer king tussen het schap en de ge meente had beter gekund. Er ont brak regie." Nu Zeeland Seaports weer op eigen benen staat, ziet Bos een aanzienlijke verbetering van de commerciële activiteiten. De Terneuzense wethouder is ook tevreden over Economische Im puls Zeeland. „Die twee zaten in het verleden niet op één lijn. Ieder een wil bij een succesje natuurlijk de bloemen ontvangen. Maar dat is voorbij. We streven nu naar een duidelijke regiefunctie; kijken wie in de beste positie is om een be drijf binnen te halen." Volgens Bos gaat ook een enorme impuls uit van de nieuwe zeesluis. „Maar dat moeten we wél onder kennen. Dat gebeurt, vind ik, in Zeeuws-Vlaanderen nog onvol doende. De Belgen zien het belang wél heel goed. We moeten zorgen dat ook wij ons deel van de koek krijgen." De contacten met bestaande en toekomstige bedrijven worden de komende jaren uitgebreid met een intensievere inzet van bedrijfscon- tactfimctionarissen en (eventueel) de invoering van een bedrijfsloket. En om bedrijven én werknemers te lokken, worden voorzieningen waar mogelijk verder verbeterd en uitgebreid. De komende weken praat de wethouder met alle be trokken organisaties en instellin gen over de prioriteiten, die moe ten worden gesteld in het Beleids plan Economie Terneuzen 2012 - 2015. De gemeenteraad stelt dat plan in september vast. Van een echte ouderwetse Ko ninginnedag moet het plezier af spatten. En dat deed het dan ook maandag in Zeeuws-Vlaan deren. Gelukkig niet letterlijk; de regenwolken werden een groot deel van de dag verdreven door een flauwe Oranjezon. door René Hoonhorst Burgemeester Jan Lonink van Terneuzen weet hoe hij nieuwe Oranjeklanten moet verwelkomen. „U moet vandaag met de borst voor uit lopen en u mag trots als een pauw zijn", zei hij tegen de zestien nieuwelingen, die voor het eerst met een oranjebittertje proostten tijdens de gemeentelijke borrel voor gedecoreerden. Het Terneuzense college nodigt niet alleen de koninklijk onder scheidenen uit. Ook mensen die een Carnegie-heldenmedaille kre gen, zijn welkom tijdens de jaarlijk se receptie op Koninginnedag. Om dat ook zij zich onbaatzuchtig he- ben ingezet voor anderen, zelfs met gevaar voor eigen leven een ander redden. Overigens was Lonink ook blij met de feesten elders in de ge meente. Hij had tegen de middag al begrepen dat het er in de mees te dorpen en stadjes vrolijk aan toe ging. En de Koninginnenacht op het Arsenaalplein van Terneu zen was zonder wanklank verlo pen. „We hebben - alleen vrolijk aangeschoten jeugd voorbij zien komen. Vaak kochten ze ook nog een oranje hoed of raar vestje ter verhoging van de feestvreugde", meldde een kramer op de rommel markt, die in Terneuzen de laatste jaren is uitgegroeid tot een echte vrijmarkt. Bewoners van de Walst- raat wilden ook laten zien dat ze niet onder doen voor Amsterdam en doopten hun straat om in P.C. Walstraat. Of ze hun prijzen ook verhoogden, is niet bekendge maakt. Natuurlijk waren er overal in de re gio weer traditionele koninginne dagfestiviteiten. Van Hulst tot aan Cadzand en van d'Ee tot Hontenis- se waren er zeskampen, spellenpar- Olivia (5) uit Philippine pronkt met de door oom Henk versierde fiets. koersen, springkussens én optoch ten, al dan niet met versierde fiet sen. In Philippine maakte Olivia (5) helemaal de blits met haar prachtig versierde fiets. Of ze dat helemaal zelf had gedaan? „Nee, oom Henk heeft er drie uur aan ge werkt", fluisterde mama haar in. Veel feestvierders tooiden zich in het oranje en bijna overal heerste een vrolijke sfeer. „Hij is even weg geweest, maar de lente komt er nu echt aan", wist een Axelaar zeker. De Koninginnedag is een feestje, maar kan ook een inkomstenbron zijn. Het Evenementencomité van Hoofdplaat bakt oliebollen om met de opbrengst nieuwe fesitvitei- ten op poten te zetten. En de Sas- se Ventjes trachten met een gaai- bolling geld in kas te krijgen voor de volgende carnavalsviering. Die Vlissingse vond een paar maan den geleden dat het hoog tijd was ge worden om (weer) aan haar conditie te werken. Ze ging een tijd lang naar de sportschool, maar dat bleek toch niet helemaal haar 'ding' te zijn. Ze sport liever in de buitenlucht en be sloot daarom te gaan hardlopen. De eerste weken waren zwaar, maar ze hield stug vol en kreeg er plezier in. Toen ze vrijdag bijna klaar was met haar ronde merkte ze dat er een bus voor haar neus stopte. De chauffeur deed de deur open en keek haar vra gend aan, evenals de passagiers. Bui ten adem als ze was, was het lastig om iets uit te brengen. Met gebaren maakte ze duidelijk dat ze niet mee hoefde, maar stak wel haar duim om hoog. Voor de moeite... HULST - Toon Biesbroeck is - hoe wel al lang pensioengerechtigd - in heel de regio nog bekend als make laar uit Hulst. Maar Biesbroeck ver koopt niet alleen huizen, hij zet zich ook in voor de Hulster ge meenschap. Hij maakte zich daar bij zo verdienstelijk dat hij maan dag werd benoemd tot lid in de Or de van Oranje-Nassau. Biesbroeck is onder meer lid van het comité van aanbeveling van de Stichting Reyn Art. Hij was me de-oprichter van de Stichting Caril lon Basiliek Hulst en eind vorige eeuw één van de drijvende krach ten achter de Stichting Fondsen werving Redt de Basiliek. Ook is hij mede-oprichter van de Kiwa- nis én van AHC De Vossen, die hij zes jaar diende als Prins Carnaval. Maar het meest bekend is Bies broeck van 'het muziek'. Toon was tot twee maanden terug 34 jaar be stuurslid van de Koninklijke Stede- Toon Biesbroeck met zijn lintje. .lijke Harmonie. Tijdens het Oranje concert van de harmonie op Ko ninginnedag kreeg Biesbroeck de versierselen van de koninklijke on derscheiding opgespeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 50