'Een frietje is in Malawi geen fastfood, maar een luxe' 281 zeeland PZC PROFITEER NU! UNIEK AANBOD A Activiteitenbus Den Instapper heeft nog plaats BAC speelt Storm op Komst in De Lieve Vier afstanden op Omloop Vestingstad Opgravingen uit oude haven in bibliotheek Met gids op stap in Verdronken Land zaterdag 28 april 2012 «m&mvs&m&smt In de rubriek De dag van staat elke zaterdag een dag uit het leven van een meer of minder bekende Zeeuws-Vlaming centraal. Vandaag de dag van Manon van Silfhout, moeder en huisvrouw in Malawi. Het is aan vrienden en familie in Neder land vaak moeilijk uit te leggen. Dat je 'huisvrouw' bent, maar ook nog fulltime een schoon maakster in dienst hebt. Nood zaak? Nee. Zie het vooral als toege ven aan de cultuur in Malawi. En als een investering om af te zijn van de talloze verzoekjes van ande re schoonmakers. Terwijl Pieter Waalewijn (32) zich als diplomaat op de Wereldbank in hoofdstad Lilongwe buigt over irrigatie- waterbeheerprojecten in Malawi en buurlanden Mozambi que en Zambia, houdt zijn vrouw Manon van Silfhout (33) zich op een steenworp afstand van zijn werk bezig met het huishouden en hun kinderen Simon (5), Noam (2) en Hannah (9 maan den). Het vervullen van die rol is in één van de armste landen van de wereld heel anders dan in Ne derland. „Ik ben vaak ochtenden op pad om boodschappen te doen of eten voor de dieren te regelen. Wij heb ben drie honden en een hele ver zameling pluimvee en konijnen. En eten maken is ook tijdrovend. Bijna alle maaltijden moet je hier vanaf de basis bereiden. Waar piz za's en frietjes fastfood is in Neder land, is het voor ons een luxe maaltijd die we hooguit eens in de twee weken eten", vertelt Manon. Terug naar de basis, het klinkt best romantisch. Maar om ieder HULST - Er zijn nog plaatsen vrij in de activiteitenbus Den Instapper van Stichting Welzijn Hulst. Het negenpersoonsbusje wordt ingezet voor uitstapjes met ouderen in de regio. Deelnemers bepalen samen met de chauffeur waar de reis naar toe gaat. De bus rijdt bijvoorbeeld naar een winkelcentrum, een res taurant of een museum. Er zijn nog een paar plaatsen be schikbaar in de bus van-Nieuw-Na- men, Graauw, Hulst, Heikant en Clinge. Het busje vertrekt steeds tussen 13.30 en 14.00 uur en de deelnemers worden opgehaald bij het dichtstbijzijnde gemeenschaps centrum. Als dat lastig is, worden ouderen door de chauffeur thuis opgehaald. De kosten per ritje zijn 3,50 euro. Belangstellenden kun nen zich melden bij stichting Wel zijn Hulst, 0114 - 684700. een meteen maar weer uit die droom te helpen: een wisselvallige stroom- en watervoorziening en tekorten aan brandstof en voe dingsmiddelen maken het er niet altijd even makkelijk op. „Maar wij kunnen dan weer wel elke och tend buiten ontbijten, waardoor we steeds weer met een vakantie gevoel opstaan." Simon gaat in Lilongwe naar school. Die gaat dagelijks rond het middaguur uit. Noam en Hannah doen rond die tijd een middagdut je. Simon zoekt vaak zijn Mala- wiaanse buurjongetje Benja op, met wie hij fantaseert over leeu wenjachten en spannende reizen naar Zambia. Pieter en Manon, allebei met Terneuzense roots, beland den vier jaar geleden in Ma lawi. Het stel had er toen al bijna een wereldreis opzitten. Pieter woonde tot zijn vijfde jaar in een dorpje in Zuid-Afrika, Manon tot haar tiende in een dorp en later in een kibboets in Israël. Op het Zeldenrust-Steelantcollege in Terneuzen had die 'uitheemse' achtergrond een aanzuigende wer king. Ze werden verliefd en waren het er al snel over eens dat ze sa men een tijd in het buitenland wil den wonen. Pieter stortte zich daarom op tropisch landgebruik, irrigatie en waterbeheer, Manon op een studie Hebreeuws en Ara bisch. Pieter kreeg daarna een baan voor een jaar bij Zoa Vluchtelingen werk in het conflictgebied Darfiir (Soedan). „Daar is de voertaal Ara bisch, dus duurde het niet lang tot dat ook ik er aan de slag kon. Dar fiir is een heel bijzondere plek, we verlangen er nog wel eens naar. Maar toen ik zwanger was van Si mon zijn we weggegaan. Darfur is geen plek om met kleine kinderen te wonen. Er is bijvoorbeeld maar één ziekenhuis met een intensive care-afdeling, die maar twaalf uur per dag actiefis. Bij nood moest je door Raymond de Frel acht uur wachten voordat je werd geholpen. Nog los daarvan, de spanningen liepen er op het laatst ook best op. Pieter werd eens gear resteerd. Reden? Onbekend. Waar schijnlijk om hem onder druk te zetten iemand te betalen voor een klus die hij niet had geklaard. Ge lukkig werd hij dezelfde dag weer vrijgelaten, maar een nieuwe arres tatie dreigde steeds. Toen Pieter zijn huidige baan in Malawi kon krijgen, hoefden we daar niet lang over na te denken. Dit land heeft een fijn klimaat, het is kindvrien delijk en het heeft goede scholen." Toch is integreren in Malawi geen sinecure. Malawianen zijn erg op hun familie ge richt, ze investeren niet zoveel in vriendschappen. „De moeilijkste periode kwam nadat Pieter thuis slachtoffer werd van een roofover val. Ik was met mijn zus en zwa ger op reis in Malawi, Pieter kon niet mee vanwege zijn werk. Mid den in de nacht stonden er drie mannen met pangamessen voor ons bed. Ze dreigden hem te do den en hebben onze computer, harde schijf, telefoon en wat geld meegenomen. Daarna werden we drie maanden lang wakker van elk geluid. Het heeft tijd gekost om dit te verwerken." Na een jaar kreeg Pieter de moge lijkheid om zijn contract te verlen gen. Weggaan lag, gezien de trau matische gebeurtenis, voor de 'Midden in de nacht stonden er drie mannen met pangamessen voor ons bed' Iedere dag om 19.00 uur het PZC videojournaal www.pzc.nl DE LAATSTE DE KORENMOLEN WiSSENKERKE Noordeindstraat 35 - Ruime hoekwoning met mogelijkheid voor een garage - Met 3 slaapkamers en een riante zolderverdieping - Kaveloppervlakte: 223 m2 460 m;i arcus www.arcuaprojectonlwikkeiing.nl www.wonenmwrssenkerke.nf hand. Toch bleven ze. In elk geval nog voor een jaar, dachten ze. In middels wonen ze alweer vier jaar in een land dat op dit moment op zijn kop staat. Begin deze maand overleed president Bingu wa Mutharika, die de laatste jaren een steeds minder democratisch be wind voerde. In zijn eerste perio de (2004-2009) werden goede plannen afgeremd door een sterke oppositie. Daarom werd hij in 2009 met een overweldigende meerderheid herkozen door het volk. „En vanaf dat moment dacht hij dat hij alles kon maken. Hij schoffeerde mensen, negeerde het advies om de waarde van de kwacha te devalueren (met onder meer een enorm brandstofpro bleem als gevolg) en voerde steeds meer maatregelen in die de vrijheid van meningsuiting be perkten. Dat was ook voor ons best frustrerend, we moesten bij voorbeeld goed opletten wat we op Facebook zetten. De nieuwe president, Joyce Banda, woont drie huizen verderop bij ons. We kennen haar desondanks alleen maar uit de kranten. Maar onze eerste indruk is dat ze wel ge schikt is." Over twee jaar loopt Pieters con tract af. Terug naar Nederland? Nee, dat komt wel als Simons mid delbare schooltijd aanbreekt. Een ander Afrikaans land zou leuk zijn, Zuid-Amerika en Azië trek ken ook. Maar zover is het nog niet, nog minstens anderhalfjaar doet het huis van de familie Waalewijn dienst als bibliotheek voor alle me de-Nederlanders in Malawi, „'s Avonds lezen wij meestal een boek. Wij hebben nog nooit zo veel gelezen als in Afrika. Na elke vakantie in Nederland gaat er dan ook minstens een koffer vol boe ken mee naar Malawi. En daar zijn dus niet alleen wij blij mee." HULST De Bonte Avond Club Sluiskil speelt zondag de show 'Storm op Komst' in De Lieve in Hulst. De BAC bestaat uit zo'n twintig mensen, die liedjes en sketches brengen. De uitvoering is onderdeel van de reeks Uit op Zondag. Het optreden begint om 14.30 uur. Toegang kost 1,50 euro. HULST Wandelsportverening Zeldenrust houdt zondag voor de vijfde keer de Omloop Vestingstad Hulst. Van af 7.30 uur kunnen wandelaars ver trekken voor tochten van 7,15, 21 of 28 kilometer. Startpunt is het Rey- naertcollege aan de Gildenstraat. De tochten gaan onder meer door Hulst, langs fort Moerschans en door de Clingse bossen. Zimbabwe Botswana Mozambique Zuid-Afrika HULST De bibliotheek in Hulst toont tot 24 juni een collectie spullen die af komstig zijn uit de oude haven. De inmiddels gerestaureerde objec ten werden gevonden tijdens op gravingen voor het project De Nieu we Bierkaai. Meer opgravingen zijn te zien in museum De Vier Ambachten aan de Steenstraat. NIEUW-NAMEN Het Zeeuwse Landschap houdt van middag een excursie in het Ver dronken Land van Saeftinghe. Ver trek is om 13.30 uur bij het bezoe kerscentrum aan de Emmaweg bij Nieuw-Namen. Deelnemen kost 6 euro; kinderen 3 euro; donateurs gratis. Wie mee wil, moet wil van ochtend nog even bellen met het bezoekerscentrum via 0114 - 633110.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 116