Van der valk vakanties SI Voor meer informatie/boekingen 0172 - 46 96 96 of kijk op: www.vandervalkvakanties.nl m reizen@wegener.nl is reizen ffjjjgl 024-3650360 i«"«i Zaterdag 28 april 2012 Vriendinnen fotograferen elkaar bij een Een gids laat een foto van een oorlogsheld zien Bij Ho Chi Minhstad is een schietbaan waar tank in de tuin van Reunification Palace. in eethuis Pho Binh. je tegen betaling soldaatje kunt spelen. Wie in Saigon is, moet zich niet beperken tot de decorstukken van de vroegere strijd. De stad heeft immers veel meer te bieden. Vijf tips om ook een stukje van het andere Vietnam te zien. Vier vriendinnen zetten elkaar op de foto bij een tank in de tuin van Reunification Palace, het voormalige presidentiële paleis in Ho Chi Minhstad, het vroegere Saigon. Eenzelfde model tank beukte op 30 april 1975 door de hek ken rond het overheidsgebouw en luidde daarmee het einde van de oorlog in Viet nam in, zo staat uitgelegd op een bordje naast het groene gevaarte. Het land was vanaf de jaren vijftig van de vorige eeuw het toneel van een alles verwoestende oorlog die begon als onaf hankelijkheidsstrijd tegen de Franse over heerser. In de jaren zestig barstte de strijd los tussen het communistische noorden en het door de Amerikanen ge steunde zuiden. Wie oud genoeg is, herinnert zich de da gelijkse journaalbeelden van gewonde Amerikaanse soldaten, verwoeste Vietna mese dorpen en politici die aanvankelijk vruchteloos zochten naar een oplossing van het conflict. In Vietnam is die oorlog nooit ver weg. Zo kun je poseren naast de sporen van de strijd. Bijvoorbeeld in Ho Chi Minh Stad. Nadat de laatste Amerikanen de stad in 1975 ontvluchtten, hebben talloze boeken, tv-series en bioscoopfilms de Vietnamoorlog in het geheugen gegrift. En dat is te merken; iedereen die een be zoek aan Vietnam brengt, wil iets van de geschiedenis zien. Niet ver van Reunification Palace staat het Oorlogsmuseum. Foto's, gevechts voertuigen en lege granaathulzen nemen de bezoekers mee naar vroeger. Vooral de afdeling over Agent Orange is indruk wekkend. De Amerikanen dumpten het chemische ontbladeringsmiddel boven de oerwouden in hun strijd tegen de Vietcong die zich daar verborgen hield. Bijna veertig jaar later worden nog steeds verminkte kinderen geboren als gevolg van het verwoestende gif We zwijgen bij de foto's waarmee het museum deze treurige erfenis tentoonstelt. Even later lopen we tussen de bezoekers in de mu seumwinkel, waar ouderwetse zippo- aanstekers met inscripties als Live it up of We're all going to hell anyway verkrijg baar zijn. We gaan verder met onze historische tour. Aan de rand van het stadscentrum bevindt zich Dan Sinh Market. In deze overdekte markt voor bouwmaterialen, kun je oude oorlogsfoto's kopen. Met een plof legt een verkoper een stapel op zijn toonbank. Hoe oud en van wie de af beeldingen zijn, weet hij niet. Indrukwek kend zijn ze in ieder geval: foto's van jon ge jongens, behangen met geweren en pa troongordels. Terwijl buiten het alledaag se leven voorbij raast, word je hier, tussen de boormachines en nijptangen, gecon fronteerd met het oorlogsverleden in zwart-wit. Nog zo'n ervaring hebben we in Pho Binh, een eetzaak met een heldenstatus. Terwijl Amerikaanse soldaten hier hun Pho Bo, rundvlees-noedelsoep, aten, werd boven hun hoofd op de eerste ver dieping stiekem vergaderd door de vij and. De kleine ruimte waar het verzet werd georganiseerd/is te bezoeken. Via meerdere trappen belanden we in de ver gaderruimte waar medailles en foto's her inneren aan wat voor de Vietnamezen de vrijheidsstrijd was. In het restaurant wordt nog steeds soep geserveerd. Gasten kunnen een bood schap achterlaten in het versleten gasten boek. We lezen een paar regels van ene Gordon Choplin uit New York. Hij schrijft dat hij onlangs terugkwam in Sai gon om hier zijn 70ste verjaardag te vie- 1. Mof re Dame van Saigon: Franse kolonis ten met heimwee besloten Ho Chi Minh stad, toen nog Saigon, op te leuken met een kopie van hun Notre Dame. Toegankelijk voor bezoekers, maar ook vanaf de buiten kant fotogeniek. 2. Nguyen Trung Truc In deze straat draait het 's avonds om eten. Op de stoep nemen Vietnamezen drinkend en etend de dag door. Schuif aan voor een bijzondere avond. 3. Bars Thèrah Market Nog meer eten, maar ook kleding, tassen, schoenen en thee zijn te koop op de Ban Thanh Market. Een belevenis, alleen al door de onmogelijk nau we paden tussen de kramen. 4. VVaterpEen bezoek aan Vietnam is niet compleet zonder de Waterpuppets. Dit poppenspel in water is ontstaan in de rijstvelden en zorgt gegarandeerd voor een glimlach, al dan niet van meligheid. 5. Bhos: In deze sjieke winkelstraat laat Vietnam laat zich van de meest welva rende kant zien. Brede trottoirs en winkels van Louis Vuitton en Versace. Er is veel informatie te vinden over Vietnam en Ho Chi Minstad. Kijk voor een overzicht op http://vietnam.startpagina.nl/ Kikkers knippen in Nguyen TrungTruc, de straat waar alles om eten draait. ren. Tijdens de oorlog werkte hij voor het weekblad Newsweek dat verderop in de straat zijn kantoor had. Voor de reisbureautjes in de stad zijn de toeristen met interesse in de oorlog een alledaagse kwestie. Phi werkt in zo'n reis- bureautje in het toeristendistrict. Aan de muren van het kantoortje hangen foto's van de Mekong Delta naast lachende toe risten in de Cu Chi tunnels. „De tunnels van de Vietcong", legt ze uit. De oorlog is voor Phi een gesloten hoofdstuk. „Wat niet betekent dat ik mijn ogen sluit voor de misstanden die hebben plaatsgevon den." De Cu Chi tunnels liggen buiten Ho Chi Minhstad. We rijden er met de bus naar toe. Een gids legt ons tijdens de rit de hoofdlijnen van de oorlog uit. Als we aankomen wacht ons een soort open luchtmuseum waar de ernst van de oor log grotendeels is verdwenen. In de verte klinken doffe knallen. Het is de schiet baan waar tegen betaling geschoten kan worden. Tien patronen afvuren met een machinegeweer kost 12 euro. Met een ijs je als toetje na het schieten, slenteren de toeristen verder door het park. Schieten als vermaak in deze omgeving, is dat smakeloos of begrijpelijk? We vin den een mooie plek om hierover na te denken: het dakterras van Hotel Rex. Tij dens de oorlog was dit dé ontmoetings plaats voor militairen en journalisten. Te genwoordig bepalen avondjurken, zaken lieden strak in het pak en optredens van B-artiesten de kitscherige sfeer. Toch zijn we blij dat we even naar Rex zijn ge weest. Al was het maar als brug tussen het verleden en het Vietnam van van- v Reageren? redactie.reizen@wegener.nl THAILAND Hanoi LAOS CHINA CAMBODJA V Schitterende riviercruise door Zuid-Nederland en België Aan boord van luxe 4* riviercruiseschip Switzerland II Bezoek aan o.a. Antwerpen, Maastricht, Roermond en de Floriade in Venlo O.b.v. volpension; dagelijks ontbijt, lunch en diner Incl. Captain's dinner, afternoon tea, live entertainment De riviercruise start en eindigt in Nijmegen Inclusief GRATIS taxiservice vanaf Ituis naar haven v.v.ü Een absolute aanrader! Vertrouwd, verzorgden voordelig Vertrek: zaterdag 26 mei 2012 Zie www.vandervalkvakanties.nl/rc305 eet Voyages Inclusief gratis i TAXISERVICE VANAF HUIS UAAD tl&VFN V.V. "«GRATIS EXCURSIE «AAR DE FLORIADE IN VENLO II 8-daagse riviercruise r Q7Q o.b.v. volpension v.a. V. O/",'p.p.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 79