'Een frietje is in Malawi geen fastfood, maar een luxe' PROFITEER NUl 281 zeeland Vlissingen kort fors op hulp in huishouding UNIEK AANBOD I Servicepunt levert krachten voor seizoen zaterdag 28 april 2012 Manon van Silfhout en Pie- ter Waalewijn komen uit Terneuzen, maar hebben hun hart verpacht aan Afri ka. Wonen in Malawi heeft zo z'n voor- en nadelen. door Raymond de Frel Het is aan vrienden en familie in Neder land vaak moeilijk uit te leggen. Dat je 'huisvrouw' bent, maar ook nog fulltime een schoon maakster in dienst hebt. Nood zaak? Nee. Zie het vooral als toege ven aan de cultuur in Malawi. En als een investering om af te zijn van de talloze verzoekjes van ande re schoonmakers. Terwijl Pieter Waalewijn (32) zich als diplomaat op de Wereldbank in hoofdstad Lilongwe buigt over irrigatie- waterbeheerprojecten in Malawi en buurlanden Mozambi que en Zambia, houdt zijn vrouw Manon van Silfhout (33) zich op een steenworp afstand van zijn werk bezig met het huishouden en hun kinderen Simon (5), Noam (2) en Hannah (9 maan den). Het vervullen van die rol is in één van de armste landen van de wereld heel anders dan in Ne derland. Manon: „Ik ben vaak hele ochten den op pad om boodschappen te doen of eten voor de dieren te re gelen. Wij hebben drie honden en een hele verzameling pluimvee en konijnen." „En eten maken is ook tijdrovend. Bijna alle maaltijden moetje hier vanaf de basis bereiden. Waar piz za's en frietjes fastfood is in Neder land, is het voor ons een luxe maaltijd die we hooguit eens in de twee weken kunnen eten", vertelt Manon. Terug naar de basis. Het klinkt best romantisch. Maar om ieder een meteen maar weer uit die droom te helpen: een wisselvallige stroom- en watervoorziening en tekorten aan brandstof en voe dingsmiddelen maken het er niet altijd even makkelijk op. „Maar wij kunnen dan weer wel el ke ochtend buiten ontbijten, waar door we steeds weer met een va kantiegevoel opstaan." Simon gaat in Lilongwe naar school. Die gaat dagelijks rond het middaguur uit. Noam en Hannah doen rond die tijd een middagdut je. Simon zoekt vaak zijn Mala- wiaanse buurjongetje Benja op, met wie hij fantaseert over leeu wenjachten en spannende reizen naar Zambia. Pieter en Manon, die allebei hun wortels in Terneuzen hebben, belandden vier jaar geleden in Malawi. Het stel had er toen al bijna een wereldreis opzit ten. Pieter woonde tot zijn vijfde jaar in een dorpje in Zuid-Afrika, Ma non tot haar tiende in een dorp en later in een kibboets in Israël. Op het Zeldenrust-Steelantcollege in Terneuzen had die 'uitheemse' achtergrond een aanzuigende wer- king. Ze werden verliefd en waren het er al snel over eens dat ze een tijd in het buitenland wilden wonen. Pieter stortte zich daarom op tro pisch landgebruik, irrigatie en wa terbeheer, Manon op een studie Hebreeuws en Arabisch. Pieter kreeg daarna een baan voor een jaar bij Zoa Vluchtelingen werk in het conflictgebied Darfoer (Soedan). „Daar is de voertaal Ara bisch, dus duurde het niet lang tot dat ook ik er aan de slag kon. Dar foer is een heel bijzondere plek, we verlangen er nog wel eens naar. Maar toen ik zwanger was van Simon zijn we weggegaan. Darfoer is geen plek om met klei ne kinderen te wonen. Er is bij voorbeeld maar één ziekenhuis met een intensive care-afdeling, die maar twaalf uur per dag actief is. Bij nood moest je acht uur wachten voordat je werd gehol pen. Nog los daarvan, de spannin gen liepen er op het laatst ook best op. Pieter werd eens gearres teerd. Reden? Onbekend. Waar schijnlijk om hem onder druk te zetten iemand te betalen voor een klus die hij niét had geklaard." „Gelukkig werd hij dezelfde dag weer vrijgelaten, maar een nieuwe arrestatie dreigde steeds. Toen Pie ter zijn huidige baan in Malawi kon krijgen, hoefden we daar niet lang over na te denken. Dit land heeft een fijn klimaat, het is kind vriendelijk en het heeft goede scholen." Toch is integreren in Malawi geen sinecure. Malawianen zijn erg op hun familie ge richt, ze investeren niet zoveel in vriendschappen. Manon: „De moeilijkste periode kwam nadat Pieter thuis slachtof fer werd van een roofoverval. Ik was met mijn zus en zwager op reis in Malawi. Pieter kon niet mee vanwege zijn werk. Midden in de nacht stonden er drie man nen met pangamessen voor ons bed. Ze dreigden hem te doden en hebben onze computer, harde schijf, telefoon en wat geld meege nomen. Daarna werden we drie maanden lang wakker van elk ge luid. Het heeft tijd gekost om dit te verwerken." Na een jaar kreeg Pieter de moge lijkheid om zijn contract te verlen gen. Weggaan lag, gezien de trau matische gebeurtenis, voor de hand. Toch bleven ze. In elk geval nog 'Midden in de nacht stonden er drie mannen met pangamessen voor ons bed' door Luc Oggel GOES - Het deze maand opgerichte Werkgeversservicepunt Ooster- schelderegio (WSP) heeft zijn eer ste succes geboekt. Door een over eenkomst met fruitverwerkingsbe- drijf Coroos in Kapelle kunnen voor het seizoenswerk van juni tot eind dit jaar zo'n zeventig werk zoekenden aan de slag worden ge holpen. WSP Oosterschelderegio is een voortzetting van WSP De Bevelanden en Schouwen-Duive- land, met Tholen erbij. De inten sievere samenwerking is bedacht om ondanks de bezuinigingen bij het UWV de werkgevers in de re gio toch zo goed mogelijk van dienst te kunnen blijven zijn. WSP Oosterschelderegio werkt vanuit de gemeentekantoren in Goes, Zierikzee en Tholen met in totaal acht jobhunters. Iedere dag om 19.00 uur het PZC videojournaal www.pzc.nl DE LAATSTE arcus DE KORENMOLEN WISSENKERKE Noordeindstraat 35 - Ruime hoekwoning met mogelijkheid voor een garage - Met 3 slaapkamers en een riante zolderverdieping - Kaveloppervlakte: 223 m2 Inhoud: 460 m3 T 0118 - 623 100 www.arcusprojectontwikkeiing.niwww.woneninwissenkefke.nl voor een jaar, dachten ze. Inmid dels wonen ze alweer vier jaar in een land dat op dit moment op zijn kop staat. Begin deze maand overleed president Bingu wa Mutharika, die de laatste jaren een steeds minder democratisch be wind voerde. In zijn eerste periode (2004-2009) werden goede plannen afgeremd door een sterke oppositie. Daarom werd hij in 2009 met een overwel digende meerderheid herkozen door het volk. Manon: „En vanaf dat moment dacht hij dat hij alles kon maken. Hij schoffeerde mensen, negeerde het advies om de waarde van de kwacha te devalueren (met onder meer een enorm brandstofpro bleem als gevolg) en voerde steeds meer maatregelen in die de vrij heid van meningsuiting beperk ten. Dat was ook voor ons best frustrerend, we moesten bijvoor beeld goed opletten wat we op Facebook zetten. De nieuwe president, Joyce Ban- da, woont drie huizen verderop bij ons. We kennen haar deson danks alleen maar uit de kranten. Maar onze eerste indruk is dat ze wel geschikt is." Over twee jaar loopt Pie- -ters contract af Terug naar Nederland? Nee, dat komt wel als Simons middelbare schooltijd aanbreekt. Een ander Afrikaans land zou leuk zijn, Zuid-Amerika en Azië trekken ook. Maar zover is het nog niet, nog minstens anderhalfjaar doet het huis van de familie Waalewijn dienst als bibliotheek voor alle me de-Nederlanders in Malawi. Ma non: „'s Avonds lezen wij meestal een boek. Wij hebben nog nooit zoveel gelezen als in Afrika." „Na elke vakantie in Nederland gaat er dan ook minstens een kof fer vol boeken mee naar Malawi. En daar zijn dus niet alleen wij blij mee." door Maurits Sep VLISSINGEN - Vlissingers die huis houdelijke hulp krijgen, raken per 1 oktober de vergoeding voor was sen, strijken en boodschappen doen kwijt. Dit geldt alleen voor mensen van wie wordt verwacht dat ze daar zelf een andere oplos sing voor kunnen vinden of dat zelf kunnen betalen. Mensen die de zwaardere vorm van huishoude lijke zorg krijgen, raken deze ver goeding niet kwijt. De gemeente Vlissingen moet fors bezuinigen op de kosten voor maatschappelijke ondersteuning, verklaart wethouder Marin de Zwarte. Volgens hem geeft de ge meente hieraan meer geld uit dan zij van het Rijk krijgt en liggen die kosten in 'Vlissingen ook hoger dan in omliggende gemeenten. Dat komt mede door de samenstel ling van de bevolking, waar meer mensen wonen die hulp nodig hebben. „Maar behalve bezuinigen willen we mensen ook meer sti muleren zelf actief te blijven en hun eigen netwerken te gebrui ken. Bijvoorbeeld voor het doen van de was en het doen van bood schappen. Dit is een prikkel om mensen minder afhankelijk te ma ken." Daar komt volgens De Zwarte bij dat Middelburg en Veere al langer niet betalen voor deze vormen van huishoudelijke hulp. „Het is dus mogelijk dat mensen daar zelf voor zorgen of zelf een oplossing voor vinden", concludeert de wet houder. De Zwarte benadrukt dat alleen mensen van wie wordt verwacht dat ze zelf een oplossing kunnen vinden, die vergoeding niet meer krijgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 104