Archipel stelt besluit over Uilenburch uit Vijf kantjes groeiden uit tot stevig boek PROFITEER NU! 281 zeeland Ringrijders klaar voor nieuw seizoen UNIEK AANBOD Foutje officier van justitie leidt tot vrijspraak van winkeldiefstal Bestuur wacht op uitspraak raad over school Yerseks dialect De Zeeuwen houdt Oranjerit Politie: Geen misdrijf in woning Torentrans Eetcafé Dorpszicht DE LAATSTE zaterdag 28 april 2012 mammmmmm MIDDELBURG - Door een foutje van de officier van justitie, die het be grip 'op of omstreeks' iets te ruim had geïnterpreteerd, is een 34-jari- ge Vlissinger vrijgesproken van een winkeldiefstal bij de Marskra mer in Middelburg op 4 juni. De diefstal was echter twee dagen eerder gepleegd. De officier van justitie had dat nog op de zitting kunnen corrigeren, maar meende dat ze in haar recht stond. Wel veroordeelde de rechtbank de Vlissinger voor een andere winkel diefstal. Dat betrof een diefstal op 21 december in Terneuzen bij het Kruidvat. Daar liep hij zonder te betalen met 36 flacons shampoo de deur uit. Hij kreeg daarvoor twee maanden celstraf plus nog eens 53 dagen die hem van een eerder vonnis als voorwaardelijk nog boven het hoofd hingen. door Theo Giele MIDDELBURG - Pas na de gemeente raadsvergadering van 29 mei neemt het bestuur van de Archipel Scholen een besluit over de toe komst van de openbare basis school de Uilenburch in Middel- burg. De Uilenburch kampt met een te ruglopend aantal leerlingen. Oor spronkelijk zou voor 17 mei een be sluit vallen over de Uilenburch. In zet van het Archipel-bestuur is be houd van de Uilenburch. In een brief aan de ouders van de leerlin gen zegt Archipel-directeur-be stuurder Cees Corstanje 'alles op al les te zetten om het onderwijs voor uw kind op de Uilenburch te continueren'. Omdat het de enige openbare basisschool in de binnenstad is, hebben GroenLinks en de Partij van de Arbeid aangedrongen op steun vanuit de gemeente voor de school. Ook wethouder Albert de Vries (PvdA) heeft gezegd grote waarde te hechten aan openbaar onderwijs in de binnenstad. Hoewel hij van andere partijen nog geen toezeggingen heeft ge had, is het feit dat er binnen het lo kaal bestuur over wordt gesproken voor Corstanje reden om met een definitief besluit te wachten op een uitspraak van de gemeente raad. Anderhalve week geleden werden de ouders van de Uilenburch geïn formeerd. Die toonden zich, met het schoolteam, bijzonder strijd vaardig om de school, die volgens de prognoses op 1 augustus nog 66 leerlingen telt, te behouden. „Deze betrokkenheid is voor mij een extra stimulans om te vechten voor het behoud van onze school in de binnenstad van de gemeente Middelburg", schrijft Corstanje, die er direct aan toevoegt dat het geen gemakkelijke opgave is. Corstanje wil de komende tijd be nutten om met andere partijen te zoeken naar een oplossing. Het Ar chipel-bestuur vindt dat een school ten minste vier combinatie groepen moet tellen. Daarvoor zijn tachtig leerlingen nodig. Als de Uilenburch geld krijgt voor 66 leerlingen komt de Archipel geld te kort voor die gewenste vier com binatiegroepen. Het gaat om zo'n 70.000 euro. Corstanje zegt dat sa menwerking met een andere school mogelijk een manier is om kwalitief goed onderwijs op de Uilenburch te behouden ondanks het te lage aantal leerlingen. 'Neem straat Aan de overkant is dat 'stroate' en aan deze kant 'straete', maar in Yerseke zeggen we het an ders. We hebben 'strite' bedacht' Wat begon als een paar kantjes A4 voor een schoolreünie, is uit gegroeid tot een boek van bijna 300 pagina's. Jeugdherinneringen van een schoolmeisje uit Yerseke wordt vanmiddag om 14.30 uur gepresenteerd in Hervormd Ker kelijk Centrum de Haven. door Lilian Dominicus Eigenlijk woont Ineke Marjee al heel lang niet meer in Yerseke. Met achttien jaar is ze gaan werken in psychiatrisch ziekenhuis Vrederust. „Daar heb ik ook mijn man leren kennen, bij een werkgroep van de Pinksterge meente", zegt ze, op de bank van het huis in Middelburg dat ze in 1977 samen kochten. Keeshondjes Snuffel (16 jaar) en Krukel (13 we ken) op schoot. „Nu is het anders, maar in Vlissingen was het toenter tijd niet eenvoudig om een wo ning te vinden." En eigenlijk was het ook nooit haar droom of ambitie om een boek te schrijven. „Ik wist niet dat ik het in me had", zegt ze. Maar in oktober 2010 was er een reünie van de Hervormde lagere school in De Haven. De school was inmid dels verhuisd naar elders, maar de reünie vond gewoon op dezelfde plek plaats. „Kees de Blaey vroeg iedereen om wat herinneringen op papier te zetten voor de websi te. Bij vijf blaadjes stopte ik, want anders had een ander geen ruimte meer, vond ik. De Blaey zei: 'Je moet een boek gaan schrijven." Zo kwam het dat Ineke Marj ee zich achter de laptop nestelde en nóg meer her inneringen aan het dorp waar ze als kind woonde opschreef „Toen ik eenmaal was begonnen leek het of ik niet meer op kon houden met schrijven." De Blaey groeide op in 't Poldertje in Yerseke, een wijkje wat verder af Juffrouw Braam kwam er elke 'Toen ik eenmaal was begonnen, leek het of ik niet meer op kon houden met schrijven' dag om de schoolkinderen opha len. 'Het polderrondje' werd het genoemd. Een foto is opgenomen in het boek. Van lieverlee tijdens het schrijven kreeg ze steeds meer foto's van mensen toegeschoven. Half in het Yersekse dialect wilde ze het optekenen, maar dat was nog wel een uitdaging, want een officiële spelling bestaat niet. Met oude buren en vriendinnen is ze daarover nadenken. „Neem straat. Aan de overkant is dat 'stroate' en aan deze kant 'straete', maar in Yer seke zeggen we het anders. We hebben 'strïte' bedacht." Het boek staat vol met verhalen over het pellen en koken van de mossels, de kreeftenparken, het zwemmen in de oesterputten, het vendersbankje op de weegbrug, de gasfabriek, de gemeentebode die el ke maandag langskwam om de huur van de huizen op te halen, en de wasbeurt in de teil. „Iedere zaterdag was dat." Jeugdherinneringen van een school meisje uit Yerseke, Ineke Marjee, 17,50 euro, ISBN 9789070174644. Het boek is ook te bestellen via www.drukkerijmiddelburg.nl en www.zeelandboeken.nl door Maurits Sep MELISKERKE - De ringrijders maken zich op voor een nieuw seizoen. Vandaag is de opening, met een jongerenwedstrijd in Meliskerke. Maandag, op Koninginnedag, rij den de volwassenen de eerste afde lingswedstrijd in Middelburg. De jongerenwedstrijd wordt verre den op twee banen. Daarin strij den zestig jonge ringrijders om de titel. De wedstrijd begint om 08.00 uur en duurt tot 17.30 uur. Het ringrijseizoen duurt tot halver wege september. De PZC zal het seizoen nauwgezet volgen en de belangrijkste wedstrijden verslaan. De laatste wedstrijd wordt gere den op zaterdag 15 september in Westkapelle, van 09.30 tot 17.00 uur. Dat is de grote sjezenwed- strijd die traditioneel het seizoen afsluit. De ringrijders strijden in vijf klassen. De winst in de ereklas ging vorig jaar naar Roald Leen- dertse uit Biggekerke. Winnaar in de ie klas was Moniek Corbijn uit Gapinge, in de 2e klas Frenk Leen- dertse uit Biggekerke, in de 3e klas Maas Boogaard uit Biggekerke, in de 4e klas Djanko Besuijen (afde ling Zuid-Beveland). De belangrijkste en meest aanspre kende wedstrijd van het seizoen is echter het Zeeuws Kampioen schap, op de tweede folkloris tische dag in Middelburg. Die vindt dit jaar plaats op donderdag 16 augustus. De strijd vangt aan om 08.00 uur. Aan het begin van de avond zal bekend zijn wie zich Zeeuws Kampioen mag noemen. Vorig jaar ging die titel naar Coen Minderhoud uit Domburg. Op de eerste folkloristische dag in Middelburg, op donderdag 12 juli, wordt een belangrijke sjezenwed- strijd gereden rond de Abdij. Een vrij nieuw evenement op de ringrijkalender is het Zeeuws Kam pioenschap Ringlopen (maandag 23 juli, Stal De Pagter, Grijpskerke, van 13.00 tot 17.00 uur). Kinderen die te jong zijn voor ringrijden op een paard, bereiden zich lopend voor. Daar is het ZK Ringlopen op gebaseerd. Kampioen in 2011 was Teun Dingemanse uit Grijpskerke. www.ringrijden.nl mmmmm mm KOUDEKERKE Motor- en autoclub De Zeeuwen houdt maandag, Koninginnedag, een Oranjerit. Naast een puzzelrit voor auto's, motoren en scooters wordt rond Koudekerke ook een tocht uitgezet voor fietsers. Inschrijven kan van 13.30 tot 14.00 uur in sporthal De Couburg in Kou dekerke. Het gaat volgens de organisatie om een eenvoudige puzzelrit. Onder weg moeten opdrachten worden uitgevoerd. Iedere deelnemer ont vangt een prijs. MIDDELBURG De dode persoon die vrijdagmid dag werd gevonden in een woning aan de Torentrans in de Middel burgse wijk Reijershove, is niet door een misdrijf overleden. Dat heeft de politie verklaard, na onderzoek van de technische re cherche. De politie kreeg rond 13.30 uur de melding binnen van de vondst van het stoffelijk overschot in de wo ning. De recherche heeft de zaak onderzocht en constateerde dat er geen sprake was van een misdrijf. is dit jaar weer traditioneel van de partij tijdens de: "Nacht van Koudekerke"! Het feest wordt mede mogelijk gemaakt door DJ Wesley van Imex Events. Wij zijn geopend vanaf 15:00 uur! Dorpsplein 6, Koudekerke /V arr/ic T0118 - 623100 www.arcusproiectontwikkeling.nlwww.woneninwissenkerke.nl DE KORENMOLEN WISSENKERKE Noordeindstraat 35 - Ruime hoekwoning met mogelijkheid voor een garage - Met 3 slaapkamers en een riante zolderverdieping - Kaveloppervlakte: 223 m? Inhoud: 460 m3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 28