Het titanengevecht barst weldra 41 binnenland NEDERLAND Goede lijsttrekkers, geld en inhoud, daar draait het om tijdens verkiezingen. De politieke partijen maken overuren om straks het onderlinge gevecht goed aan te kunnen. De inhoud: PvdA en VVD zijn eruit, CDA zit in tijdnood Zomer in Mi m ij KRAS.NL 1 r BOEK ONLINE of bel 0900-9697 iscpm dinsdag 1 mei 2012 'Ik ben ervan overtuigd dat je de verkiezingen met geld kunt winnen' Een bron binnen de VVD Veel tijd is er niet meer, daarom staan de partijen in Den Haag onder hoge druk een goede campagne te voe ren voor de verkiezingen op 12 september. door Frits Bloemendaal De Tweede Kamer heeft twee weken vakantie, maar op en om de par tijbureaus heerst koorts achtige activiteit. Amper vier maanden hebben ze óm zich voor te bereiden op nieuwe verkiezin gen. Er moeten kandidatenlijsten komen, een programma, verkie zingscongressen en bovenal: een winnende strategie. Vanaf het moment dat de PW bij de Catshuisonderhandelingen de handdoek in de ring gooide, zijn de campagnemachines gaan lopen. Bij de PW zelfs eerder, want die partij had voor de breuk al be dacht dat de schuld bij Europa moest worden gelegd, en dat de 'bemoeizucht' van Brussel inzet zou worden van de verkiezingen. Alles wat vanaf de breuk gebeurde, had direct of indirect met de ver kiezingen te maken, ook al was er nog geen datum bekend. Het zwar tepieten door CDA en WD, het initiatief van D66, Christenunie en GroenLinks om vanuit de Ka mer een begroting te maken, de groepsfoto in de fractiekamer van D66, het afhouden door en vervol gens afserveren van de PvdA, de af zijdigheid van de SP: het werd ver kocht als landsbelang, maar het partijbelang zat goed in de diverse achterhoofden. Alle kanalen(de wandelgangen, twitter en e-mails) werden ingezet om de eigen partij te promoten en andere omlaag te trekken. Het is nog maar een voorproefje, want na de zomer, als de campagne haar hoogtepunt bereikt, zal het er Het allerbelangrijkste voor de ver kiezingen is natuurlijk de inhoud. Traditioneel (behalve bij de PW) wordt het verkiezingsprogramma door een programcommissie opge steld. Veel zal dat deze keer waar schijnlijk niet voorstellen. De WD heeft de vorige voorzitter, hoogle raar geneeskunde Jan Anthonie Bruijn, gevraagd de klus opnieuw te klaren. Inhoudelijk zal er weinig veranderen ten opzichte van 2010, valt al te beluisteren. De PvdA hoeft ook niet veel meer te doen, zegt financieel woordvoer der Ronald Plasterk. „Dit is ons ver kiezingsprogramma", zegt hij, wap perend met de plannen die Die- derik Samsom onlangs presenteer de. Maar dan moet Samsom wel tot lijsttrekker worden gekozen en moeten die plannen ongeschonden door het partijcongres komen. Het CDA verkeert in tijdnood. Het had deze zomer het Strategisch Be raad over een nieuwe koers willen afronden. Dat moest als basis die nen voor een nieuw programma en voor de keuze van een nieuwe lijsttrekker. Die procedure moet nu in de snelkookpan om op tijd klaar te zijn. nog harder aan toe gaan. Achter de schermen wordt intus sen keihard gewerkt aan de hand van de verkiezingsdraaiboeken. Hoeveel budget hebben we, is een van de eerste vragen. Het ant woord blijft zoveel mogelijk bin nenskamers, want strategische in formatie deel je niet met de buiten wereld. En het budget is strate gisch. „Ik ben ervan overtuigd dat je de verkiezingen met geld kunt winnen", zegt een WD-bron. Op basis van de schaarse informatie valt wel te voorspellen dat de WD Op 12 september zijn er Tweede-Ka merverkiezingen. foto ANP en de SP het meest kunnen beste den (zie kader). Partijen moeten ook snel hun lijst trekkers aanwijzen of kiezen, en ze moeten in noodtempo hun verkie zingsprogramma opstellen. En om dat de partijen (de PW uitgezon derd) gebonden zijn aan reglemen ten om dat een beetje netjes te la ten verlopen, moeten ze een en an der eerst nog voorleggen aan hun leden. In allerijl zijn daarom de ge bruikelijke voorjaarscongressen omgevormd tot verkiezingscon gressen, die nog net voor de zo mervakantie kunnen worden ge houden. Pas daarna kan de echte campagne beginnen. Maar omdat het weinig zin heeft om dat in de zomerva kantie te doen, zal het gevecht pas eind augustus, begin september echt losbarsten. Over de strategieën valt nog niet veel te vertellen. Of andere partij en het net als de PW over Europa willen hebben, moet worden afge wacht. De afgelopen week hebben ze Geert Wilders vooral gene geerd. Het ligt bovendien voor de hand dat de middenpartijen het vooral willen hebben over de vraag hoe de economische crisis wordt bestreden. Te beluisteren valt al wel dat de WD voor dezelfde koers kiest als in 2010, met veiligheid en solide overheidsfinanciën als speerpun ten. De liberalen zien de PvdA als 2-/3-/4-/5-daagse autovakanties Lekker weg in eigen land! 2/3/4/5 dgn VLIELAND iiSÖÉPKlH M*' Af. BBL, Verblijf in het 3-sterren Hampshire Hotel - B/looi Veluwe in Putten inclusief ontbijtbuffet. Het hotel ligt midden in het Speulder- en Sprielderbos. Aankomstdata: van 8/5 t/m 31/10 Zie www.kras.nl/17749 waarom zou je meer betalen Direct aan het strand Verblijf in het 4-sterren WestCord Strandhotel See- duyn, met uitzicht over de Noordzee, inclusief ontbijt buffet. Met o.a. een wellnesscenter (tegen betaling). 'si SI Direct aan het IJsselmeer Aankomstdata: van 8/5 t/m 31/10 Zie www.kras.nl/51515 Verblijf in het 4-sterren Beach Hotel de Vigilante in Makkum, inclusief ontbijtbuffet. Hotel beoordeeld met een 8+! Bezoek o.a. de steden Bolsward, Sneek en Harlingen. Aankomstdata: van 8/5 t/m 30/8 Zie www.kras.nl/51702 Prijzen zijn per persoon, ienzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reservëringskosten. ïÜ-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4