proeftuin voor EU en Rusland spectrum 10 Timosjenko Zaterdag 28 april 2012 Sinds een paar dagen circuleert een filmpje op het internet Een vrouw maakt haar bed op. Ze trekt de lakens strak en schudt de kussens op. Daarna bukt ze om haar slof fen onder een kast vandaan te vissen. Ze gaat aan een tafel zitten en schrijft Enkele minuten later spurt ze terug naar het bed. De tijdcode in de video ver springt. Bijna een half uur later. Een man in pak begeleidt haar uit het bed. Ze staat. Voorzichtig zet ze een paar stapjes. Daarna zoent de vrouw de man in pak in nig. Een omhelzing. Zwart beeld. De titel van het filmpje: 'Timosjenko video'. Af komstig van een bewakingscamera uit de isoleercel van de Oekraïense ex-premier. De beelden van de video dateren van 15 december vorig jaar. De kwaliteit is niet heel hoog, de kleu ren zijn vaal. Maar volgens de di recteur van de gevangenis is dit het onomstotelijk bewijs van iets wat we niet verwachten: de vrouw is Julia Timosjenko, de man haar advocaat Sergej Vlasen- ko. Het duo ontkent uiteraard in alle toonaarden. En met hen de politie ke aanhang van de oppositieleid ster. De zoveelste list van de rege ring om het imago van de dame met de blonde vlecht schade toe te brengen. Duitse artsen hebben in eerdere stadia verklaard dat de 51-jarige Ti mosjenko met een ernstige hernia kampt. En dat ze al maanden niet normaal zou kunnen bewegen. Omdat zij de meest onafhankelij ke personages zijn in de soap die zich al tijden rond de opgesloten Timosj enko afspeelt, zou er geen reden moeten zijn aan hun woorden te twijfelen. Toch illustreert deze video het welles- nietesspel tussen de twee machtigste per sonen van Oekraïne, Timosjenko en hui dig president Viktor Janoekovitsj. Met als inzet eikaars macht, politieke functio neren en zelfs levens. En waarin waarhe den, gemanipuleerde waarheden en leu gentjes om eigen bestwil angstig dicht bij elkaar liggen. Zo slaat de vertwijfeling toe. Zou Timosj enko echt in elkaar geslagen zijn door ge vangenisbewakers? Is ze wel in honger staking? Heeft ze een affaire met haar ad vocaat? Is zij het wel op de video of is het een dubbelganger? Kan de echte Ti mosjenko wel opstaan? Sinds Timosjenko in augustus 2011 werd veroordeeld tot zeven jaar celstraf - we gens machtsmisbruik bij het afsluiten van een gasdeal met Rusland in 2009 waardoor Oekraïne bijna failliet ging - is het voor Oekraïense burgers niet meer te bevatten wat waar is en wat niet Met als gevolg dat ze massaal, 60 procent, het ge loof in de politiek zijn verloren. En het buitenland? De Europese Unie en de Verenigde Staten zijn fel in hun reac ties op de lotgevallen van Timosjenko. Voorop in de strijd gaat Duitsland. Presi dent Joachim Gauck heeft uit protest zelfs een gepland staatsbezoek aan Oekraïne afgezegd. Maar let op hun bewoordingen en de sla gen om de arm die ze houden, wanneer de westerse politici zich over de zaak uit laten. 'Als het waar is', of'als de bericht geving daadwerkelijk klopt' zijn veelvul dig ingelaste bijzinnen. Want niemand weet precies wat zich rondom Timosjen ko afspeelt. Zelfs beelden kunnen bedrie gen. STANDPLAATS door Geert Jan Hahn Kaliningrad De inwoners van de Russische enclave Kaliningrad, ingeklemd tussen Polen en Litouwen, voelen zich opgesloten sinds beide buurlanden in 2004 lid werden van de Europese Unie. Visumvrij reizen is nog steeds een droom, zeker omdat Brussel en Moskou daarover blijven steggelen. „Zo blijven we geïsoleerd van Europa." tekst en foto's Floris Akkerman Tram 1 rijdt piepend en krakend door de wijk Maraunenhof Van oorsprong Duitse villa's met torentjes en kenmerkende bruine balken en latten trek ken aan het oog voorbij. Een minuut later gaat het richting het centrum van Kalinin grad langs grijze, betonnen Sovjetflats. De tram stopt bij de markt, opgetrokken uit Pruisisch rode baksteen. Op de zijkant van het voertuig staat in het geel de Russische enclave Kaliningrad afgebeeld. Rechts, los daarvan, 'het grote Rusland', zoals de inwo ners van Kaliningrad zeggen. De twee ge bieden zijn verbonden door de leuze: 'Wij zijn Russen'. De band van Kaliningrad, ge legen tussen Polen en Litouwen en zonder grens met Rusland, met het moederland mag niet worden vergeten. „Welkom in Königsberg", zegt Roestam Vasilijev (38), leider van de Baltische Repu blikeinse Partij, als hij zijn telefoon op neemt. Hij moet niets hebben van de naam Kaliningrad. Königsberg is in zijn ogen de enige ware naam, stammend uit de tijd dat de stad tot Pruisen behoorde. Een stad van kooplieden, schrijvers, dich ters, filosofen. Een stad van elegante pan den met glas-in-loodramen en balkons. Kerken als kastelen met hun tinnen daken, torens en vaandels. Maar in de Tweede Wereldoorlog, in april 1944, verwoestte een Brits bombardement het centrum van Königsberg. De Sovjet-Unie op haar beurt verbrandde Duitse wijken bij de inname van Königsberg. De communisten hebben zich nooit om de Pruisische historie be kommerd. Het veroverde gebied moest ei gen gemaakt worden.JTet Duitse volk werd afgevoerd en Russische inwoners trokken binnen. In het centrum kwamen brede straten met aan weerszijden eentoni ge Sovjetflats. Michail Kalinin, één van Sta- lins handlangers, kreeg de eer dat de stad en de regio naar hem werden vernoemd. Deze benaming is een schande, stelt Vasi lijev. „Kalinin zette zijn handtekening on der het decreet van Katyn, waardoor 22.000 Polen in 1940 door de Sovjet-Unie werden geëxecuteerd. Andere Russische steden veranderden na de val van de Sov jet-Unie in 1991 wel van naam. Leningrad werd Sint-Petersburg, Stalingrad werd Volgograd." Vasilijevs inzet is een onafhankelijk Königsberg. „We zitten 1.000 kilometer van Moskou vandaan. We hebben onze ei gen geschiedenis, onze eigen achtergrond. Die kennen ze daar niet. Maar Moskou be paalt wel wat hier gebeurt. We hebben on ze eigen regering nodig." Voor Vasilijevs gedroomde vrijheid ligt de afschaffing van het visum. Hij voelt zich hierin geremd door Moskou. Toen Polen en Litouwen in 2004 lid werden van de Eu ropese Unie konden de inwoners van Kali ningrad vrij reizen wel vergeten. Een mil joen Russen raakten opgesloten. „Waarom kunnen we visumvrij reizen niet zelf rege len", vraagt Vasilijev zich af „Zo blijven we geïsoleerd van Europa." Al jaren steggelen Brussel en Moskou over visumvrij reizen. De EU vreest een nieuwe stroom immigranten. Rusland vreest Euro pese concurrentie op de eigen markt. Maar Kaliningrad kan wel eens een proeftuin Bij de automarkt in Kaliningrad hangt aan het hek een reclamebord voor het lenen van geld om een auto te kopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 74