PvdA voelt zich buitenspel gezet hogere btw direct binnenland 17 Dijksma vindt het tijd voor wat anders Brussel positief Celstraf voor man die dochter op internet voor seksuele diensten aanbood Lezers NRC Handelsblad en Parool krijgen geen krant op Koninginnedag 'Het was niet de bedoeling dat we meededen Na september kan alles veranderen vrijdag 27 april 2012 Ronald Plasterk, Kamerlid PvdA DEN HAAG - Te laat. Diederik Samsom liet gewoonweg 'te laat' weten dat hij best bereid was mee te praten over een begroting voor 2013. GroenLinks-ffactievoorzitter Jolande Sap zegt het ferm, vlak voor de deur van de PvdA-fractie- voorzitter. De PvdA-leider heeft zijn kans gehad, meent Sap. Van begin af aan heeft ze geprobeerd de partij bij de onderhandelingen te betrekken. Maar Samsom bleef vasthouden aan zijn eigen plan nen. Nu doet hij niet meer mee. Na twee volle dagen praten met el kaar, de eigen fractie en demissio nair minister van Financiën Jan Kees de Jager sloten WD, CDA, D66, Groenlinks en de Christen- Unie gisteren een principeak koord. Daarmee willen ze het be grotingstekort terugdringen naar 3 procent van het nationaal inko men. De PvdA stak de afgelopen weken niet onder stoelen of ban ken dat zij dat niet zag zitten. In haar ogen zou dan te snel te veel worden bezuinigd en worden voor al de zwakkeren in de samenle ving daarvan de dupe. Dinsdag na afloop van het debat over de mis lukte onderhandelingen suggereer de Samsom desnoods maar een boete te slikken van 1,2 miljard eu ro voor het niet op orde hebben van de financiën. Volgens Samsom woog dat bedrag niet op tegen de zes miljard euro die de andere par tijen meer willen bezuinigen dan hij. Gisteren zei de PvdA-leider dat de 3 procent 'geen totempaal' moest worden. Maar in de loop van de dag klonken er andere ge luiden. „Wij hebben altijd gezegd dat we bereid waren overal over te praten, mits de lasten maar eerlijk worden verdeeld", aldus Samsom na een gesprek met De Jager. „Niet wij, de andere fracties hebben ons buitenspel gezet", stelde ook PvdA-Kamerlid Ronald Plasterk. „Volgens onze plannen zouden we uitkomen op een begrotingstekort van 3,2 procent. Maar op die twee- tiende procent hadden we het echt niet laten zitten." Naar eigen zeggen werd hij woensdagavond uitgenodigd op de kamer van GroenLinks-vicefractievoorzitter Ineke van Gent. Ook de fractie voorzitters van D66 en de Christenunie waren erbij. Plasterk kreeg daar een conceptbegroting onder de neus geschoven. „Als we de btw verhogen, haken jullie toch af? zeiden ze. Nou, met.ons valt best te praten", antwoordde Plas terk. „Maar bij de anderen was daarvoor geen bereidheid. Het was niet de bedoeling dat we meede den." Gistermiddag zwaaiden de fractievoorzitters Stef Blok (WD), Sybrand van Haersma Buma (CDA), Alexander Pechtold (D66), Jolande Sap (Groenlinks) en Arie Slob (Christenunie) met een bij na-conceptakkoord. Samsom zwaaide niet mee. den teruggedraaid. Er komt 200 miljoen euro extra voor natuur. Ook de eigen bijdrage ggz wordt ongedaan gemaakt. De geplande bezuiniging op Ont wikkelingssamenwerking (750 mil joen euro) is van tafel. Er wordt 1,6 miljard euro bezui nigd inde zorg door een nieuw sys teem van eigen bijdragen en eigen risico's waarbij de lage inkomens worden ontzien. P Nieuwe aflossingsvrije hypotheken (dat zijn ook de spaarhypotheken) komen niet meer in aanmerking voor hypotheekrenteaftrek. Er komt een vergroening van het belastingstelsel. De btw op podiumkunsten gaat weer terug van 19 naar 6 procent. teur van consumentencollectief UnitedConsumers. „Dat geldt waarschijnlijk voor alle branches waar de marges dun zijn. De hoge re btw komt bovenop de jaarlijkse accijnsverhoging. De gebruikers van veel brandstof, die al drie kwart van het bedrag op de kassa bon bijdragen aan de schatkist, draaien dus weer op voor een groot deel van deze lastenverzwa ring." Winkeliers vrezen voor een neer waartse spiraal. „Dit gaat ten koste van de omzetten en van werkgele genheid in de detailhandel", zegt Pieter Verhoog van brancheorgani satie Detailhandel Nederland. „Wij zien liever structurele hervor mingen die zorgen voor econo misch herstel." Hoe duur wordt het? Volkswagen Polo Biuemo- tion 19 procent: 14.990 euro 21 procent: 15.242 euro. Euro 95 (30 liter, adviesprijs 1,849 euro) 19 procent: 55,47 euro 21 procent: 56,39 euro. Fles rosé torres de casta 19 procent: 6,79 euro 21 procent: 6,91 euro. Glazenwasser (buitenkant ruiten) 19 procent: 22 euro 21 procent: 22,37 euro. Steelpan (Hema, 14 cm) 19 procent: 9,95 euro 21 procent: 10,12 euro. door Teun Staal DEN HAAG - Het akkoord dat D66, Christenunie, Groenlinks, WD en CDA hebben gesmeed, heeft een be perkte houdbaarheid. Na de verkie zingen, als partijen over een regeer akkoord onderhandelen, zal het aan de wensen van die partijen worden aangepast. Het enige dat met enige zekerheid kan worden gezegd is dat ook in dat aangepaste pakket het begro tingstekort in 2013 op 3 procent zal uitkomen. Maar het pakket zelf kan er tegen die tijd heel anders uit zien. Wat nu is afgesproken, heeft vooral ten doel de Europese Commissie gerust te stellen. Die wil voor 1 juni weten hoe Nederland het be grotingstekort in 2013 tot maxi maal 3 procent gaat terugbrengen. Een gedetailleerd pakket hoeft dat niet te zijn, maar het moet wel vol doende vertrouwen wekken. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft minister Jan Kees de Jager van Financiën dat Brussel in mei beoordeelt of Nederland genoeg heeft gedaan. Zo niet, dan zal wor den gevraagd meer te doen. In no vember beoordeelt de Commissie de (concept)begroting voor 2013, die met Prinsjesdag uitkomt. Mocht voor het einde van een jaar een nieuw regeerakkoord, met nieuwe cijfers, worden gesloten, dan zal Brussel opnieuw een oor deel vellen. Als dat niet goed ge noeg is, kan Nederland een boete van 1,2 miljard euro krijgen. Maar zo ver zal het niet komen. For meel hoefden de onderhandelaars van de vijf partijen niet eens tot het gaatje te gaan om een tekort van maximaal 3 procent te berei ken. Ze wilden dat om meerdere re denen toch. Allereerst was er vrees voor de fi nanciële markten, die halfbakken afspraken mogelijk met een rente verhoging voor staatsleningen zou den afstraffen. Ze vinden het ook belangrijk de kiezer te laten zien dat zij wel degelijk de economi sche en financiële problemen wil len aanpakken. BRUSSEL - De Europese Commissie noemt het hoopgevend dat CDA, WD, Groenlinks, Christenunie en D66 overeenstemming hebben bereikt over een begrotingsplan. „Het is bemoedigend te zien dat de meeste politieke partijen de noodzaak inzien om de Nederland se begrotingssituatie op een duur zame manier aan te pakken", al dus een woordvoerder van Euro pees Commissaris Olli Rehn (Mo netaire zaken en de euro). Nederland moet net als alle ande re EU-lidstaten uiterlijk 30 april een begrotingspakket in Brussel in leveren. De commissie zal niet in gaan op de inhoud van de plan nen. ENSCHEDE - Sharon Dijksma (41) is niet beschikbaar voor een nieuwe periode als Tweede Kamerlid voor de PvdA. De Enschedese, die in 1994 haar opwachting maakte in het parlement, vindt het tijd voor wat anders. Was dit een moeilijk besluit? „Het was natuurlijk wel bekend dat ik zo links en recht om me heen keek naar iets anders. Het punt is dat ik nu twee kinderen heb (zoon van acht jaar en doch ter van twee maanden, red.) en nu eindelijk wel eens wil werken in de stad waar ik woon. Als Kamer lid vertrek je op maandag naar Den Haag en kom je op donder dag terug. Toen ik staatssecretaris van Onderwijs was, was ik nog veel minder thuis. De oudste heeft nu een leeftijd dat hij daar vragen over gaat stellen. Nee, een post in het kabinet, mocht de PvdA gaan regeren, ligt dan ook niet voor de hand. Al moet je nooit nooit zeg gen." Is het politiek gezien ook niet tijd voor wat anders „Dat denk ik wel. Ik ben begon nen als Kamerlid in 1994. Dan heb je een zodanige ervaring, dat je al les wel hebt gezien en herkent. Binnen de PvdA hanteren we de lijn, dat je de intentie moet heb ben om de volle vier jaar als Ka merlid vol te maken. Nou, die ga rantie kon ik dus niet geven." En nu? Het wordt niet het burge meesterschap van Nijmegen. „Nee. Ik zal niet ontkennen dat dat een teleurstelling was." Hengelo is op zoek naar een burge meester. „Ik had net iemand aan de lijn die wel met me wilde wedden dat ik heb gesolliciteerd. Nee, ik heb niet gereageerd." DORDRECHT - Een 46-jarige man uit Hardinxveld-Giessendam heeft gisteren 2,5 jaar celstraf, waarvan een half jaar voorwaardelijk, gekre gen omdat hij zijn 8-jarige dochter op internet heeft aangeboden voor seksuele diensten. De rechtbank in Dordrecht legde de vader ook een proeftijd van twee jaar op. De rechters noemden het 'bijzon der ernstig en buitengewoon schokkend' wat de ouders hebben gedaan. De vader is veroordeeld voor on der meer poging tot mensenhan del, het bevorderen van ontucht tussen het kind en volwassen man nen en het verspreiden van kinder porno. De man moet, na aftrek van de tijd die hij in voorarrest heeft gezeten, nog een jaar in de gevangenis doorbrengen. De vrouw van de vader was in dezelf de zaak ook verdachte, maar werd door de rechter op vrije voeten ge steld, omdat de politie haar tijdens haar aanhouding niet op haar rech ten had gewezen. In advertenties en contacten op in ternet maakten de ouders afspra ken met mannen, waarbij de mo gelijkheid werd opengelaten dat de ze mannen seks konden hebben met het meisje. Ook onderhandel den de ouders over de prijs die moest worden betaald. AMSTERDAM - Lezers van NRC Handelsblad en Het Parool krijgen op Koninginnedag geen krant. Of Ajax nu wel of niet kampioen wordt, het lukt de bezorgers niet de drukte in de grote steden te trotseren. Voor NRC Handelsblad is het voor het eerst in de geschiedenis dat de krant niet op Koninginnedag ver schijnt. Het Parool experimenteer de hier vorig jaar al mee. Volgens hoofdredacteur Barbara van Beuke ring van de Amsterdamse krant hadden de lezers toen begrip voor het besluit en kwam er geen enke le boze reactie. „De distributie van Het Parool op Koninginnedag is echt onmogelijk, een drama", betoogt Van Beuke ring. Volgens uitgever Hans Nijen- huis van NRC Media leert de erva ring dat ook de bezorgers van NRC Handelsblad de grootste moeite hebben hun volle fietstas sen door een feestende menigte te manoeuvreren. Nijenhuis is van mening dat lezers op Koninginnedag geen behoefte zouden hebben aan een middag krant. „Hun hoofd staat er niet naar. Ze zijn andere dingen aan het doen, met de kinderen naar de vrijmarkt." Het AD en De Telegraaf verschij nen maandag wel, net als de regio nale dagbladen. Telegraaf-directeur Frank Volmer noemt Koninginnedag een mooie dag om de krant te lezen. „Ik moet er niet aan denken dat Ajax kampioen wordt en we geen krant uit kunnen bren gen", zegt Volmer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7