Raadsleden moeten uit Rekenkamer Acht RK parochies fuseren SCHOUWEN-DUIVELAND Onafhankelijke controleurs gemeente op aandringen minister almanak Bus DINSDAG 1 mei 2012 17 Zonnig feest goed bezocht 18 en 19 door Tomi van demi INiouwelland ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland gaat waarschijnlijk terug naar de si tuatie dat onafhankelijke deskundi gen het reilen en zeilen van de ge meente controleren. Demissionair minster Spies wil bij wet verbie den dat raadsleden deel uitmaken van de gemeentelijke Rekenkamer. RaadsgrifFier Teun van Óósten- brugge vindt het nog te vroeg voor ander beleid. „Maar als dit wet wordt, is de huidige construc tie niet langer aanvaardbaar en zal de raad zich moeten herbezin nen." Alle gemeentebesturen zijn ver plicht zich te laten controleren door een Rekenkamer. Sinds 2006 heeft de gemeente zo'n orgaan, dat bestond uit economen en juris ten die niet op Schouwen-Duive land woonden. Maar in 2010 oor deelde de gemeenteraad met de meerderheid van één stem, dat het goedkoper was de commissie te vormen uit de fractievoorzitters. Oppositiepartij Alert! omschreef deze constructie als: „De slager die zijn eigen vlees keurt." Toen de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) onlangs met het idee kwam de Rekenka mer voor gemeenten niet langer verplicht te stellen, greep de minis ter in. Ja, de Rekenkamer blijft ver plicht. Sterker nog: die moet onaf hankelijk zijn. „Lidmaatschap van raadsleden kan leiden tot onge- wensde politisering van de reken kamer en ongemakkelijke situaties indien raadsleden, die tevens lid zijn van de rekenkamer, eigen rap porten moeten behandelen", ant woordt Liesbeth Spies op 19 april aan de VNG. „Het is voor mij ook altijd punt van discussie geweest," zegt voor zitter Brigitte Troost van de Schouwse Rekenkamer nu. „Maar het was een democratisch besluit om raadsleden toe te laten en dat heb ik als voorzitter uitgevoerd." Troosts eigen PvdA stemde in 2010 tegen. Volgens haar moet Schouwen-Duiveland nu terug naar de oude situatie. Van samenwerking met een ande re gemeente om de kosten van de Rekenkamer te drukken, is zij geen voorstander. „Je doet uitein delijk toch onderzoek in je eigen gemeente. Dan kun je beter de kwaliteit voorop stellen." Het vervangen van onafhankelijke deskundigen door raadsleden op Schouwen heeft in 2011 een bespa ring opgeleverd van 20.000 euro. WESTENSCHOUWEN - Koninginnedag of niet, Thelissen uit Den Bosch (foto) had er wel zin den en een heleboel stinkende oesters. Dat er Wat het altijd goed doet, is luisteren naar de Staatsbosbeheer hield gisteren een strandjut- in. De opkomst was - gezien de festiviteiten el- pas zand is opgespoten is wel fijn, maar na- pokken op de strandpalen. Van de Ven: „Je excursie vanaf de Excursieschuur in de Bos- ders - magertjes en de vondsten eigenlijk ook. deel is dat het strand is schoongemaakt," hoort de klepjes tikken als de pokken naar wachterij van Westenschouwen. De familie „We hebben een eikapsel van een wulk gevon- zegt gids Ine van de Ven van Staatsbosbeheer, lucht happen." foto Dirk-jan Cjeltema ZIERIKZEE - Acht zelfstandige paro chies op Schouwen-Duiveland en de Bevelanden gaan per 1 januari 2013 op in één nieuwe: de pater Damiaan parochie. De fusie is op gelegd door het bisdom Breda, zegt Ad Schenk, voorzitter van de interparochiale vereniging: „We hebben geen keuze." De fusie betekent niet dat er ker ken worden gesloten, zegt Schenk. „Dat gebeurt in Zeeuws-Vlaande- ren wel, maar wij kiezen daar niet voor. Wij vinden dat parochies be staansrecht hebben als ze vitaal zijn: als ze financieel gezond zijn, als er activiteiten plaatsvinden en als er voldoende mensen zijn om die activiteiten uit te voeren." Schenk sluit overigens niet uit dat Tip? redactie@pzc.nl het in de toekomst nodig is om ac tie te ondernemen als een kerkge meenschap in de gevarenzone komt. De Schouwse en Bevelandse paro chies krijgen samen met die op Walcheren één pastoraal team. „Er is voor gekozen om wel twee paro chies boven de Westerschelde te handhaven", aldus Schenk. Die Vlissingse vond een paar maan den geleden dat het hoog tijd was ge worden om (weer) aan haar conditie te werken. Ze ging een tijd lang naar de sportschool, maar dat bleek toch niet helemaal haar 'ding' te zijn. Ze sport liever in de buitenlucht en be sloot daarom om te gaan hardlopen. De eerste weken waren zwaar, maar ze hield stug vol en kreeg er plezier in. Toen ze vrijdag bijna klaar was met haar ronde, merkte ze dat er een bus voor haar neus stopte. De chauf feur deed de deur open en keek haar vragend aan, evenals de passagiers. Buiten adem als ze was, was het las tig om. iets uit te brengen. Met geba ren maakte ze duidelijk dat ze niet mee hoefde, maar stak wel haar duim omhoog. Voor de moeite...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 41