spectrum 8 Het lijkt of iedereen het kabinet-Rutte snel wil vergeten. Maar het was wel een bijzonder kabinet, het eerste met een gedoogakkoord. Dat het geen succes is geworden, wil niet zeggen dat het geen plaats krijgt in de politieke geschiedenis. Zaterdag 28 april 2012 Het werd al direct 'Wil- ders I', genoemd. En 'het Telegraafkabinet'. Radiopresentator Prem Radhakishun sprak consequent van 'Bruin I'. Al ruim vóór het kabinet-Rutte, met de PW. als gedoogpartner, op 14 oktober 2010 werd beëdigd, liepen de emoties hoog op. Het CDA ontplofte bijna door het besluit met Geert Wilders samen te werken. Wie herinnert zich niet de beelden van het chaotische partijcongres van 2 oktober van de christen-democraten, met emotionele betogen van onder anderen Ab Klink en Ernst Hirsch Ballin - 'Doe het niet..'? Ook tijdens de rit, die slechts 558 dagen duurde, kreeg het kabinet bakken kritiek over zich heen. Bijvoorbeeld over de stape ling van maatregelen voor zwakkeren in de samenleving. Maar ook over de manier waarop het minderheidskabinet zich vol gens critici door gedoogpartner Wilders liet gijzelen. Daarom is het verwonderlijk dat de Twee de Kamer deze week in een vloek en een zucht afscheid nam van het kabinet-Rutte. In het debat over de val ging het dinsdag vooral over de toekomst: hoe komt Neder land uit de economische crisis? En hoe krij gen we de overheidsfinanciën in het ga reel? Bijna plichtmatig gaf de oppositie hier en daar nog een trap na. Een serieuze politieke duiding van de afgelopen ander- halfjaar bleef achterwege. Pogingen een publieke verantwoording van de coalitie en met name van premier Rutte te krijgen, werden snel gestaakt toen een spijtbetui ging uitbleef. Als D66-leider Alexander Pechtold niet had geprotesteerd, had pre mier Rutte niet eens teruggeblikt op deze coalitie. Het debat ging al na vier uur als een nachtkaars uit. Het lij kt of iedereen het kabinet-Rutte snel wil vergeten. Terwijl het toch heel bij zonder was. Minderheidskabinetten zijn in Nederland schaars, gedoogsteun nog zeld zamer. Wat het kabinet-Rutte echt uniek maakte, was dat de steun in een gedoogak- koord werd vastgelegd. Deze constructie was al direct aanleiding voor kritiek: WD en CDA zetten gedoogpartner Wilders in een zetel, Wilders kreeg een maximum aan invloed in ruil voor een minimum aan verantwoordelijkheid. Hoe kunnen ze zo naïef zijn, riepen de critici. Het kabinet le vert zich uit aan de PW. Rutte en CDA-onderhandelaar Maxime Verhagen namen hun besluit echter wel overwogen. Het politieke landschap was na de verkiezingen nog onoverzichtelijker dan het al was en een vanzelfsprekende coalitie drong zich niet op. Rutte had van meet af aan een duidelijke voorkeur voor samenwerking met de PW en het CDA. De PW was de grote win naar van de verkiezingen en het CDA ligt inhoudelijk altijd dicht tegen de WD aan. Maar omdat het CDA als grote verliezer op de reservebank wilde plaatsnemen, moest Rutte op zoek naar andere coalities. Zijn voorkeur bleef echter in stand. Als democratisch argument voerde Rutte aan dat hij de bijna anderhalf miljoen kie zers van de PW niet kon negeren. Maar politiek-strategisch kwam het hem ook be- door Frits Bloemendaal van een experiment ter uit om de PW, een gevaarlijke concur rent op rechts, binnenboord te halen. Door die partij medeverantwoordelijk te maken voor het kabinetsbeleid, hoopte hij de bedreiging te kunnen beheersen. Boven dien kon hij met de PW afspraken maken over de belangrijkste thema's waarmee hij zelf de verkiezingen had gewonnen: veilig heid en financiële degelijkheid. Met het harde vreemdelingenbeleid van de PW had Rutte anders dan het CDA weinig pro blemen. Onder druk van Rita Verdonk én Wilders had de WD al een hardere koers ingezet. Dat het uiteindelijk een gedoogcoalitie werd en geen meerderheidskabinet, was omdat het voor het CDA een brug te ver was voluit met de PW te regeren. Zo ont stond een samenwerking die voor ieder een waarneembaar zwakke plekken had. Tegenstanders voorspelden daarom een snelle val. Maar de coalitie had ook wel degelijk fans. In conservatief-rechtse kringen en door werkgevers werd dit 'meest rechtse kabi net ooit' met gejuich begroet. Was het wel het meest rechtse kabinet ooit? Misschien op het terrein van veilig heid en immigratie. En door snoepjes als de verhoging van de maximumsnelheid op snelwegen. Maar door rechts gewenste hervormingen van de sociale zekerheid en de zorg bleven onder druk van Wilders uit. Het meest internationale kabinet was het zeker niet. Volgens critici heeft Nederland zich in de wereld belachelijk gemaakt door voortdurend het nationale belang voorop te stellen. Onmiskenbaar zijn in Brussel en ook elders in de wereld wenkbrauwen op getrokken en ïn buitenlandse media is soms honend over het nieuwe provincialis me bericht. Ook heeft Nederland een aan tal keren lik op stuk gekregen voor de har de opstelling tegenover andere landen. De verdediging van Rutte, dat er een ver schil was tussen het buitenlandse beleid van het kabinet en dat van de gedoogpart ner PW, kwam niet overal over. Maar of de invloed van de Nederlandse regering in Europa en daarbuiten wezenlijk kleiner is geworden, valt te betwijfelen. Als rechter hand van Duitsland wordt Nederland in de EU zeer serieus genomen. Ook de VS en de NAVO weten ons land nog steeds te vinden. De grootste vrees van tegenstan ders was dat deze coalitie men sen tegen elkaar zou opzetten en dat het verdeeldheid zou zaaien in het land. In hoeverre dat is uitge komen, is moeilijk te bepalen. Het kabinet heeft, anders dan gedoogpartner PW, in elk geval geprobeerd niet de etnische kaart te spelen. Veel maatregelen die als splij-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 72