Stinkend de parachute aan PZC Beatrix trekt met camera de wijken in - - kijktip In BNN's De Slag om Arnhem ervaren elf jonge rekruten het leven van een parachutist in oorlogstijd. Hoge hakken, beautycase en mobieltje inleveren en twee weken afzien voor de grote sprong, door Rivka Croenier zondag, 21.20 uur M e Tweede Wereldoorlog was toch van 1945 tot 1948?", zegt Ashanti (22) jm in De Slag om Arnhem. De vergissing is vergeef- lijk, voor jongeren van nu is de 'Tweede Oorlog' tenslotte wel erg lang geleden. Met een van oorsprong Brits televisie-idee, wil BNN het geheugen van de jeugd opfrissen en die er vooral bewust van maken dat vrijheid niet vanzelfspre kend is. Het had heel anders kunnen lopen als Nederland niet was bevrijd. Om dit te bereiken, werden elf jongvolwas senen van straat geplukt om hetzelfde te er varen als de duizenden Britse soldaten die in 1944 geleden boven de Ginkelse Heide bij Ede uit vliegtuigen sprongen bij Opera tie Market Garden. Die mondde uit in een veldslag tussen de geallieerden en de Duitse bezetter. In de uitzending worden vier meis jes en zeven jongens gevolgd vanaf het wel komstwoord van hun strenge militaire bege leiders („Dit is geen schoolreisje") tot de gro te finale: een bijzondere sprong uit het klas sieke Dakota-vliegtuig tijdens de jaarlijkse herdenking van de Slag om Arnhem. BNN wil 'een nieuw licht laten schijnen op de beleving van de Tweede Wereldoorlog en de bevrijding'. Dat moet voor de doel groep wel aardig verpakt zijn. De worsteling van het knap gecaste bonte elftal, dat zich twee weken zonder mobieltje, douche, inter- net en een behoorlijke maaltijd moet zien te redden, wordt dus breed uitgemeten. Denise (25), een tot in de puntjes verzorgde advocaat, mag net als iedereen bij aankomst alle luxe inruilen voor een overall. Hoge hak ken en make-uptas worden geconfisqueerd. Daar helpt geen smekend 'in de oorlog stap ten ze toch ook?' tegen. Laurens ('Ik zit in een cultuurshock, waar ben ik aan begon nen?') ontpopt zich met hilarisch, naïef ge stuntel al snel tot de mannelijke versie van Britt Dekker. Een voorzichtige voorspelling: die zien we binnenkort terug als kandidaat in een andere realityserie. De kandidaten hadden geen idee waar ze aan begonnen, vertellen ze tijdens hun 'te- rugkomdag' bij BNN, waar ze zichzelf voor het eerst terugzien op beeld. Denise: „Ik werd aangesproken en toen ik het woord pa rachutespringen hoorde, was ik verkocht." Dat er iets meer bij kwam kijken, ontdekte ze pas bij aankomst in het Spartaanse basis kamp. „In de brief stond dat je je moest kle den zoals je bent en moest inpakken alsof je op vakantie ging. Dus ik kwam met hakjes, legging en een tas met pumps en bikini'. Mochten we alleen de tandenborstel en haarborstel houden..." De zware training, oefensprongen, korte nachten en het schamele rantsoen vond ze te doen. Maar dat ze twee weken haar per soonlijke hygiëne moest negeren, was een crime. „Ik dacht 'alles op tv is nep', we mo- gen heus wel douchen of een poedertje op. Maar dat mocht écht niet. Twee weken niet douchen, weet je hoe erg je dan stinkt?" Het lijkt erop dat BNN bij de rekruten een snaar heeft geraakt. Niet alleen in het besef dat douchen luxe is. Denise: „Wij waren al zo gestrest door de omstandigheden en dan realiseer je je dat die soldaten in de oorlog ook nog uit de lucht geschoten konden wor den. De angst die zij gevoeld moeten heb ben, is onvoorstelbaar. In dat opzicht heeft deze ervaring mijn ogen geopend." Boudewijn (20): „Ik had een beetje basisken nis over de oorlog, maar bij de emoties van die soldaten stond ik nooit stil. We vinden het zo vanzelfsprekend dat we hier in vrij heid leven, eigenlijk zou iedere jongere dit moeten meemaken." Hij vond het een pitti ge ervaring. „In de regen in het bos slapen onder twee aan elkaar geknoopte poncho's, wachtlopen en op een botte manier gewekt worden en meteen aan de slag moeten. We werden mentaal en fysiek afgebeuld." Zijn ouders zullen verguld zijn te horen dat dit militaire regime zijn uitwerking niet mis te: „Ik was een luie student, besef nu dat ik wat gedisciplineerder moet worden. Altijd aanwezig zijn, zorgen dat je alles goed voor elkaar hebt, dat is mijn streven vanaf nu." Volgens sergeant-majoor Dennis Roelofs, door de 11 Luchtmobiele Brigade uitgeleend om de rekruten te begeleiden, viel het mee met de ontberingen. „We draaien niet zoals het normaal in de opleiding gaat. Je moet ze af en toe wat rust gunnen, anders willen ze na drie dagen allemaal naar huis. Maar twee weken geen mobiele telefoon, dat is voor de jonge generatie al een hele shock." Hoewel hij er even een hard hoofd in had („toen ze aankwamen met volgepropte beautycases, dacht ik: wat gaat dit worden?") verbaasde de groep hem in positieve zin. „Ze zaten al lemaal in dezelfde shit en dat schept verbon denheid. je zag ze naar elkaar toe groeien." Het mooiste moment? De uiteindelijke sprong. „Uit een originele Dakota springen, is iets waar heel wat beroeps stikjaloers op zullen zijn. Ik vond het prachtig te zien hoe trots ze waren dat ze het geflikt hadden. Je zag het gewoon bij ze binnenkomen." De Slag om Arnhem. Donderdag (3 mei), Nederland 3, 21.00 uur. PW' Reageren? 1 redactie.media@wegener.nl De deelnemers aan De Slag om Arnhem en hun begeleiders. foto's Roy Beusker/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 89