buitenland 19 Charles Taylor schuldig 50% korting f Gratis Samsung Galaxy S Plus Bestel snel op www.vodafone.nl/pzc Ex-president Liberia steunde rebellen Sierra Leone Geen heropening zaak vermiste Madeleine Duitse president zegt bezoek Oekraïne af 'Geen water, maar lava op Mars' Speciale aanbieding voor PZC Lezers 24 maanden op een abonnement én een Samsung Galaxy S Plus t.w.v. 349,- gratis! Vodafone Voordeel Web Zot 30 Voor vragen en meer informatie bel 0900-0603 «0.45/gesprek) vrijdag 27 april 2012 Eerste keer dat een internatio naal hof zich uitspreekt over schuld van staatshoofd. Taylor kreeg diamanten uit Sierra Leone in ruil voor wa pens. Strafmaat volgt eind mei. Mensenrechtenclubs zijn blij. LEIDSCHENDAM/FREETOWN - Ex-pre- sident Charles Taylor van Liberia is medeplichtig aan oorlogsmisda den in buurland Sierra Leone in de jaren '90. Dat hebben rechters van het Speciaal Hof voor Sierra Leone (SCSL) gisteren in Leid- schendam geoordeeld. Het was de eerste keer sinds het Neurenbergproces in 1945 en 1946 dat een internationaal hof zich uit sprak over schuld of onschuld van een voormalig staatshoofd. Ex-president Slobodan Milosevic van Joegoslavië overleed tijdens het vijfde jaar van zijn marathon proces, voordat de rechters van het VN-tribunaal in Den Haag vonnis konden wijzen. VN-mensenrechtenchef Navi Pil- lay repte gisteren dan ook van een historische uitspraak die een waar schuwing zal zijn voor andere dic tators. Taylor kon als president van Libe ria volgens de rechters weliswaar geen bevelen geven aan de rebel lenbeweging RUF, die moordde, verkrachtte en mensen verminkte in buurland Sierra Leone. Maar met zijn financiële en militaire steun heeft hij substantieel bijge dragen aan de misdaden. Taylors band met de rebellenbewe ging RUF staat centraal in de aan klacht van SCSL-hoofdaanklaag- ster Brenda Hollis, die zegt dat Tay lor die opstandelingen steunde in ruil voor 'bloeddiamanten'. Vol gens de rechters kreeg Taylor inder daad 'bloeddiamanten' van de RUF in ruil waarvoor hij hen wa pens gaf, evenals munitie, militai re training en communicatiemid delen. De rechters achtten echter tal van tenlasteleggingen niet bewezen, zo als een samenzwering om misda den te plegen. Taylor heeft altijd ontkend dat hij 'bloeddiamanten' kreeg. Hollis zet te alles op alles om het tegendeel te bewijzen. Zij liet zelfs het Britse supermodel Naomi Campbell als getuige optrommelen. De rechters moeten nog bepalen welke straf Taylor krijgt. De uit spraak daarover volgt op 30 mei. Hollis wilde gisteren niet zeggen welke straf zij zal eisen. De Ameri kaanse juriste wil eerst de schrifte lijke motivering van het vonnis be studeren. Charles Taylor foto ANP Als de schuld en de straf ook door de Kamer van Beroep van het SCSL worden bevestigd, moet Tay lor zijn celstraf uitzitten in Groot-Brittannië. Taylors advocaat, Courtenay Grif fiths, sprak van een politiek getint proces. Hij vroeg zich af waarom andere politieke leiders die rebel len in een ander land steunden, niet worden gestraft, zoals Ameri kaanse presidenten die Nicaragu aanse opstandelingen steunden. Inwoners van Sierra Leone zijn op gelucht na de schuldigverklaring van de Taylor. Sommigen van hen juichten, anderen lieten het nieuws even rustig bezinken. Slachtoffers van het geweld en an dere inwoners van Sierra Leone volgden de rechtszaak op televisie schermen in het - hoofdgebouw van het Speciaal Hof voor Sierra Leone in de hoofdstad Freetown. De voorzitter van de vereniging voor mensen met een amputatie, Al Hadji Jusu Jarka, is erg blij met de schuldigverklaring. „Ik heb het gevoel dat er nu gerech tigheid is. Wij slachtoffers hopen dat Taylor 100 jaar of een nog lan gere gevangenisstraf krijgt." In de oorlog in Sierra Leone werden veel mensen verminkt. Niet iedereen is blij met deze 'ge rechtigheid'. Ken Sesay is een van hen. Hij verloor zijn linkerbeen. „Je kunt Taylor een gevangenisstraf ge ven, maar wat gebeurt er met ons? Waarom worden wij niet gehol pen?" Verscheidene mensenrechtenorga nisaties denken dat de schuldigver klaring wel degelijk effect heeft. Het hoofd van Amnesty Interna tional in Sierra Leone, Brima Ab- dulai Sheriff: „De uitspraak is een duidelijke boodschap naar hoogge plaatste figuren. Ook zij zullen hun straf niet ontlopen." De Hoge Commissaris voor de Mensenrechten van de VN, Navi Pillay, zei dat 'bloedige dictators geen rustige oude dag zullen genie ten met de opbrengst van bloed- diamenten'. LISSABON De Portugese politie ziet geen aan leiding om het onderzoek te hero penen naar de verdwijning van de Britse Madeleine McCann. In de Britse media is deze week gespecu leerd over hervatting van het on derzoek naar de verdwijning in 2007 van het toen drie jaar oude meisje Madeleine. Ze is verdwenen in het Zuid-Portugese Praia da Luz. BERLIJN De Duitse bondspresident Joachim Gauck heeft een gepland bezoek aan Oekraïne afgezegd. En de vice- voorzitter van de Europese Com missie Reding heeft haar bezoek aan het EK voetbal in Oekraïne af gezegd. Daarmee protesteren ze te gen de gevangenhouding van oppo sitieleider Joelia Timosjenko. Die ging vorige week in hongerstaking. WASHINGTON Kronkelende sporen op de planeet Mars zijn niet ontstaan door water stromen, maar door lava. Dat blijkt uit een studie van Amerikaanse we tenschappers, gisteren verschenen in het tijdschrift Science. Volgens onderzoeker Andrew Ryan zijn de sporen vijf tot dertig meter breed. Water of ijs is niet in staat tot het trekken van zulke wijde sporen. wmm m mmm SftMf 50 Amsterdam j ao 21°.: 12 I DC 14:00 -16:00 Marketing Workshop 18:00 -20:00 Eten met Anna Min 180 240 360 SMS 120 180 240 Internet* 300 Mb 400 Mb 400 Mb Normaal Actieprijs C^OT- 20,- 22,50 C55T- 27,50 Het gemiddelde verbruik in Nederland ligt op ongeveer 150 mb per maand. Kijk op de website voor meer gratis toestellen met identieke aanbiedingen! V vodafone Helder, groot touchscreen (4-inch superAMOLED-display) Android toestel: Toegang tot duizenden Apps Uitstekende camera: 5 megapixel met een 720p HD-videorecorder 8GB geheugen, uitbreidbaar tot 32 GB Navigeren met Google Maps Kijk op de website ook voor aanbiedingen met toestellen en abonnementen. Abonnementen al vanaf 7.50 en altijd in combinatie met een gratis toestel. Bovenstaande actie abonnement en hebben een contractduur van 2 jaar. öe aansluitkosten bedragen 30.-. Zolang de voorraad strekt. Aan Mobiel Internet zijn geen aansluitkosten verbonden. Alleen online verkrijgbaar. Typ-, druk- of zetfouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9