sport41 Op de fiets gaat het soms om millimeterwerk SPORTFOTO VAN DE WEEK Sport |?Gezondheid zaterdag 28 april 2012 Chelsea. De coach van de Spanjaarden: „Het afgelopen weekeinde hadden we al een zeer moeilijke wedstrijd tegen Barcelona. We konden geen spelers rust geven. Bayern deed dat in de Bundesliga wel. Verder hadden we gewoon pech." foto Daniel Ochoa de Olza/AP Real Madrid-coach José Mourinho kijkt vanuit de dug-out naar de strafschoppenserie in de Champions Leaguewedstrijd tegen Bayern München. De Portugese topcoach zag zijn ploeg drie penalty's missen, waardoor Bayern op 19 mei in eigen stadion de finale speelt tegen Sporters worden vaak ge hinderd door pijntjes of blessures. Wat kunnen ze eraan doen? Hoe kunnen ze die voorkomen? In deel 32: de fietsmeting. door Roeland van Vliet Wielrenners zitten lange tijd achter een op hun fiets. Is hun houding verkeerd, dan zullen ze onher roepelijk klachten krijgen van hun knieën, rug, schouder of nek. Met een betere afstelling van de fiets of een andere keus van materiaal kan een hoop leed voorkomen worden, weet Jacob Wijnstra. De fysiotherapeut uit Kapelle, zelf eliterenner bij DRC De Mol, heeft zich gespeciali seerd in het zogenoemde 'vélofy- sics'. „Ik probeer wielrenners die pijn tjes hebben net iets anders op hun fiets te laten zitten", zegt hij. „Ik geef advies over hoe ze de afstelling van hun fiets lichte lijk kunnen aanpassen. Het gaat daarbij om millimeterwerk. Je za del een tikkie hoger of lager of je schoenplaatje één millimeter ver plaatsen; het kan al'heel veel ver schil maken." Wijnstra, die in zijn woonplaats werkzaam is bij Fysiotherapie Van Loo 8c Veerhoek, heeft bij zijn fietsmetingen hulp van een 3D meetsysteem van het Ameri kaanse bedrijf Retül. „Dit appa raat heeft een maximale afwij king van 0,02 millimeter. Beter kan het niet." De 25-jarige fysiotherapeut be gon in 2010 met zijn fietsmetin gen. Hij kreeg zijn baas, Ivo van Loo, zover het prijzige meetsys teem te importeren. Van Loo was aanvankelijk sceptisch, maar viel toch voor deze vorm van 'zorgvernieuwing'. Inmiddels is hij helemaal verkocht en ziet hoeveel beroep er al op Wijnstra gedaan wordt. „Ik was ook de eerste in Nederland die ermee werkte", vertelt de jonge Beve lander trots. „Inmiddels zijn er nog vier mensen die het doen, maar die zitten allemaal in de Tips? mail naar sport@pzc.nl omgeving van Utrecht en in Noord-Holland." Bij collega Roelof Stam - ook wielrenner - laat hij zien hoe een fietsmeting werkt. Na het in vullen van een vragenlijst en het ondergaan van een fysiek onder zoek mag de klant op z'n eigen fiets plaatsnemen, die gemon teerd is op een rollerbank. Ver volgens plakt Wijnstra infrarood- lampjes op zeven botpunten: pols, elleboog, schouder, heup, knie, hak en begin kleine teen. Als de klant dan begint te fiet sen, ziet het Retül-apparaat wel ke hoeken de gewrichten maken en kan de fysiotherapeut de ge gevens van zijn computer scherm aflezen. „Het mooie is dat ik niet alleen een zijaanzicht krijg, maar ook een vooraanzicht. Ik zie dus ook of een knie te ver naar binnen of buiten staat." De hoeken die Stams knieën en enkels maken, zijn prima. Wijnstra constateert Fysiotherapeut Jacob Wijnstra plakt infraroodlampjes op het lichaam van Roelof Stam. echter wel dat hij te ver naar ach teren zit. Zijn zadel moet dus ietsje naar voren; 1,8 centimeter om precies te zijn. „Kijk, nu zit hij beter", zegt de specialist. „Zit je te ver naar ach teren, dan kan dat problemen gaan opleveren in je rug en je schouders, omdat je je iets te ver moet strekken om bij je stuur te kunnen. Bij korte ritten merk je dat niet, maar wel als je lange tochten maakt." Bij diverse prof- ploegen, zoals Team Sky en Gar- min, werken ze al langer met dit systeem. Wijnstra heeft ook al profs over de vloer gehad, onder wie Raymond Kreder. Amateurs vinden eveneens makkelijk de weg naar Kapelle. Op 12 mei heeft Fysiotherapie Van Loo 8c Veerhoek een open dag en wordt er uitleg gegeven over on der meer fietsmetingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 41