economie 119 Ondernemers dupe van deal D ad Rolls Royce van Heerema glanst in documentaire Discovery Channel 599 REIZEN Albert Heijn tast diep in de buidel voor overname Ciooo-winkels van Jumbo LUXeXcei Goes wordt partner van wereldspeler Cornwall Devon - Groot-Brittannië w Oberwolfach-Zwarte zaterdag 28 april 2012 door Frank Balkenende VLISSINGEN-OOST - Een staaltje van Zeeuwse hogeschool-engineering is vanaf volgende week dinsdag te zien op de zender Discovery Chan nel. In een tweedelige miniserie van het programma Mega Rigs speelt een gasplatform van de Hee rema Fabrication Group een glans rol. Het offshore-platform F3-FA is in 2010 bij Heerema in Vlissingen gebouwd. Opdrachtgever Centrica Energy liet video-opnamen maken van de bouw en de plaatsing in de Noord zee van het grootste mobiele gas platform ter wereld. Discovery Channel zag er brood in en maakt er een miniserie van. Frank Slan gen, overall projectmanager van de F3-FA, zegt dat het platform uniek is. Het installeert zichzelf na melijk. „Het bijzondere is dat het platform poten heeft die zichzelf in de bodem vastzuigen. Er zitten een soort emmers onder die der tien meter hoog zijn en een diame ter van vijftien hebben. Daarmee zetten de poten zich vast, waarna het platform via de poten omhoog wordt getrokken." Naast Heerema waren de Neder landse bedrijven Iv-Oil Gas en SPT Offshore betrokken bij het ontwerp, de bouw en installatie van het platform. Heerema had daarbij de supervisie over de plaat sing op de Doggersbank. In de do cumentaire is te zien hoe het enor me gevaarte uit de montagehal wordt gereden (de F3-FA paste er maar net in), de haven van Vlissin gen verlaat en uiteindelijk in het ruwe water van de Noordzee op zijn plek wordt gezet. Heerema is blij met de documentaire, omdat het mensen bewust maakt dat er bergen moeten worden verzet om energie bij hen thuis te brengen. Ook al bevatten de Discovery-do- cumentaires altijd enige suspense, nergens gaat het in deze aflevering mis. Dat is niet in de laatste plaats te danken aan een minutieuze voorbereiding. „Omdat zo'n zich zelf installerende constructie nog nooit op deze schaal en in woelige wateren is geplaatst, hebben we uitgebreide testen gedaan bij mari tieme onderzoeksbureau Marin in Wageningen. Je kunt het niet heb ben dat je ter plekke achter fouten komt", zegt projectmanager Frank Slangen. Zevenhonderd mensen hebben ruim een jaar gewerkt aan de F3-FA, waaraan een prijskaartje van 270 miljoen euro hing. Het platform produceert nu al een jaar lang gas. Slangen is er trots op; „Het is een stukje Nederlands ver nuft." De Rolls Royce van Heere ma? „Ja, dat mag je wel zeggen." Het eerste deel van de documentaire is dinsdag 1 mei (op de Dag van de Ar beid) vanaf 22.00 uur te zien op Discovery Channel. Het tweede deel wordt dinsdag 8 mei vanaf 22.00 uur uitgezonden Jumbo verkoopt tientallen supermarkten aan Albert Heijn en Coop. Voor Albert Heijn lijkt dat een goede stap, voor Coop is dat nog maar de vraag. door Jan Trommelen Albert Heijn betaalt een enorme prijs aan Jumbo voor 82 winkels. Per super markt telt de marktleider 3,5 mil joen euro neer. AH wilde heel graag toeslaan in de laatste gebie den van Nederland waar het be drijf nog niet zit. Dat is naar eigen zeggen gelukt, want 57 aanwinsten staan in plaatsen zonder AH. „AH tast diep in de buidel voor de ze Ciooo's. Ze hebben een bod aantal supermarkten in te lijven verspreid over het land. Hierna zul len alleen regionale ketens even tueel nog in de verkoop komen." Ook de Jumbo-familie Van Eerd wrijft zich in de handen. In februa ri stak het familiebedrijf zich nog eens voor 900 miljoen euro extra in de schulden om de hele C1000- organisatie (420 supers) te kopen. Nu vangt men 290 miljoen euro van Ahold en ettelijke tientallen miljoenen van Coop (voor 54 klei nere Ciooo's). Binnen een paar maanden is Jumbo's risico zo'n 350 miljoen euro kleiner gemaakt. Retailadviseur Erik Hemmes: „Dit is een mooie deal voor Jumbo. Nu hebben ze alleen 300 Ciooo's over die geschikt zijn om te verbouwen tot Jumbo." Over de hoge prijs die AH betaalt, maakt hij zich geen zorgen. „Als AH in zo'n pand stapt, gaat het er meer verdienen dan de concurren ten. AH kan dus ook het meeste bieden." Hemmes maakt zich eer der zorgen over Coop. Het is maar de vraag of een Ciooo-onderne- mer zijn omzet kan vasthouden als hij verder moet als Coop. Tandenknarsend zal een groot deel van de Ciooo-ondememers toezien dat hun merk verdwijnt. Een grondige verbouwing van een supermarkt kost tonnen. Veel on dernemers hebben de laatste an derhalfjaar geïnvesteerd in de overstap naar de nieuwste genera tie C1000. Directeur Patricia Hoogstraaten van ondernemersor ganisatie Het Vakcentrum: „De af bouw van C1000 binnen drie jaar is onverantwoord snel. Dit is pure kapitaalvernietiging." Extra sneu is de operatie voor een aantal voormalige Super De Boer-ondernemers. Die moesten eerst naar C1000 en nu dus weer naar Jumbo, AH of Coop. GOES - Het Goese bedrijf LUXeX cei wordt kennispartner van het wereldwijd operende 3DS Solid- Works. 3DS SolidWorks, een merk van Dassault Systèmes, is marktleider in software voor drie dimensionale ontwerpen en engi neering. Het wil samenwerken met LUXeXcei vanwege zijn digi taal 3D-printproces. Zelf spreekt het bedrijf van 'printoptical tech nology'. LUXeXcei richt zich op led-verlichting en de optische kant in het bijzonder. Marketing mana ger Marco de Visser van LUXeXcei verwacht dat de samenwerking tot een nieuwe basistechnologie leidt, waardoor voor elke klant de juiste software kan worden ontwikkeld. De Visser zegt dat de productie van plastics volledig kan worden gedigitaliseerd. „Je hebt geen mal len meer nodig en dat scheelt ont werp- en ontwikkelingskosten. Ook heb je geen voorraad meer no dig. Je produceert op verzoek." neergelegd waarmee ze iedereen aftroeven", aldus onderzoeker Mar cel van Aalst van de EFMI Busi ness School. „Dit kon wel eens hun laatste kans zijn om een groot Gasplatform F3-FA staat op het terrein van Heerema Vlissingen gereed voor transport. foto Pascal Broeks Hoogtepunten: vanuit ons uitstekende familiehotel in Oberwolfach maken we prachtige excursies door het Zwarte Woud. Geniet van de mooie natuur, pittoreske dorpjes en oude ambachten. Een bezoek aan het bloemeneiland Mainau in de Bodensee mag tijdens deze reis niet ontbreken. Verblijf in Hotel 3 Könige*** in het centrum van Oberwolfach inclusief ontbijt, lunch en diner. Vertrekdata: 12 en 26 mei Reisnummer: BEDE51-01 Gegarandeerd vertrek! 10-daagse busrondreis Hoogtepunten: een prachtige busrondreis door het spectaculaire landschap van de graafschappen Cornwall Devon. Schilderachtige baaien met kleine vis sersdorpjes en ruige rotsformaties wisselen elkaar af. Tijdens deze reis bezoeken we o.a. Stonehenge, Windsor Castle, Bath en het Eden Project. Verblijf in prima middenklasse hotels inclusief ontbijt en diner. Vertrekdata: 14 en 28 mei Reisnummer: 8RGB12-01 Gegarandeerd vertrek! 8 dagen va. De korting is in de prijs verwerkt, gebaseerd op een boeking van 2 personen. Meer voorjaarsreizen op oad.nl/voorjaarsreizen of bel 0900-8482 (0,IS p.m.) BESTE BUS 2012 BEKROOND DOOR DE REISBRANCHE Sfc Geniet dit voorjaar van heerlijke temperaturen op de mooiste Europese bestemmingen. Stap in de luxe Oad-bus en profiteer van de beste kwaliteit en voordelige prijzen. 8/15-daagse busexcursiereis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 19