5 spectrum Briefwisseling tussen Voltaire en Catharina de Grote weghelft RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE Zaterdag 28 april 2012 Er is een boekwinkel, waar ik thuis ben, waar ik af en toe een kopje thee of kof fie drink en waar de dames en heren, die meestal precies of ongeveer weten waar mijn smaak naar uitgaat mij nieuwe heerlijke literaire, poëtische, triviale en schan delijke. boeken onder de gretige, lezersneus duwen. Ze kennen mij. Mijn benen zijn heel sterk, maar mijn kopers vlees is buitenge woon zwak. In deze roerige tijden, waarin de politiek van ons land in modderig water lijkt te zwem men, trekken wij ons terug in een hoek met een boek. En ondanks mijn eigen favoriete boekwinkel, voel ik soms de onbedwingbare dwang vreemd te gaan. Om mijn neus in een andere heerlijke boekwinkel te steken en te zien, of er misschien nog van alles te koop is waar ik óók begerig van wordt. Ja, dit onbetrouwbaar en ontrouw gedrag le vert soms de mooiste boeken op. Zoals maan dag,. Daar lagen ze, de afgeprijsde brieven van Voltaire met de Russische keizerin Catha rina de Grote, in de periode van 1763 tot en met 1778, in de vertaling van Hannie Vermeer - Pardoen. Van Voltaire is mij eigenlijk alleen maar bekend, dat hij ooit naar ons land reis de, waar hij het niet zo fijn vond. Maar alleen al de titel: Briefwisseling met Catharina de Grote, en dat over een periode van vijftien jaar, maakt wilde koopdrift in mij los. Ook de vertaling van de correspondentie van Fre- derik de Grote met Voltaire ligt ernaast en daar al die vertalingen voor tien euro per exemplaar te koop zijn, maakt dat ik met de brieven van de grote Russische keizerin en de beroemde Franse schrijver, toneelschrijver en filosoof in een zak haastig naar huis ver trek en mij opsluit in mijn bed. Buiten is het 't meest onaangename April weer ooit, wind en regen wisselen elkaar af of spannen samen, ik maak een grote pot thee en sluit de wereld buiten, belust op nieu we inzichten en spannende openbaringen. Ik herinner mij ook de grote tentoonstelling in de Amsterdamse Nieuwe Kerk, waarin heel veel persoonlijk herinneringen aan 'the tough cookie' die Catharina was, te zien wa ren. Ze had nogal wat minnaars, het was een echte 'femme savante' en na een wankel be gin van haar regering, werd zij steeds meer gezien als de moeder des vaderlands. Zij zoekt zelf contact met de schrijver, die al eer der contacten met Rusland had onderhou den. In het begin heeft hij er niet veel zin in, maar Catharina houdt vol en dan gaat de correspon dentie lopen. Hij roept nogal eens haar bemid deling in voor zijn beschermelingen, wat ze braaf behartigt. Dat loopt soms faliekant ver keerd en dan vertelt Catharina hem hoe één beschermeling een oplichter bleek, de twee de naar de Turken is overgelopen en de derde zich ontpopte als een notoire dronkenlap! Maar dat weerhoudt Voltaire er niet van om maar weer eens een poging te doen een vriendje van hem aan haar te slijten: 'Ik ken een officier, een jonge, dappere, verstandige man, die liever voor u zou vechten dan voor de Grote Turk en zijn vrienden!' Een blik op Europa, waarin het in de achttien de eeuw ook aan alle kanten rommelde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 69