reizen 4 FD ST m Herrijzenis "I Zaterdag 28 april 2012 reizen@wegener.nl 024-3650360 Het vliegtuig van de Franse luchtvaartmaatschappij schiet al lekker op richting Rio de Janeiro. De vlucht verloopt gladjes. De rode wijn is ruim voor radig en op de bestemming moet het een graad of 28 zijn. Ik hou wel van die lange intercontinentale vluchten. Als je een beetje goed zit tenminste. Maar vliegen is ongezonder dan je denkt. Trombose ligt op de loer en ook de straling die het lichaam bedreigt, is niet gering. Zo'n lange vlucht is net zo radioactief als twee CT-scans las ik laatst. Komt door de ozon, of zo. Wie per jaar zo'n vijftien keer de halve aard bol oversteekt kan gemakkelijk uitrekenen hoe vaak hij dan wordt doorgelicht. Zonder enige medische reden. Ik weet niet precies of ik daarvan lag te dromen, maar ik schrik wakker uit mijn slaap door gerucht, zo'n tien rijen achter mij. Ik hoor geweeklaag en er is sprake van 'medium' tumult. Cabinepersoneel snelt toe en rent weer weg. Er wordt via de intercom om een dokter gevraagd. Dat klinkt niet goed. De medicus is blijkbaar snel gevonden want even later rent de purser, samen met een man in pak, naar de plaats des onheils achter mij. Ik ben liever niet ongezond nieuwsgierig, maar kijk toch even spiedend over de rijen heen. Op stoel 32C wordt iemand verborgen gehouden on der een deken uit de business class. Dat lijkt me niet goed. Een vrouw en drie jonge kinderen hangen treurig in eikaars armen. Een rotgezicht. Het wordt nog erger. Even later schuifelen co-piloot en purser door het gangpad. Ze dragen de persoon onder de deken met zich mee en leggen hem in de pantry waar ik 5 meter vandaan zit. Het gordijn gaat dicht. Een stewardess blijft op wacht staan. Ik vrees het ergste voor de arme passagier en de treurende familie. Uiteraard heb ik geen idee wat zich afspeelt achter het gordijn. Lange tijd ge beurt er namelijk niets. Natuurlijk ben ik nieuws gierig, maar rampspoed en ellende mogen gerust aan mijn deur voorbij gaan, dus ik probeer er niet aan te denken. Na een half uur zie ik de droevige fa milie, samen met de dokter de pantry inlopen. Even later oorverdovend gekrijs. Opnieuw welt bij mij een golf van plaatsvervangend verdriet op. Ar me mensen. Weer een kwartier later gaat het gordijn van de pan try open. Tot mijn niet geringe verbazing verschijnt een in deken gehulde man met achter hem zijn ge- zin. Ze lopen het gangpad door naar achteren. Er wordt wat schaapachtig gelachen. Ik kan er geen touw aan vastknopen. Maar, eind goed al goed, lijkt mij. Toch laat het gebeuren mij niet los. Een dag later herken ik hem bijna niet; de purser in zijn ber muda-broek op het strand. Engels spreekt hij niet, maar in het Frans wil ik het ook wel horen. Ademloos luister ik naar zijn verslag. Het gaat als volgt: de man onder de deken is er slecht aan toe. Hij lijkt een hartaanval te hebben gehad en ademt niet meer. De dokter constateert een gebrek aan hartslag. Zijn vrouw en haar drie kinderen zijn volledig in paniek. De 'overledene' wordt in de pantry gelegd. Voor de zekerheid begint de arts te reanimeren en pakt de co-piloot er een defibrillator bij. Hij zet het apparaat aan en vuurt af Tot ieders verbazing is er na een tweede poging sprake van een terugkerende hartslag. De man ademt en wordt na een paar minuten wakker. Hij heeft geen idee wat hem is over komen. Wanneer de purser het geluk wil gaan delen met de familie van de man roept arts hem terug. Niets zeggen, voor hetzelfde geld gaat het over paar minuten weer mis. Maar de man herstelt Hij gaat zitten en drinkt wat. Na 20 minuten mag de purser vrouw en kinderen halen. Gillend en huilend van blijdschap vallen zij de herrezene om de hals. Een half uur later zit iedereen weer gewoon op z'n stoel. De purser trekt zich terug op de wc en gaat daar een lekker potje zitten janken. Overmand door emoties. Nu hij het me vertelt, houdt hij z'n ogen ook al niet droog. Wat een verhaal! Zelf denk ik meteen aan het hoofdstuk 'vliegen en gezond heid'. Ik moet een en ander herzien. Had de man z'n hart aanval niet aan boord van een vliegtuig gehad, maar bij hem thuis, dan had hij het niet overleefd. Ik kan dus niet anders concluderen dan dat vliegen bij nader inzien toch ge zonder is dan je denkt. Gelukkig maar. COLOFON Eindredactie: Johan Bosveld redactie.reizen@wegener.nl Vormgeving: Ben Vosseberg Advertentieverkoop: Wegener Media Nationale Verkoop verkoop.dagbladen@wegener.nl De oorlog is voorbij, maar tastbare herinneringen aan de strijd tussen Noord- en Zuid-Vietnam zijn in Saigon nooit ver weg. René van der Meer volgde het spoor van de strijd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 78