De lienken in je gat Oranje stikken voor het EK 3JSI Gers Pardoel JURK! I Danny Vera 301 zeeland Partij voor Zeeland boos op Nederland Lokaal wa Tickets voor maar €9,- indewk www.racoonandfriendsforjayden.nl zaterdag 28 april 2012 MIDDELBURG - De Partij voor Zee land is woest op Nederland Lo kaal, een nieuwe partij die vanuit de lokale onafhankelijke politiek de stap naar de Tweede Kamer wil wagen. Nederland Lokaal heeft on gevraagd en zonder toestemming de portretfoto's van de twee PvZ- Statenleden Johan Robesin en Francois Babijn op haar website ge zet. Wie erop klikt komt op de webpagina's van de Partij voor Zeeland terecht. PvZ-voorzitter Pim Kraan spreekt van een ongewenst en brutaal ini tiatief: „Wij worden hierdoor in verband gebracht met Nederland Lokaal. Dat willen we niet, want de leden van de PvZ-hebben beslo ten niet mee te doen aan de aspira ties van Nederland Lokaal. Dit wekt echt een heel verkeerde in druk." Robesin sluit juridische stappen niet uit. Volgens hem heeft Neder land Lokaal een bijzonder slechte beurt gemaakt door zijn foto en die van Babijn te gebruiken. Robe sin wordt als een van de oprich ters van Nederland Lokaal en als een van 'onze vertegenwoordigers in Zeeland' gepresenteerd. Robe sin: „Beide zijn fout: ik ben geen oprichter van Nederland Lokaal en ik vertegenwoordig die partij niet in Zeeland. Dat steekt temeer omdat mijn foto tussen twee ande re vertegenwoordigers van Zee land staat met wie ik niet in één adem wil worden genoemd: Em ma Kraak en Jos Schouwenaar." Het bestuur van de PvZ gaat on derzoeken of leden van de partij betrokken zijn bij de vermelding op de internetpagina's van Neder land Lokaal. Als dat het geval is, overweegt het bestuur de ledenver gadering voor te stellen stappen te ondernemen. Volgens Kraan kan dat een royement zijn. Toen de PvZ enkele jaren geleden een lid uit de partij wilde zetten, bleek dat de statuten daar niet in voorza gen. Intussen is die mogelijkheid er wel. In het verleden heeft Robesin zich wel sterk gemaakt voor een verte genwoordiging in de Tweede Ka mer namens de lokale en provin ciale ongebonden partijen. Hij deed dat via de Onafhankelijke Se naatsfractie (OSF) die fungeert als platform voor de ongebonden par tijen in de Eerste Kamer. Er werd gewerkt aan een programma van uitgangspunten. De vorige Kamer verkiezingen kwamen evenwel te vroeg. Inmiddels is dit plan, zoals Kraan het uitdrukt, 'in schoonheid gestorven'. De PvZ heeft Nederland Lokaal ge sommeerd de foto's van Robesin en Babijn en de koppelingen naar de PvZ-site te verwijderen. Dat is inmiddels gebeurd. Wie nu naar www.nederlandlokaal.com gaat, komt de verbindingen met de PvZ niet meer tegen. door Cornelleke Blok VLISSINGEN - Als het aan een groep je HZ-studenten ligt, zet iedereen met koninginnedag, het Europees kampioenschap voetbal en de Olympische Spelen ouderwetse stikken op zijn hoofd. Ze ontwier pen een oranje gadget met een Zeeuws tintje: de Stikke Hood. Meivin Raas (20), student commer ciële economie, is het brein achter het hoofddeksel. Studenten werk tuigbouwkunde zorgden voor het ontwerp. Meivin ziet het helemaal voor zich. „Straks zit je lekker voor de tv met je vrienden voetbalstan den te voorspellen. Biertje erbij en dat ding op je hoofd." Bij de Stikke Hood horen stickers die je op de oranje plaatjes kunt plakken. Met de bijgeleverde stift kan je een eigen tekst op de Stikke Hood schrijven. „Zo geef je je ei gen inbreng aan het product. „Voor de wedstrijd begin je bij voorbeeld met 'hup holland hup' en in de rust verander je de tekst in de tussenstand." De studenten zijn in elk vrij uur- door Engel Reinhoudt Een fiets stal je en een au to parkeer je. Dat komt omdat de fiets de opvol- ger van het paerd is. Een steutje elee is ontdekt oe a me an de naem fiets komme. Aol- tied 'k edocht dat het een ver- vurming was van het Franse vélo- cipède (letterlijk 'snelle voet'). Vroeger aor 'n je nog wè 's gek scherend 'ik bin op de fielece- pee'. Mae Professor Gunnar de Boel uut Gent ei ontdekt at het woord uut Duitsland afkomstig is. Het is een boeiende geschiede nis, oewel a 't het deur andere taalgeleêrden tegen'esproke wordt. Me kenne aol het begrip staele ros om een fiets mie an te duuën. Dat een fiets een ros, een paerd enoemd wier, lig voe d' and. Nae het paerd kwam de fiets. In het Duits wier dat een er- satzpferd enoemd, een plaatsver vangend paerd, een vice-paerd zou je kunne zegge. De professor schonk een glas cider in voe Duitse vrienden en die noem den dat Viez (uutesproke as fiets). Viez is de verkorte vurm van Viez-vinum en beteêkent 'vervangende wien'. Cider wordt dus nie as echte wien be schouwd mae as viez, surrogaat (in de plekke van). Een Viezp- ferd is dus een vervangend pae rd. Ons kenne hetzelfde begrip Viez in vice: vice-voorzitter, vi ce-president. Mae vice spreek je ier uut as vieze en in het Duits as fiets. Zö kom dus het Duitse woord Viez bie ons terecht as fiets. Tegenwoordig je aollerlei fiet sen, mae je oar aolmae minder het woord fiets en aolmae meêr het Engelse woord bike. In vee re clames lees je alleêne mae over bikes. Een gewone fiets eêt dan een personal bike en een fiets mie ondersteuning is een e-bike (ie-baik). J' ei een mountainbike voe deur oneffen terrein, een atb, een all terrain bike, voe deur slik en sloeber, en gaè zó mae deur. A 'k vrom dienke an mien jeugd, dan ao je zövee keus nie. J' ao jongers- en meisjesfietsen, he ren- en damesfietsen, transport fietsen (mie een dubbele stange en een bagagedraeger voorop) en bakfietsen. Een nieuwe fiets krie- ge was een godsgeschenk, ik bin noait vadder ekomme as een op- gemoffelden. Dat was ok prima. Vreemd is ok a je gin deurtrap pers mï ziet tegenwoordig. Ik dienk a dat uut zunigheids-over- wegingen was. Daè zat gin rem op. Bijzonder was da je uut z'n eigen naè boven en naè benee goeng a je mie eên voet op de trappers stoeng. )e most dan na tuurlijk eêst wè vaert maeke. Een helm op en een speciaal op- vaolend jasje an voe de veiliheid was 'r ok nie bie. Wat a je vroeger wè zag, mae noe noait mi, is een opstap. Een opstap is een stangetje in het ver lengde van de as van het achter wiel. Je zett 'n je voet 'r op, dee wat stepbewegingen mie je ande re voet en je trokt 'n j'n eigen an je stuur toet op het zael. Je stapt'n dus nie an de ziekant op, mae langs achter. Ok zie je noait gin guus mï op de stange zitte. Daè bin confort- abele stoeltjes voe in de plekke komme compleet mie riemen, steuntjes en een scherm. Mis schien bin d'r inmidddels ok a mie verwerming en een ipad. Ik vee op de stange ezete. 'k Mocht dikkels mie buurman Theeuw mee. A je een paer uren gieng fietse en je zat op de stan ge, dan ao je nae aflóóp de lien ken in je gat en slaepende beênen. Ok zie je zelden nog guus achter op de bagagedraeger zitte mie d'r beênen wied om nie tussen de spaeken te kommen. Wat a wè in de mode is, bin de opoefietsen mie een bagagedrae ger voorop. Een moai gezicht a je meisjes daè op zie rieë. Dikkels ze een kistje of een mandje d'r op dat a mie blommetjes ver sierd is. Dan zou daè 'k best bie voorop wille zitte. 'k Wou da 'k nog mae vuuftiene was. Reacties: Werrilaan 21, 4453 CA 's-Heerenhoek. E-mail: cn.zeeuws@zeelandnet.nl Het stukje is na te lezen op: www.zeeuwsezanger.nl Tickets zijn te verkrijgen bij o.a. horeca Grote Markt Goes. Raadpleeg de website voor de voorwaarden en verdere (ftfo Het terrein is geopend vanaf 17:30 uur. STICHTING JAYDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 118