Nazaten RAF op bezoek Friso Cameramuseum opent op 12 mei in Zierikzee Muziek en sportdinics bij feest Brotiwersdam Rol Westenschouwen KONINGINNEDAG s ZIERIKZEE - Het Cameramuseum van fotograaf Bob Noomen in Zie rikzee wordt zaterdag 12 mei offici eel geopend. In het drie etages tellende pand aan de Visstraat, wordt de geschie denis van de fotografie verteld. De nadruk ligt hierbij op historische camera's. Pronkstukken zijn een Kodak uit 1907 en enkele reiscame- ra's van rond 1880. Ook de onver mijdelijke Agfa fotorolletjes zijn te zien. Verder zijn er door poppen uitgebeelde taferelen, enkele don kere kamers, en een kinderspeel hoek met fotospullen. Het Zierikzeese Cameramuseum is het enige in Nederland. Het heeft een educatief en interactief karakter. Doelstelling is het be houd van industrieel en cultureel erfgoed. Er is daarbij speciale aan dacht voor de Zeeuwse fotografie. Het museum is verder bedoeld als slecht-weervoorziening voor toeris ten en inwoners van Zeeland. Me de om die reden verleende de ge meente een subsidie van 3000 eu ro. Ook het Nutsfonds Zierikzee en het Prins Bernhard Cultuur fonds droegen bij. Voor de officiële opening 12 mei om 15.00 uur is een bekende Ne derlander uitgenodigd. Dinsdag 15 mei gaat het museum open voor het publiek. CULTUUR DICHTBIJ Impressie van productieproces bij Theatergroep Intermezzo. Zie: www.pzc.nl/cultuurdichtbij EN VERDER Is op het blog www.pzc.nl/kieknoe te zien hoe Koninginnedag in het jaar 1921 in Burgh werd gevierd. TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Zet uw foto m een album op www.pzc.nl/foto door Joeri Wisse BROUWERSDAM - Gratis volgen van strandsportclinics, demonstraties van professionals en zomerse live muziek van bandjes en dj's. Aan het programma en de faciliteiten zal het niet liggen. Als zaterdag 5 mei ook het weer nog meewerkt, zijn de organisatoren van de offi ciële opening van de drie 'beach- courts' helemaal tevreden. De activiteiten vinden tegelijk met de jaarlijkse opening van het strandseizoen plaats. Omdat on langs met subsidie van het Greve- lingenschap op drie plekken aan de Noordzeezijde van de Brou- wersdam speciale strandsportvel- den zijn aangelegd, is het publieks- feest nu extra groot aangepakt. Bij strandpaviljoens De Kous en 't Gorsje vinden van 12.00 tot 17.00 de 'Free Clinics' plaats, daarbij kan iedereen de meest uiteenlopende strandsporten proberen. Voor min der sportief aangelegde bezoekers is er bij 't Gorsje ook een braderie en op beide locaties is 's middags li vemuziek te horen. Bij Perry's is ook een beachcourt, maar daar vinden geen speciale ac tiviteiten plaats, maar de activitei ten van exploitant de Zeeuwse Gasten komen wel terug in het programma bij de andere locaties. Restaurant De Eetkamer Frikadellen worden bij bosjes aangevoerd tijdens het Eerste Bru's Open Dorpsraadvoorzitter Caecilia Kuin moedigt de kinderen aan tijdens het Kampioenschap in de feesttent. eendjeshengelen in Ouwerkerk. Prachtig weer kenmerkte Koninginnedag 2012 op Schouwen-Duiveland. De paar druppels regen halver wege de middag namen de feestvierders op de koop toe. Een verslag uit ZierikzeeKerkwerve, Burgh-Haam- stede, Bruinisse en Ouwerkerk. Raadslid Robbert Lievense: „We tonen ons medele ven met prins Friso en zijn gezin door er een Konin ginnedag als geen ander van te maken." NIEUWDORP - Drie kinderen van een vliegenier van de Royal Air- force (RAF) die in 1945 met een Lancastervliegtuig neerstortte in Nieuwdorp bezoeken op Bevrij dingsdag, zaterdag 5 mei, de plaats waar hun vader is omgekomen. Het toestel dat op 20 maart 1945 neerstortte, was een zogeheten Pathfinder. De zeven bemannings leden stonden onder leiding van de 21-jarige Australische piloot Lindsay Bacon. Hun taak was meer dan 200 bommenwerpers te begeleiden op een vlucht naar het Ruhrgebied. Op de terugweg wer den ze boven het nog bezette Schouwen-Duiveland geraakt bij beschietingen vanaf Westenschou wen. Het brandende toestel keerde terug en begon aan een route over Zuid-Beveland. Het slecht bestuur bare toestel stortte neer. Alle ze ven mannen kwamen om. Op de plaats van de crash staat nu een woonzorgcentrum. Vorig jaar do ken bij bouwwerkzaamheden twee propellors en een motor van de Lancaster op. De vondsten zijn ondergebracht in het Bevrijdings museum. Ze waren aanleiding tot onderzoek naar nabestaanden door museumvrijwilliger Hans van Dam. In Nieuw-Zeeland vond hij de familie van wireless opera tor Philip Athol Tennant, met zijn 40 jaar het oudste bemanningslid. De kinderen, inmiddels rond ze ventig jaar oud, komen 5 mei per trein aan in Middelburg. Ze wor den met een historisch voertuig naar het Bevrijdingsmuseum ge bracht. Bij de crashlocatie wordt een monument onthuld. Daarbij zal de enige nog werkende Lancas ter-komen overvliegen. Ridders te paard en oud-mariniers openen het Koninginnedagfeest in Zierikzee. foto's Dirk-Jan Cjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 42