zeeland 13 'Wietpas goed voor straathandel' Zieke Lula da Silva mist ceremonie Four Freedoms commentaar Wietpas Zeeuws succes WK kustvissen 'Er moet een keer een eind komen aan de onderhandelingen' Benne van Leeuwen, curator van Zalco Alumet ziet nog wel een kans: „We hebben een serieus bod gedaan" Woordvoerder Alumet zaterdag 28 april 2012 De kans is uitermate klein dat er bij Zalco ooit nog aluminium wordt gegoten. Het Duits-Oostenrijkse bedrijf Alumet heeft het eindbod van de curatoren niet omarmd. Het kwam donderdag nog met een nieuw eigen bod. Dat is volgens de curatoren te laag. foto's Johan van der Heijden Zalco boekt forse verliezen. De directie vraagt opnieuw een loonoffer van het personeel. Dat weigert een cent in te leveren. Toestand bij Zalco is kritiek. De provincie vraagt minister Verhagen te hulp te schieten. Hij moet vooral iets doen aan energie- en transportkos ten. 13-12-2011 Zalco gaat failliet. De 480 vaste krachten en de 120 inleenkrach- ten verliezen hun baan. 17-12-2011 De provincie neemt het initiatief om werknemers aan ander werk te helpen. Er wordt een speciaal mobiliteitscentrum voor opgericht. Willem Adriaansens Frank Balkenende 04-01-2012 Acht kandidaten melden zich bij de curatoren voor een (gedeeltelijke) overname van Zalco. Havenbedrijf Zeeland Seaports speelt als eigenaar van de grond een sleutelrol in de onderhan delingen, die moeizaam verlopen. 27-04-2012 Kans op doorstart is zo goed als verkeken. Curatoren besluiten tot executieverkoop omdat de gegadigden Alumet (gieterij) en Century (anodefabriek) een eindbod van de curatoren negeren. Overnamekandidaten hebben nog zes weken de tijd om met Zeeland Seaports zaken te doen, maar er lijkt weinig hoop meer op succes. Coffeeshops werken als een magneet op bui tenlanders. Daar kun nen de inwoners van Terneuzen over meepraten. Dat drugstoerisme kent vervelende neveneffecten. Niet zo vreemd dus dat de politiek de wietpas bedacht, die buitenlandse blo wers buiten de deur moet hou den. Coffeeshophouders kwa men tegen deze maatregel in het geweer, want ze vrezen de gevolgen hiervan voor hun om zet. Het kort geding dat ze aan spanden pakte slecht voor ze uit, want de rechter stelde de shops in het ongelijk. De pas lijkt een probaat middel om de buitenlander te weren. Of dat echt zo is moet nog blij ken. Bovendien heeft de invoe ring van de wietpas een onaan genaam neveneffect. Veel klan ten willen niet geregistreerd staan en wijken uit naar illega le dealers. Die illegale dealer zal buitenlandse klanten niet weigeren, dus keert via dit ille gale circuit de buitenlander mo gelijk weer terug naar Neder land. Als dat inderdaad gebeurt, zal Den Haag heel snel met een alternatief voor de wietpas op de proppen moeten komen. Le vendige illegale handel is wel het laatste waar de grensstreek op zit te wachten. MIDDELBURG - Jeromy van Houdt uit Sint Maartensdijk heeft giste ren de gouden medaille behaald op het wereldkampioenschap kust vissen voor junioren in Montene gro. Ook het Nederlands team met verschillende Zeeuwse vissers bin nen zijn gelederen behaalde de eer ste plaats. Commentaar van Van Houdt: „Rustig blijven en je hoofd niet op hol laten brengen." Het we reldkampioenschap duurde vijf da gen. door Marcel Modde MIDDELBURG - De invoering van de wietpas in Zeeland, Brabant en Limburg per mei gaat door. De kortgedingrechter in Den Haag heeft negentien coffeeshophou ders en andere belanghebbenden vrijdag in het ongelijk gesteld. Dat betekent dat coffeeshops vanaf dinsdag alleen nog ingeschreven Nederlandse burgers mogen toela ten als lid van een besloten club. De rechtbank deelt hun mening niet dat de Nederlandse staat zich schuldig maakt aan discriminatie door een ledenregistratie verplicht te stellen en zo tegelijkertijd bui tenlandse klanten uit te sluiten. Vanaf januari volgend jaar wordt de wietpas in heel Nederland inge voerd, zo is de bedoeling van het huidige kabinet. De vier advocaten van de coffeeshophouders hebben aangekondigd in hoger beroep te gaan tegen de uitspraak. Zeeuwse coffeeshophouders reage ren teleurgesteld. Volgens hen is het nadelige effect van de invoe ring nu al duidelijk te merken en neemt het aantal (illegale) straat- en huisdealers in hun omgeving snel toe. Omdat veel vaste klanten huiverig zijn zich te laten registre ren, wordt gevreesd voor een ster ke omzetdaling. „Ik denk dat voor coffeeshophou ders zware tijden aanbreken", al dus één van de Vlissingse onderne mers. „Ik zie alleen maar verlier zers. De overlast op straat wordt groter. Daardoor krijgt de politie het drukker en door illegale han del worden mensen die af en toe een blowtje roken, in de armen ge dreven van dealers die net zo mak kelijk harddrugs aanbieden." Het bevrijdingsfestival in Vlissin- gen wordt gelijk een stevige be proeving, verwachten de lokale shophouders. Het feest brengt doorgaans een hoop gelegenheids blowers naar hun winkel. Die kun nen daar straks dus niet meer te recht. Om 'toestanden' voor zijn shop aan de Kerkstraat te voorko men, houdt Gerard Aarden zijn deur 5 mei gesloten. Zeeland kent gedoogde coffeeshops in Vlissin- gen (3), Goes (2) en Terneuzen (1). door Edith Ramakers MIDDELBURG - De voormalige Brazi liaanse president Luiz Inacio Lula da Silva komt zaterdag 12 mei niet naar Middelburg om de Internatio nale Four Freedoms Award te ont vangen. Lula da Silva heeft om ge zondheidsredenen moeten afzeg gen. Het spijt hem erg dat hij van zijn arts niet mag komen. Hij laat weten heel vereerd te zijn met de onderscheiding. In zijn plaats komt Clara Ant, di recteur van het Lula instituut, naar Middelburg om de medaille in de Nieuwe Kerk uit zijn naam ontvan gen. Clara Ant werkt meer dan twintig jaar samen met Lula da Sil va. De vroegere president heeft zijn leven altijd in het teken ge steld van democratie en vrede in zijn land en omliggende landen. De Four Freedoms medaille voor de vrijheid van meningsuiting gaat naar de Arabische nieuwszender Al Jazeera. De onderscheiding voor de vrijheid van godsdienst is voor de Bartholomew 1 van Con- stantinopel. De Four Freedoms medaille voor vrijwaring van ar moede is voor de Indiase Ela Ra- mesh Bhatt en die voor vrijwaring van angst is voor Hussain al-Shah- ristani, minister van Energiezaken van Irak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3