in Vlaamse badplaats U 17 reizen Het Vlaamse Oostende was ooit toevluchtsoord van zanger Marvin Gaye. Boris Peters wandelde er op het ritme van Sexual Healing. reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 28 april 2012 De zee en de seizoenen bepalen het leven in de Vlaamse kustplaats Oostende. Wie per trein arriveert en langs het water de stad in wandelt, pas seert de vissersbootjes aan de Vis- serskaai. 's Ochtends vroeg wordt de vangst van de dag verkocht in de visstalletjes van de Vistrap. In Oostende kun je tegenwoordig 'modern' wandelen dankzij digita le routes die je op je iPod kunt la den. Er zijn inmiddels een maritie me wandeling en een tour in het spoor van de kunstenaar James En- sor. En sinds kort is er de 'Mid night Love Tour', geïnspireerd op het verblijf hier van Marvin Gaye. Waar tegenwoordig Britse toeris ten van de veerboot stappen, arri veerde in februari 1981 de soul- legende. Marvin Gaye kwam uit Londen waar hij aan lager wal was geraakt: hij was verslaafd aan cocaï ne en had een belastingschuld. Ook verkeerde zijn huwelijk in cri sis en lag hij in de clinch met zijn platenmaatschappij. Het was de Oostendse concertpromotor en clubeigenaar Freddy Cousaert die hem uitnodigde voor een concert. Cousaert was ervan overtuigd dat de natural kicks die de kuststad te bieden had, de soulzanger er weer bovenop zou kunnen helpen. Het verblijf van Marvin Gaye in Oos tende inspireerde tot de 'Midnight Love Tour', vernoemd naar de lp Midnight Love die grotendeels in Oostende tot stand kwam. De Zeedijk bij het Casino is het vertrekpunt voor onze soulwande- ling. In een zijstraat van de Zee dijk ligt het pension waar de zan ger aanvankelijk woonde. Op de iPod zien we hoe Marvin en zijn zoontje in de keuken tongscharre tjes omhoog houden. Wij doen het later op de dag wat chiquer en bestellen griet in de brasserie Bent- ley's. Onze ober blijkt de man die jarenlang de vloekende Schotse tv-kok Gordon Ramsay bijstond in diens Hell's Kitchen. Gelukkig is hij de vriendelijkheid zelve. Na een korte wandeling komen we bij de Koninklijke Stallingen. Koning Leopold II liet het opval lende, houten onderkomen voor zijn paarden en koetsen bouwen naar een ontwerp van de Noorse architect Ivar Knudsen. Het is een combinatie van Viking-stijl met art nouveau-elementen. Het ge bouw werd in 1904 voltooid, maar nooit als stalling in gebruik geno men. Sinds 1962 is het een sport centrum. Marvin Gaye kwam hier regelmatig een potje boksen. He laas blijft de houten poort van de Flandria Boxing Club gesloten on danks stevig rammelen. Toch wordt er nog steeds elke avond hard getraind. De 'Midnight Love Tour' toont in terviews met Marvin Gaye, met clubeigenaar Freddy Cousaert en met muzikanten. Tussendoor hoor je songs en zie je beelden van Marvin Gaye in Oostende. Ter wijl we door de stad lopen, zien we op ons kleine iPod-schermpje hoe Marvin door Oostende slen tert. We zouden zomaar met hem zijn stamcafé kunnen binnenstap pen voor een potje darts, als de kroeg nog zou bestaan. Dan maar een ander etablissement. In de Adolf Buylstraat belanden we bij Tearoom Georges, met oma's aan de koffie en kinderen die genieten van wafels en ijs. Marvin Gaye verloochende zijn af komst niet. Zijn vader was domi nee en we zien Marvin in het prachtig gelegen Duinenkerkje het 'Onze Vader' bidden. We passeren de Koninklijke of Venetiaanse Gaanderijen, een indrukwek kende, overdekte passage met zui len die beschutting biedt tegen re gen en wind. De digitale gids leidt ons vervolgens langs het apparte ment op de Zeedijk waar Marvin Sexual Healing schreef We ko men door de Langestraat, Oos,ende waar de soul- club De Groove van Freddy Cou- saert zat. Mar- FRANKR1JK vin s comeback liep uit op een teleurstelling. Het optreden in de Casino Kursaal trok weinig publiek. Toch ontving hij uiteindelijk goed nieuws. CBS wilde zijn plaat Midnight Love op nemen. Mede door problemen met zijn visum moest de zanger België verlaten. In 1984 werd hij tij dens een ruzie door zijn vader doodgeschoten. De tour is afgelopen. We staan bij het Zeeliedenmonument aan het Zeeheldenplein, waar de vissers worden herdacht die op zee zijn gebleven. Voordat we de badplaats en de geest van de zanger verlaten, kopen we bij een kraampje aan de Visserskaai nog een portie garna len. Onder het genot van een Bel gisch biertje en met de muziek van Marvin Gaye op de iPod genie ten we nog even na. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Grote foto: Marvin Gaye en Freddy Cousaert in 1982. Kleine foto'sDe Vistrap en een restaurant met een Marvin Gaye-menu. foto's Jean-Jacques Soenen en Archief I Oostende biedt naast zon, zee en stadswandelingen een verscheidenheid aan musea, bezienswaardighe- nederland den en activitei- ten. Een greep uit jjj de vele mogelijk- Brussel heden: v Fort Napoleon, BELGIË een prachtig ge restaureerd mili tair bouwwerk uit de tijd van Napo leon; het mu seumschip Aman dine; een Noord- zeecruise of vistocht op zee met Rederij Franlis; paarden races op de Wellingtonren baan; het James Ensorhuis; het Oostendse museum voor moderne kunst Mu.Zee; de Vistrap, waar dagvissers hun vis verkopen. De 'Midnight Love Digital Tour' kost 5 euro en is ver krijgbaar bij Toerisme Oos tende, Monacoplein 2, Oos tende. Telefonisch bereikbaar luxem burg op nummer 0032-59701199. www.marvingaye.be www.visitoostende.be

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 81