Bodemenergie is kansrijk op Schouwen SCHOUWEN-DUIVELAND Zwervers op bedrijventerrein Zeef Techniek toegepast in Waterwijk Zierikzee Milm Telefoonstoring 'Duinhoevepad vegen' almanak intratuin Intratuin Köudekerke ...Zondag a.s. open van 12.00 tot 17.00 uur intratuin ZATERDAG 28 april 2012 25 PZC Een frietje is in Malawi geen fastfood 28 en 29 ütr door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland leent zich uitstekend voor bodem energie maar biedt weinig kansen voor het benutten van aardwarm te. Dat heeft onderzoek uitgewe zen. In de Waterwijk, onderdeel van Poortambacht, wordt bodem energie al benut. Bodemenergie is een techniek waarbij de ondergrond gebruikt wordt als energiebron en/of buf fer. Zowel warmte als kou worden opgeslagen in de bodem en kun nen naar believen later aangewend worden. Winterkou is dan in de zomer beschikbaar voor koeling en de opgeslagen zonnewarmte kan in de winter gebruikt worden voor verwarming. Bij de opslag van warmte en kou wordt gebruik gemaakt van grond water in diepere grondlagen. Via leidingen wordt dat naar een warmtewisselaar gevoerd en die zorgt voor de 'uitwisseling' naar het te verwarmen of te koelen ge bouw. Bodemenergie kan hele woonwijken, kantoorgebouwen, glastuinbouwbedrijven en indus triële gebouwen 'bedienen'. Bodemenergie biedt volgens be leidsambtenaar Peter van Santé van de afdeling Ruimte en Milieu van de gemeente absoluut kansen. „Bij monumentenpanden in de binnenstad van Zierikzee is het een lastige techniek, maar voor nieuwbouw is het heel geschikt. Als je eenmaal in de gaten hebt hoe je warmte en kou goed op el kaar af kunt stemmen kun je er flink mee besparen op fossiele energie." Op basis van de uitkomsten van eerdergenoemd onderzoek is een kansenkaart gemaakt. Daaruit blijkt dat het overgrote deel van Schouwen-Duiveland met zijn zware kleigrond 'zeer geschikt' is voor bodemenergie. De wat zande riger Kop van Schouwen krijgt het predikaat 'geschikt'. Er is ook onderzoek gedaan naar de mogelijkheden om gebruik te maken van aardwarmte die enkele kilometers diep in de Schou- wen-Duivelandse bodem zit. Uit het onderzoek blijkt dat het waar schijnlijk te duur is deze warmte te winnen. De kosten van de beno digde boringen in de bodem wor den geschat op ergens tussen de vijf en zeven miljoen euro. In Bel gië wordt verder onderzoek gé- daan. De gemeente wacht af wat de uitkomsten daarvan zijn. ZIERIKZEE - Op een dag waren ze er ineens. De kippen op het bedrijventerrein Zuid in Zierikzee. Ze scharrel den bij Koster en Co in de buurt en de werknemers be gonnen met voeren. Kort daarna werden in de buurt nog een paar kippen gevonden. Die zaten in een kadaverbak en ontsnapten toen de bak werd geopend. Ook deze kippen wisten al snel de weg te vinden naar Koster. Toen een paar dagen later een haan om de hoek kwam lopen, was het spulletje compleet. De kippen gin gen niet meer weg. Inmiddels staat er een mooi kippen hok en zijn de eerste kuikentjes geboren. „En er komen vast meer, want achter de loods zitten nog twee kippen te broeden", vertelt Jacqueline Hiemstra van Koster en Co. www.pzc.nl/video foto Dirk-Jan Gjeltema ZIERIKZEE - De gemeente Schou wen-Duiveland is vrijdag enkele uren getroffen door een telefoon storing. Daardoor waren ambtena ren telefonisch slecht bereikbaar. Tip? redactie@pzc.n! BURGH-HAAMSTEDE - De extra vei ligheidsmaatregelen bij het Duin hoevepad in Burgh-Haamstede blijven voorlopig beperkt tot waar schuwingsborden. SGP'er Kees van den Berge wilde graag meer maatregelen, zoals re gelmatig zand en schelpen wegve gen en ruiters weren in het hoog seizoen. „Want die trappen het pad kapot en dan krijg je losliggen de schelpen." In april zijn weer twee ernstige valpartijen geweest waarbij de slachtoffers naar het zie kenhuis moesten. Het pad is heel steil en door losliggend zand en schelpen vallen fietsers regelmatig. Wethouder Wim Stouten zoekt uit of regelmatig vegen mogelijk is. Daarnaast is hij nog in overleg met de provincie en het waterschap over het verleggen van het pad. Het geheugen van die dertiger uit West-Zeeuws-Vlaanderen is als een zeef. Zijn echtgenote houdt daar steeds meer rekening mee. Zo stuur de ze hem laatst naar de frituur. „Ik maak wel een lijstje voor je", riep ze cynisch maar liefdevol. Daarging- ie, met zijn briefje. Twee middel mayonaise, drie frikadellen en twee potjes stoverij. „Zeg't een keer", riep de frietboer. „Hier heb je mijn brief je. Da's netzo makkelijk", antwoord de hij. De frietboer krulde zijn mond hoeken, zijn collega proestte het uit. „je bestelling zit er in, hoor. Alleen dat laatste hebben we niet", gniffel de hij toen hij het briefje teruggaf. Onder de potjes stoverij stond nog een kleine hint: 'en een goeie beurt'. Intratuin Köudekerke. Gailgeweg M18-551623. Donderdag en wiipag koopavond. wwwiMtorataiÈtiLT]^ 3 geeft kleur aan groen ökgs«§ ©1W-551S23. ©OTÜerflag wrijjiLag taojsawomcL wrowtijtetaÉruriil 13 geeft kleur aan groen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 101