Er is een akkoord, maar hoe verder? T©©S 41 binnenland weekemtompany0 pzc Mark Rutte: kabinet zat veel te kort Met vlag en wimpel 3 dagen Zuid-Limburg Er zijn nog veel vragen. Van Haersma Buma heeft zich onder- lossen, werkt het echter contraproductief.' tussen gemeld als kandidaat-lijsttrekker van het CDA. incl. 4-gangen diner! www.weekendcompanv.nlpT* zaterdag 28 april 2012 'Beperking van renteaftrek is een goede maatregel voor Wat zal de uitwerking zijn van de overeenkomst in Den Haag? de iange termijn. 0m de crisis op de woningmarkt op te Hoogleraar wonen Peter Boelhouwer WD, CDA, D66, Christen- Unie en Groenlinks heb ben met grove streken een bezuinigings- en hervor mingspakket in elkaar gezet. Wat hebben we eraan? door Berrit de Lange en Ans Bouwmans Wordt de woningmarkt met het plan vlotgetrokken? Niet echt. De lage overdrachtsbelas ting (2 procent) is minder effectief als de koopkracht van huizenko pers afneemt. En dat gebeurt straks, als de belastingaftrek bij nieuwe hypotheken vanaf 2013 wordt beperkt. De leencapaciteit van starters en huizenbezitters die een nieuwe hypotheek nodig heb ben, wordt kleiner als de renteaf trek van jaar op jaar ('annuïtair') afneemt. Hoogleraar wonen Peter Boelhou wer: „Beperking van renteaftrek is een goede maatregel voor de lange termijn. Om de crisis op de wo ningmarkt op te lossen, werkt het echter contraproductief." Ook mag er volgens het akkoord op termijn niet meer dan 100 procent van de woningwaarde worden geleend. Nu kunnen ook de kosten koper nog worden meegefinancierd. „Dat mensen straks meer eigen geld nodig hebben, is op zich ver standig. Het risico wordt daardoor kleiner. Maar waar de regels voor de crisis te soepel waren, zijn ze nu te streng", aldus de woning marktexpert. En de arbeidsmarkt? Dat werkgevers de eerste zes maan den van de WW moeten gaan be talen, is prima, meent hoogleraar Alfred Kleinknecht, gisteren be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. „Het is een prikkel voor werkgevers om beter voor hun werknemers te zorgen." Volgens zijn Tilburgse collega Ton Wilthagen (arbeidsmarktbeleid) is het wel de vraag of de plannen vol doende zijn toegesneden op de moderne, flexibele arbeidsmarkt. „Het kan ook verkeerd uitpakken, waardoor de werkloosheid stijgt en de flexibilisering extra wordt aangejaagd. Van groot belang is wat middelgrote en kleine bedrij ven gaan doen. Zij moeten im mers al langer loon doorbetalen bij ziekte, daar komt nu de WW-uitkering bovenop. Het ge vaar is dat bedrijven daarom geen mensen meer in dienst nemen en juist flexibele krachten inzetten." De vraag is ook wie opdraait voor de WW-betaling van flexwerkers. En hoe beperk je dè ontslagvergoe ding? Wilthagen: „De hoogte van de ontslagvergoeding wordt be paald op basis van de kantonrech- tersformule en die is niet in de wet verankerd. De kantonrechters zullen dus een nieuwe formule moeten maken." Wat betekent het voor het pensioen akkoord? Het pensioenakkoord dat met bloed, zweet en tranen werd afge Iedere dag om 19.00 uur het PZC videojournaal www.pzc.nl PAUL KUSTERS toosen henk G 'M !Q0 TlPS OM t>E CRISIS TE OVERLEVEN TIP* EEN MOOI CAt>KAU HCHEFT NllETT* toUUP* Tg TOOSENWEhJK» ML sloten tussen werkgevers en werk nemers, is achterhaald. De AO W-leeftijd gaat vanaf volgend jaar in stapjes omhoog tot 66 in 2019 en 67 in 2024, als het aan de gelegenheidscoalitie ligt. FNV-voorzitter Agnes Jongerius noemt het openbreken van het ak koord 'een klap in het gezicht' van de mensen die vroeg begonnen zijn met werken en nu een gat in hun inkomen 'cadeau' krijgen van de politiek. „En waarvoor? Het le vert op een totaal van 14 miljard euro een schijntje op." Econoom Kleinknecht deelt haar twijfels: „De AOW-leeftijd gaat één maand omhoog in 2013, of dat nou zoveel uitmaakt?" Volgens de missionair minister Henk Kamp (Sociale Zaken) kan het akkoord in grote lijnen in stand blijven. De verhoging van de AOW-leeftijd wordt uiteindelijk maar met een jaar versneld, aldus Kamp. Kunnen we nu rekenen op oorlog met de vakbonden? De vakbonden wijzen de plannen van de bezuinigingscoalitie af om dat ze de lasten te eenzijdig bij de 'gewone mensen' neerleggen. „Maar over het afketsen van het pensioenakkoord is de vakbewe ging opvallend stil, zegt Wiltha gen. „En dat terwijl de politiek nu het primaat heeft gepakt in een zaak waarvan de sociale partners vonden dat het bij hen lag. Mis schien twijfelen ze nog op wie ze de pijlen moeten richten nu er een demissionair kabinet zit. Ik verwacht dat het verzet volgende week wel losbarst." DEN HAAG - De samenwerking van het minderheidskabinet van WD en CDA met gedoogpartner de PW duurde 'veel te kort', zei pre mier Rutte gisteren. Doel was de vier jaar volmaken. Dat dat niet gebeurt, noemde Rut te 'heel jammer'. Volgens Rutte blijft er ondanks alles 'heel veel over' van wat het minderheidskabi net met gedoogsteun van de PW de afgelopen 1,5 jaar heeft bereikt. „Er had nog veel meer moeten ge beuren. We zijn veel te vroeg ge stopt." Rutte wilde niet zeggen of hij weer met de PW zou samenwer ken. Maar er is volgens de premier vorige week 'wel iets bijzonders ge beurd'. „Dat zegt iets over die par tij en over de verantwoordelijk heid van die partij." DEN HAAG - Minister van Financiën Jan Kees de Jager arriveert voor de wekelijkse ministerraad op het Bin nenhof. De Jager ziet volop steun voor het begrotingsakkoord dat het kabinet heeft gesloten met de frac ties van WD, CDA, GroenLinks, D66 en de Christenunie. Hij sprak giste ren na de wekelijkse ministerraad van 'toenemende steun in de samen leving' en positieve rëacties van de financiële markten, van economen S3 iïmm 388888! B8H88B 3! van 159^0 2 overnachtingen in luxe kamer 2 x uitgebreid streekonfbijt 1 x 4-gangen diner (t.w.v. c 34,50) Gratis toegang Holland Casino Verblijf tot 30 augustus 2012 Reserveren via: 0900 700 7004 0,25 p.m.) ma/vr 09.00 - 21.00 uur za 10.00 uur -16.00 uur l zo 12.00 -16.00 uur 'Prijs o.b.v, 2-persoonsbezetting en excl. reserveringskosten 12,50 per boeking. Kijk voor de volledige voorwaarden op de website. Let op! Alleen op 28 april tussen 0.00 en 23.59 uur te boeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4