buitenland 19 weekendcQmpany0 Portugal heeft heimwee naar dictatuur en escudo Al 65.000 Syriërs gevlucht rrangementen osco oeeciaJU. www.weekendcompany.nl/fiets 59* www.weekendcompany.nl/bioscoop I I door onze correspondent Pauline Blom EVORA - António Oliveira Salazar is al bijna 42 jaar dood. Zijn bijna vier decennia durende dictatoriale bewind werd vier jaar na zijn dood, met de Anjer revolutie in 1974, ten grave gedragen. Portugal werd een democratie. Maar de naam van de man die de republiek eind jaren twintig redde van een dreigend faillissement, wordt weer met respect uitgesproken. Salazar staat in de belangstelling. Zijn biografieën prijken plots hoog in de boeken-top tien. En in zijn geboortestad geloven ze dat de voormalig dictator ook deze keer de crisis persoonlijk weet te bezweren. Een serie naar Salazar vernoemde streekproducten moet Santa Comba Dao redden van de ondergang. Te beginnen met lo kaal geproduceerde wijnen. Een bijzondere hommage aan een omstreden Portugees, die door zijn landgenoten met terugwerken de kracht wordt bewonderd. Salazar bracht politieke en econo mische stabiliteit. Hij was een va derfiguur, betrouwbaar en eenvou dig. Onderwijs en infrastructuur kregen prioriteit. Hij wist Portugal buiten de Tweede Wereldoorlog te houden en de koloniën te behou den. Maar altijd met behulp van de harde hand van de geheime po litie. Tegenstanders werden gemarteld, politieke partijen verboden. De man die zijn vijanden naar concen- maken met grote droogte door het uitblijven van de moessonregens. Boeren zien daardoor vaak hun oogst mislukken. Volgens deskundi gen hangen de perioden van droog te nauw samen met El Nino, het ver schijnsel langs de evenaar waarbij het relatief koele zeewater opwarmt en dat tot klimaatverstoringen leidt. foto Sanjeev Gupta/EPA BEIROET - Meer dan 65.000 men sen zijn uit Syrië gevlucht, sinds in maart vorig jaar de opstand tegen het regime van president Assad be gon. De meesten zijn naar Turkije en Libanon gegaan. Dat heeft de vluchtelingenorganisatie van de Verenigde Naties, Unhcr, gisteren op zijn website gemeld. Volgens Unhcr zijn er 65.070 Syri sche vluchtelingen. Van hen zijn er ruim 49.000 bij de VN geregis treerd. De overigen zijn in afwach ting daarvan. In Turkije verblijven bijna 24.000 Syrische vluchtelin gen en in Libanon 22.000. Ande ren zijn naar Jordanië en Irak uitge weken. De VN gaan ervan uit dat het geweld meer dan negendui zend levens heeft gekost. Drie aanslagen in de hoofdstad Da mascus en in de noordwestelijke stad Banias hebben gisteren op nieuw getoond dat het bestand in Syrië slechts op papier bestaat. Ze ker negen mensen verloren het le ven en ten minste twintig perso nen raakten gewond. De zwaarste aanslag had plaats bij een moskee in het overwegend soennitische district Midan in Da mascus. Zeker negen mensen ver loren het leven en zeker 17 men sen raakten gewond, nadat vol gens de staatsmedia een man zich tot ontploffing had gebracht. Een Portugees meisje met een anjer - het symbool van de revolutie in 1974 - tijdens de jaarlijkse parade in Lissabon. Deze week herdacht Portu gal de Anjerrevolutie die een einde maakte aan 48 jaar dictatuur in het land. foto Manuel de Almeida/EPA tratiekampen in Afrika stuurde, werd desondanks in 2007 uitverko zen tot 'de grootste Portugees ooit'. Manuel, ober in Evora, honderd ki lometer ten oosten van Lissabon, is daar niet verbaasd over. „Vooral oude mensen verlangen terug naar. die tijd. Iedereen had werk, dat is waar. Maar er was geen vrijheid. We staan er nu, ondanks de crisis, beter voor." Miguel Rocha de Sou- sa, hoogleraar economie aan de universiteit van Evora, ziet ook een ander soort heimwee opdui ken. Naar de oude munt van Por tugal. „Er zijn collega's die pleiten voor een terugkeer naar de escu do." „Complete nonsens. Als we uit de euro stappen, blijven de schulden staan. In euro's, want in die munteenheid zijn de contrac ten afgesloten. De inkomsten wor den in escudos berekend. Waar door de schuldenlast met 60 pro cent zal toenemen en er grote so ciale onrust zal ontstaan. Honger, stakingen. Dat laten wij, als zonen van de Anjerrevolutie, niet gebeu ren." José Manuel Barroso vreest dat er meer zit achter de hang naar Salazar. In kleine kring liet de voorzitter van de Europese Com missie, tevens voormalig premier, weten dat hij vreest dat de relatief jonge democratie instort als de schuldencrisis niet adequaat wordt getackeld. 'Als de bezuinigingsplan nen niet worden uitgevoerd, kan het land vrijwel verdwijnen als de mocratie, zoals we die nu kennen'. Politiek is de aanhang van Salazar vrijwel nihil. De extreemrechtse Partido Nacional Renovador miste vorig jaar tijdens de verkiezingen de kiesdrempel. Fernando Dacosta, biograaf van Sa lazar, gelooft niet dat de Portuge zen willen dat de dictator terug keert uit het rijk der doden. „Maar ze missen de droom die hij de mensen voorschotelde over een be tere toekomst. Het is nostalgie. Sau- dade zoals wij het noemen. Een melancholisch verlangen dat in on ze volksaard is verankerd." 1 dag fietshuur Diverse fietsroutes Midden op de Veluwe gelegen CROWNE PLAZA PROMENADE ZZ Scheveningen, Den Haag in 2012 gerenoveerd luxe 5* hotel Op loopafstand van de boulevard van Scheveningen Tramhalte voor de deur, binnen 5 min. in centrum Den Haag HOTEL HET WITTE VEEN ZZ Witteveen, Drenthe y 2 nachten inclusief ontbijtbuffet 1 dag fietshuur knooppunten fietskaart J 1x 3-gangendiner/buffet iv° pp. op de dag van aankomst GOLDEN TUUP DE WIPSELBERG zz Beekbergen, Gelderland y 2 nachten inclusief ontbijtbuffet BILDERBERC HOTEL WOLFHEZE Wolfheze, Gelderland y 2 nachten inclusief ontbijtbuffet 1 dag fietshuur Diverse fiets- en wandelroutes 1x 3-gangen keuzemenu (tweede avond) 1msmm 0900 9335 0,25 p.m. Ma-Vr 09.00-21.00 u Za 10.00-16.00 u Zo 12.00-16.00 u 1 of 2 nachten incl. ontbijt 1 x Pathé bioscoopkaartje Gratis medium popcorn en 0.3 1. frisdrank HAMPSHIRE CITY HOTEL ZZ Groningen y ideale uitvalsbasis voor een stedentrip y op enkele minuten loopafstand van de Grote Markt geniet van sauna en Turks stoombad APOLLO UTRECHT CITY CENTRE zz Utrecht y comfortabel stadshotel gelegen in hartje centrum Utrecht moderne, trendy kamers P-p.p.n. k 09.00-21.00 u Za 10.00-16.00 u Zo 12.00-16.00 u 0900 9335 0,25 p.m. Geldigheid en voorwaarden: 4 Prijzen zijn geldig in een 2-persoonskamer op basis van beschikbaarheid. 4 Reserveringskosten 12,50 per boeking (éénmalig). Kijk voor de volledige voorwaarden op de website. zaterdag 28 april 2012

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9