2 zeelani Speurtocht naar het oude Snabbeldorp WÊT't Economische wetten Jamie in 30 minuten dinsdag De krant 6 weken voor 18 euro! PZC v X V era pzc.nl/webwinkel dinsdag 1 mei 2012 door Marleen Biommaert Begin jaren tachtig van de vorige eeuw sloot de Clingse textielfabriek, of tewel de Clitex, haar poor ten. Het bedrijf werd verplaatst naar Portugal omdat de arbeid in Zuid-Europa goedkoper was. Een eenvoudige economische wet. Mijn vader kwam in die tijd zon der werk te zitten. Opeens was hij voorgoed thuis. Een ongeschoolde fabrieksarbeider van 54. Het waren de zwarte jaren tachtig, waar de werkloosheid tot ongekende hoog tes opliep. In diezelfde jaren tachtig betrad ik de arbeidsmarkt. Als je solliciteer de was je met 300 anderen. Maar uiteindelijk vond ik een baan en heb ik inmiddels mijn 25-jarig jubi leum gevierd. Portugal, Spanje en Griekenland zijn inmiddels geen lage-lonenlan- den meer. Er zijn nieuwe opko mende economieën waar mensen genoegen nemen met een laag loon. Het werk verhuisde van Noord-Europa naar Zuid-Europa en vervolgens naar China. De werkloosheid bedraagt in Portugal ongeveer 14 in Spanje bijna 25% en in Griekenland 21%. De jeugd- COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever. Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale radactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 645740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiyeland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur 08.00 - 12.00 uur Familieberichten: 18-0139 999 PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro €299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u .geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (nazs) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (na28) ik neem een proefabonnement van 6 weken Voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie aan inwoners telde Snabbeldorp in 1930:16 mannen en 14 vrouwen. werkloosheid is daar nog hoger. Ook hier is de uitleg simpel, simpe le economische wetten. In de jaren zeventig en tachtig vermomden we in Nederland onze werkloos heid nog. We vonden de VUT uit en brachten vele mensen met een vlekje of een krasje onder in de Ar beidsongeschiktheidregelingen. Was dat wijs? Waarschijnlijk niet, maar er werd tenminste nagedacht over de vraag wat we met een le ger werklozen moesten. Dat doen we nu niet meer, want werkloos heid is je eigen verantwoordelijk- heid.De tiendepenning die bij ons enkele eeuwen geleden nog het be gin van een opstand inluidde, is in middels een vijfdepenning gewor den (21 BTW) en wordt met ap plaus begroet. Misschien wordt het tijd dat iemand zich gaat reali seren dat een simpele economi- - sche wet geen natuurwet is, zoals de zwaartekracht, maar meer een wet in juridische zin. Met andere woorden een afspraak die we met elkaar maken, totdat we een nieu we afspraak maken. Anders zou al dat simpele economische redene ren wel eens kunnen uitlopen in een heel fout sociaal drama. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Waar ligt toch Snabbeldorp? Het dorp dat volgens de zogenaam de Rode Lijst in de vergetelheid dreigt te raken. Herinneringen van iemand die er geboren en getogen is. Zeeuwse dorpen 5 De Zeeuwse dorpen die op de Ro de Lijst staan zijn: Biezelinge, Brig- •damme, Kleverskerke, Sint Lau rens, Bath, Burgh-Haamstede, Schuddebeurs, Heilie, Sint Anna ter Muiden, Terhofstede, Driewe gen (in Zeeuws-Vlaanderen), Zand straat, Anna Jacobapolder, Snabbel dorp, Werendijke en West-Sou burg. - Plaatsehgids.nl'is anno 2012 aan het uitgroeien tot een online emey- dopedie met informatie over alle 6000 Nederlandse plaatsen. Met name over aspecten als topografie, cultuurhistorie, ruimtelijke orde ning, toerisme en recreatie, land schap en natuur en milieu. b De site is opgezet vanuit de missie en passie van oprichter en hoofd redacteur Frank van den Hoven: het bestuderen en in brede kring onder de aandacht brengen van de topografische, cultuurhistorische en toeristische bijzonderheden van alle 6000 Nederlandse plaatsen, tot aan de allerkleinste uit de cate gorie 'nooit van gehoord'. 6 In de hoop en verwachting dat het omgekeerde van het gezegde "on bekend maakt onbemind' ook op gaat. S> Frank van den Hoven heeft hier al een viertal boeken over geschre ven, maar tegenwoordig ligt het voor de hand om deze informatie ook via het internet toegankelijk te maken. door René ScBwrier Brigdamme, Kleversker ke, Bath, Schudde beurs, West-Souburg, kennen we allemaal. Maar Snabbeldorp? Ook enige rondvraag onder de col lega's maakt me niet wijzer. Dan maar de toevlucht tot Google geno men. Daarop staat te lezen dat er op 31 december 1930 30 inwoners in Snabbeldorp woonden; 16 man nen en 14 vrouwen. Ook is een geallieerde kaart van oktober 1944 te vinden waarop Snabbeldorp staat afgebeeld. Ik weet waar ik naar toe moet. Het dorp ligt of lag tussen Zoutelande en Westkapelle. Op naar de Wal- chersè kust. Ergens tussen Zoutelande en West kapelle dus, daar waar een zijweg min of meer haaks op de Westka- pelseweg staat. Ik kom op de Mel- sesweg terecht en besluit het daar maar eens te proberen. Het is met een raak. Op een schuurtje bij een boerderij prijkt een bordje Snab- belhoeve. Dat kan niet missen. Aan de Melsesweg staan een paar boerderijen. De bewuste Snabbel- hoeve omvat een aantal recreatie woningen en het huis van de eige naar. Daar is afgezien van een tuin man geen levende ziel te beken nen. Een deurtje en 100 meter ver der woont de familie Oreel. Maar die is ook niet zo bekend met de lokale geschiedenis, want ze wo nen er nog maar een jaar of zeven. Ik krijg het advies het eens bij de camping aan de andere kant van de weg te proberen. Die mensen wonen er al langer, krijg ik mee. Een schot in de roos. Han Lous van Camping Janse weet wel waar Snabbeldorp te vinden is. Precies daar waar we staan. Snabbeldorp was een verzameling boerderijen, een gehucht. In tegenstelling tot Boudewijnskerke en Sint Jansker- ke in de buurt heeft het geen ei gen naambord. Het steekt Han een beetje dat die gehuchten wel een naambord hebben en Snabbel dorp niet. „Het is eigenlijk zonde dat het weggaat. Er zijn nog maar een paar mensen die de naam Snabbeldorp nog kennen en ge bruiken." Hij heeft wel eens een balletje opgegooid voor de plaat sing van een bord, maar dat is er nooit van gekomen. Over de geschiedenis van Snabbel dorp weet hij zelf niet zo veel. Daarvoor moeten we bij zijn moe der zijn. Zij is een geboren en geto gen inwoner van Snabbeldorp en woont nog steeds in haar geboorte- DeZandput k Snabbeldorp 4^a£gv<S>.'\.' Zoutelande #6- jj, 5 dvd-box Jamie in 30 minuten is een unieke serie waarin Jamie Oliver ons laat kennismaken met een revolutionaire ma nier van koken. De altijd beweeglijke en druk pratende chef laat zien hoe je een complete maaltijd maakt in de tijd die je normaal nodig hebt voor één gang. Het is niet te geloven wat er allemaal kan in maar 30 minuten! De toegankelijke manier van presenteren en schitterende close-ups van de prachtige maaltijden maken deze dvd- serie tot een bron van inspiratie. Ook leuk om cadeau te geven! Nederlands gesproken, speelduur 10 uur. Adviesprijs 29,95 Lezersprijs 24,95* exclusief verzendkosten. categorie dvd's en games

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2