201 zeeland 5000 Oudere ondernemer heeft ze iden opvolger Geen spijt Keus tussen ontpolderen en Publiek toont smaak in 'De kunst van kiezen' 50* korting Ondernemers ouder dan 55 jaar te gast kpn dinsdag 1 mei 2012 MIDDELBURG - Voor de tentoonstel ling 'De kunst van kiezen' is het niet de curator of de directeur die bepaalt wat er te zien is, maar het publiek zelf. De expositie is van 1 juli t/m 14 oktober te zien in de De Kabinetten van De Vleeshal, Zusterstraat 7 in Middelburg. Met dit project wordt het publiek van harte uitgenodigd de tentoon stelling mede samen te stellen. Ie dereen die mee wil doen, kan ge durende de hele maand mei stem men via de website van de pzc: www.pzc.nl/dekunstvankiezen en via een stemformulier in boekhan del De Drukkerij in Middelburg. 'De kunst van kiezen' betreft een initiatief van de Stichting Beelden de Kunst Middelburg (SBKM/De Vleeshal) in samenwerking met de PZC en de Drukkerij. De SBKM/De Vleeshal beheert de gemeentelijke kunstcollectie die is ondergebracht in het depot van het M HKA in Antwerpen. Van de op een Samsung Galaxy Tab 10.13G Bij AUes-in-één' Standaard voor 55r/mnd Met Interactieve TV, Internet en Bellen Zo'n vijfduizend! Zeeuwse onderne mers van 55 jaar en ouder zullen de komende jaren stoppen. Vooral veel bouwbedrijven staan volgens de Kamer van Koop handel te koop. ruim 150 werken word regelmatig een selectie getoond in De Vlees hal of in De Kabinetten. Voor de tentoonstelling 'De kunst van kiezen' kan het publiek nu een keuze maken uit een selectie van 36 kunstwerken. Afbeeldingen van alle werken zijn vanaf van daag te zien op de betreffende pzc-website en vanaf vrijdag 4 mei in De Drukkerij. De selectie kunst werken is divers en loopt uiteen van bijvoorbeeld 'Combinatie met dubbele lijn en blauw vlak' van Marlow Moss uit 1934 tot 'Ramp with bombing of Stevening Hou se' van Francesco Arena uit 2010. Scholieren en 'De Vrienden van De Vleeshal worden ook nadrukke lijk uitgenodigd hun stem uit te brengen op één van de geselecteer de werken. De tentoonstelling wordt zaterdag 30 juni om 17.00 ge opend in De Kabinetten van de Vleeshal. www.pzc.nl/dekunstvankiezen De vergrijzing slaat toe in onder nemersland. Zo'n vijfduizend Zeeuwse ondernemers van 55 jaar en ouder zullen de komen de jaren stoppen. Daarvan heeft viervijfde geen opvolger. Door de economische crisis staan ko pers bepaald niet in de rij. door Frank Balkenende De problemen rond de bedrijfsopvolging baart de Kamer van Koophandel Zuid- west-Nederland zor gen. Zo'n vierduizend Zeeuwse be drijven, overwegend eensmansza- ken, dreigen de komende jaren de deuren te sluiten. „Als ondernemers die tegen hun pensioen zitten, geen familie heb ben die het bedrijf willen voortzet ten of geen koper kunnen vinden, is dat risico wel aanwezig. Nu zal de soep niet zo heet gegeten wor den als hij wordt opgediend, want je ziet wel dat ondernemers die hun bedrijf niet kwijt kunnen, vaak noodgedwongen een' paar jaar langer doorwerken. Wat dat betreft gebeurt in het bedrijfsleven allang wat de politiek nu wil: later met pensioen", zegt woordvoerder Mare Volleman van de Kamer van Koophandel Zuidwest-Nederland. Vooral eensmanszaken zijn moei lijk te slijten, blijkt uit onderzoek van de handelskamer. Dat heeft deels met de crisis te maken (min der consumentenbestedingen, moeilijkere financiering), maar vooral met het type bedrijf Volleman: „'De vent is de tent', zeggen wij altijd over een een manszaak. De kennis, de ervaring, de manier van zaken doen bepaalt het succes van zo'n bedrijf Het is lastig die goodwill te berekenen." Voor starters kan zo'n eensmans- bedrijf juist interessant zijn. De Ka mer van Koophandel wijst daar in elk startersgesprek op. „Je kunt dik wijls beter een bedrijf overnemen dan zelf iets beginnen. Een be staand bedrijf heeft een naam, een klantenkring en gevestigde produc ten. Juist in economisch mindere tijden kan het aantrekkelijk zijn een bestaan bedrijf te kopen." Uit onderzoek blijkt wel dat onder nemers die een ander bedrijf erbij Top tien van sectoren met het grootste aandeel ondernemers ouder dan 55 jaar. Zeeland aantal Nederland aantal 1 Teelt granen, zaden etc. 504 8,2 Bouw 8.214 3,0 2 Bouw 204 3,3 Holdings (geen financiële) 7.013 2,6 3 Café 160 2,6 Boekhoudkantoren 6.209 2,3 4 Dienstverl.akker-/tuinbouw138 2,2 Kunsten schrijven 5.893 2,2 5: Restaurant 128 2,1 Autobranche 5.225 1,9 6 Kunst en schrijven 125 2,0 Schoonheidsbranche 4.892 1,8 7 Goederenvervoer over1 A/eg 122 2,0 Melkvee 4.551 1,7 8 Binnenvaart (vracht) 122 2,0 Paramedische bedrijven 4.385 1,6 9 Autobranche 113 1,8 Café 4.017 1,5 10 Schoonheidsbranche 110 1,8 Haarverzorging 3.809 1,4 Donja Odijk bron: Kamer van Koophandel kopen, succesvoller zijn dan star ters die een bestaand bedrijf ko pen. Na vijf jaar is negentig pro cent van de ondernemers nog ac tief, terwijl de helft van de starters niet heeft kunnen overleven. Ge vestigde ondernemers spelen vol-r gens de Kamer van Koophandel een belangrijke rol in het midden- en kleinbedrijf als het gaat om werlcgelegenheid, productiviteit en innovatie. De meeste bedrijven die te koop staan, zijn te vinden in de bouw. Dat is niet zo vreemd, want de wo ningmarkt zit op slot. Er wordt maar mondjesmaat nieuw ge bouwd. Overname van een bedrijf is ingewikkeld. In een agrarisch be drijf gaat het dikwijls om uitkoop van familieleden. Financieel is dat vrijwel altijd lastig. Op dit mo ment zijn banken ook niet scheu tig met financieringen. Overname vereist creativiteit en een goede voorbereiding. De Kamer van Koophandel houdt daarom Over- namedagen in mei. Een voor ver kopers (8 mei, KvK-gebouw in Middelburg) en een voor kopers (10 mei, Hotel Goes) Aanmelden via www.kvk.nl/overnamezeeland Het bedrijf van je vader laat je niet graag verloren gaan, Sandra Olree (34) uit Zierikzee erkent dat emotie mee speelde bij het besluit een deel van Transportbedrijf Biene-Velde over te nemen. „Dat bedrijf was van mijn vader en mijn zwager. Met bloed, zweet en tranen hebben ze het opgebouwd. Het voelt goed dat we een deel kunnen behouden." Sandra en haar man Jan Olree (44) beginnen twee jaar terug SDC Zee land, een bedrijf in stadsdistribu- door Herman Lelieveldt Kijk. voor de beschikbaarheid en voorwaardenop kpnxom Het heeft er alle schijn van dat de Kun- duz-coalitie in de haast om Brussel van goede cijfers te voorzien het ontpolde- ringsdossier weer voor zich uit heeft ge schoven. In het debat op donderdagavond gaf CDA- ffactieleider van Haersma Buma niet de duidelijk heid waar iedereen in Zeeland intussen zo naar ver langt. Op de concrete vraag van kamerlid Ouwehand of de polder nu onder water komt was het antwoord „Water komt er voorlopig nog niet in, maximaal voor een derde." Die voorlopigheid duidt op een nieuwe ronde van uitstel waarin het CDA op zoek moet naar de middelen om het alternatieve plan van Bleker te fi nancieren: „Dat is een opdracht en daar zijn we mee bezig en daar zijn kansen voor", aldus Buma. Ongemerkt zien we dat het alternatieve plan van Ble ker dus door het CDA omarmd wordtomdat het kennelijk beter is dan de oorspronkelijke afspraak om de Hedwige te ontpolderen. Maar waar haalt het CDA die wijsheid vandaan? Was de actie van Tweede Kamerlid Koppejan niet ingegeven door het argument dat de ontpoldering geen draagvlak heeft onder de Zeeuwse bevolking? Is dat draagvlak er opeens wel wanneer naast een derde van de Hedwige polder ook nog delen van de Welzinge, Schorer en Appelzak onder water wor den gezet? Het is klip en klaar dat de meeste Zeeuwen het liefst geen enkele polder onder water zien lopen, maar ondertussen is het ook overduidelijk dat zo wel de Europese Commissie als Vlaanderen dit nooit zullen accepteren. De enige twee keuzes op dit moment zijn die tussen het oorspronkelijke plan en het alternatieve plan van Bleker. De Europese

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 44