Festival als opmaat voor nieuw museum SI PflBÏ 1 een beter bestaan 3 spectrum i Zaterdag 28 april 2012 Het nieuwe museum opent in het voorjaar van 2013 de deuren. Het gebouw van de Red Star Line in de oude situatie. De monumentale gebouwen van de Red Star Line aan de Rijnkaai in Antwerpen worden voor zo'n 17 miljoen euro verbouwd tot museum over de landverhuizingen naar de Verenig de Staten. De bouw is onderdeel van de herontwikkeling van de wijk Het Eilandje in het oude havengebied van Antwerpen, waar het vorig jaar geopende MAS (Mu seum aan de Stroom) zich ook bevindt. De deuren van het Red Star Line Museum, de Belgische variant van de Holland-Ame rika Lijn, openen voorjaar 2013. Het mu seum vertelt het verhaal van de legendari sche scheepvaartmaatschappij en haar pas sagiers, die in Antwerpen koers zetten naar een nieuw leven. Een jaar voor ope ning nemen kunstenorganisatie Antwer pen Open en het toekomstige museum het publiek alvast mee terug naar de hoog tijdagen van de rederij, tijdens het Red Star Line Festival vanaf vandaag, 28 april, tot 13 mei. Het festival biedt een keur aan activiteiten, van muziektheater, boottochten, vertellin gen, wandelingen, bouwbezoeken en ten toonstellingen. Dit alles vindt plaats in en rondom de museumlocatie aan de Schelde die bereikbaar is via de Montevideostraat 3, en ook op enkele andere plekken in de stad. De meeste evenementen zijn gratis en zonder reservering toegankelijk. Uitgebreide informatie over het festivalpro gramma is te vinden op: www.redstarline.be Gebouwen Red Star Line 1 Rijnkaai Antwerpen straat 5 ANTWERPEN Waaslandtunneh MAS eten en slapen in houten barakken. Onge looflijk onhygiënische toestanden heer sten daar. Veel reizigers hadden last van zeeziekte en dat liet overal zijn sporen na. Met de eerste schepen duurde de overtocht twee weken. Later kwamen er snellere boten en nam de reis naar New York tien dagen in beslag. Daar moesten de immigranten on der meer een strenge medische keuring on dergaan om tot de Verenigde Staten te worden toegelaten. Ongeveer twee pro cent werd de toegang geweigerd; vaak we gens ernstige, chronische aandoeningen, mentale ziekten of criminele achtergron den. Die passagiers werden zonder pardon met de eerstvolgende boot op kosten van de rederij terug naar Europa gestuurd. Zo werden heel wat gezinnen onverhoeds uit elkaar getrokken. Aloijsius' oom Henricus was dat station bijna twintig jaar eerder met succes gepas seerd, toen ook hij huis en haard in Clinge verliet voor een betere toekomst aan de an dere kant van de wereld. Henricus was het tiende kind uit een groot boerengezin van vijftien kinderen, en landbouwers hadden het ook in de Zeeuws-Vlaamse grensstreek aan het einde van de negentiende eeuw erg moeilijk om het hoofd boven water te houden. Ze hadden een groot gezin, maar niet genoeg land. Oogsten mislukten en lukten ze wel, dan kregen de boeren er steeds minder geld voor. Wie durfde, pak te zijn koffers en ging weg. Op zoek naar een beter leven in de lonkende 'Nieuwe Wereld'. Vrijgezel Henricus trok de stoute schoe nen in 1903 aan en liet zich op 27-jarige leeftijd uitschrijven uit het bevolkingsregis ter van de gemeente Clinge. Eenmaal in Chicago verdiende hij de kost als onge schoold arbeider. Informatie uit de elektro nische databank van de Mormoonse kerk leert, dat hij op 4 januari 1904 in Chicago trouwde met de dan negentienjarige Marie van Gerrewey, een buurmeisje, zeg maar, want zij was afkomstig van de Belse Kling. Ze kregen samen vijf kinderen. Henricus liet zijn (niet alleen) voor Amerikanen on uitspreekbare familienaam bij zijn naturali satie tot Amerikaan officieel veranderen in Henry Pyssler. Het American Family Immigration History Center is een andere databank op het web waar eenvoudig gegevens te vinden zijn van 25 miljoen mensen die via het immi gratiecentrum op Ellis Island in de haven van New York de VS binnen zijn geko men. Hier kom je ook de namen tegen van beroemde immigranten die in Antwerpen scheep gingen, zoals operazanger Enrico Caruso (1904), psychotherapeut Sigmund Freud (1909), filmartiest Charlie Chaplin (1912) en Nobelprijswinnaar Albert Ein stein (1921). Hun levensverhalen zijn keer op keer breed uitgemeten in de media. Bij Louis en Henri is dat uiteraard niet het geval. De brieven van Louis aan zijn petekind bij voorbeeld, zijn vermoedelijk per ongeluk ooit eens verloren gegaan in de traditione le voorjaarsschoonmaak. Verder is bij nog levende familieleden weinig bekend over het leven van de Pysslers. Hoe het dan afgelopen is met de veronder stelde miljoenenerfenis van mijn vaders suikeroom? Tijdens stamboomonderzoek heb ik zoals gezegd in diverse databanken op het internet toch nog verrassend veel kunnen achterhalen. Zo werd Aloijsius op zijn 28e genaturaliseerd tot Amerikaan en liet bij die gelegenheid zijn naam officieel veranderen in Louis de Pyssler. Hij was ge trouwd met Lena Sneiders, die drie kinde ren uit haar eerste huwelijk meebracht. Louis en Lena kregen kort na hun huwe lijk in 1930 samen nog een vierde kind, zoon Richard. Miljonair is Louis nooit geworden of hij moet een prijs in de loterij gewonnen heb ben. Volgens gegevens uit het Amerikaan se bevolkingsregister was hij conciërge van een blok appartementen. Kapotte lampen vervangen, verstopte gootstenen ontstop pen, eenvoudige liftreparaties uitvoeren en meer van dat soort simpele klussen. Geen vetpot dus. Het gezin woonde aan Rhodes Avenue in Chicago, in de buurt van Lake Michigan en was daar kennelijk niet al te krap behuisd. Een vrijgezelle Zweedse collega van Louis, ene Joseph Swan, woonde bij het gezin van vijf als onderhuurder in. De conclusie van het verhaal is duidelijk; de dollartekens kwamen uiteindelijk niet verder dan mijn vaders ogen. Nooit werd zijn bankrekening vanuit de Verenigde Sta ten eens flink gespekt. Onze familie is wel een mooi verhaal over landverhuizers rij ker. En dat is ook veel waard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 67