261 zeeland Meer aandacht voor fietser op wegen Zeeland Geschrokken Explosie Ritthem was geen Giel Beelen helpt jonge dj's Pakket maatregelen verkeersveiligheid Politie controleert op overbeladen caravans op Zeeuwse wegen nOeveren vrijdag 27 april 2012 door Marcel Modde MIDDELBURG - De gebrekkige regi stratie van ernstige verkeersonge vallen in Nederland begint proble matisch te worden. Dit biedt steeds minder aanknopingspunten voor een verkeersveiligheidsbeleid, waarschuwde Letty Aarts van het wetenschappelijk instituut SWOV donderdag op een bijeenkomst in Middelburg. Bestuurders van de provincie, ge meenten, politie, Openbaar Minis terie, waterschap, Rijkswaterstaat en belangenorganisaties onderte kenden in het provinciehuis een pakket werkafspraken voor de ko mende jaren. Een belangrijk deel van de maatregelen is gericht op het vergroten van de veiligheid voor (brom)fietsers, voetgangers en motorrijders. Het aantal zwaar gewonden in die categorie is de af gelopen jaren enorm gestegen. Bo vendien valt ook bijna de helft van de verkeersdoden in die hoek. De meeste slachtoffers komen hier om bij een auto-ongeluk. Omdat veel Zeeuwen afhankelijk zijn van een auto en geen alternatief heb ben, is een veilige inrichting van het wegennet en veilig rijgedrag van groot belang. Aarts heeft bere kend dat de verkeersonveiligheid door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De politie contro leert vandaag en zaterdag op over beladen caravans in de richting van Zeeland. Verder wordt geke ken naar het rijbewijs, de koppe ling, de banden en of de spiegels goed staan afgesteld. Veel mensen gebruiken hun cara van deze meivakantie weer voor het eerst om op een korte vakantie ■De Beürijfswageuservicevan MercedesrBenz. Met onder jbeer; - Werkplaats op werkdagen open tot 22:00 uur (Goes) - Haal- en brengservice - Monteur, ter plaatse - Gratis Service24h-hotline - MobititeitsgSFantie - Vervangend vervoer - Originele Mercedes-Benz onderdelen - Speciaal opgeleide vakmensen - Mercedes-Benz OptiGarant K ijk voor op ze Bedrijfswagen Onderiwuds-en ftepatatieservice op www.mbvanoeveren.nl/service. Mercedes-Benz De Zoutelandse verdachte overwoog zichzelf aan te geven toen hij hoorde dat er onschuldige mensen waren opgepakt, maar hij durfde niet vanwege de grote media-aandacht rond de explosie in Zeeland in 2009 (recentere gege vens zijn niet bekend) 357 miljoen euro heeft gekost. Die kosten lo pen uiteen van medische behande ling tot aan (im)materiële uitgaven en fileleed. De Zeeuwse ambitie is binnen acht jaar uit te komen op 'nul ver mijdbare verkeersslachtoffers'. Om dat te bereiken, komt er onder meer een kwaliteitstoets voor het gehele wegennet binnen en buiten de bebouwde kom. Daarbij wordt nadrukkelijk gekeken naar de speci fieke eisen aan de vormgeving van de belangrijkste verkeersaders en de verblijfsgebieden. Hoewel het economisch 'even niet meezit, mag dat niet ten koste gaan van investeringen in de ver keersveiligheid', benadrukte gede puteerde Verkeer en Vervoer Kees van Beveren (CDA). „Dus is het zaak dat we als overheden en orga nisaties binnen Zeeland het beleid duidelijk op elkaar afstemmen." Van Beveren wees in dat verband ook op het vertrek van het OM uit Middelburg naar Breda en de vor ming van een grotere politieregio waarin de aansturing straks vanuit Tilburg gebeurt. „We moeten er voor zorgen dat de verkeersveilig heid hier op de agenda's blijft De ontplofte caisson op het strandje van Ritthem. foto Ruben Oreel door Emile Calon MIDDELBURG - De ontploffing vorig jaar september waarbij de caisson op het strand bij Ritthem zwaar werd beschadigd, was geen oefe ning voor een terroristische aan slag, bleek gisteren tijdens een tus sentijdse zitting van de Middel burgse rechtbank. De twee man nen uit Zoutelande (24) en Hilver sum (45), die in januari werden opgepakt, waren explosieven aan het verbranden, zo vertelden hun advocaten. De twee zijn verzame laars van attributen uit de Tweede Wereldoorlog en zochten met me taaldetectors in de Walcherse dui nen naar buit. Tijdens die zoek tochten vonden ze ook hulzen. Ze demonteerden ze en borgen het explosief materiaal zoals kruit en blokjes TNT op om later te vernie tigen. „Want de interesse ging uit naar de hulzen", aldus de advoca ten Ab Sol en Rivka Davidse. Vol gens hen hadden de twee al eerder explosief materiaal verbrand en le verde dat geen enkel probleem op. Ook de 23e september 2011 wilden ze weer wat van dat spul verbran den. Ze kozen voor het strand van Ritthem omdat het daar altijd rus tig is, aldus de raadslieden. Tot gro te verbazing van hun cliënten volg de er echter een zware ontploffing te gaan of om de caravan over te brengen naar de standplaats. De ervaring leert dat zij te veel spullen in één keer willen over brengen naar hun vakantieadres. Overbelading kan volgens de poli tie tot gevaarlijke situaties leiden. Daarom worden met enige regel maat controles gehouden. De aangekondigde controles houdt de politie in samenwerking met de ANWB. Vrijdag 23 September even na 22.00 uur Midden-Zeeland wordt opgeschrikt door een harde knal. Het gaat om een explosie op het strand bij Ritthem. Getui gen hebben twee auto's hard zien wegrijden. Ritthem Ritthemsebos Westerschelde Zaterdag 24 september Het caisson op het strand blijkt te zijn opgeblazen. Het Explosieven Oprui mingscommando doet onderzoek en concludeert dat er geen bom of mijn uit WO II is ontploft. Strand en zeedijk worden vrijgegeven. WmÊ&miÊÊêïïiÊ Zondag 25 september Politie meldt dat een zeer zwaar explosief is gebruikt. Buurtonder- zoek politie gaat verder. Honderden mensen nemen een kijkje bij het opgeblazen caisson. door Edith Ramakers Goes Albert Plesmanweg 2, 4462 GC, tel. 0? 13 - 21 27 30. Terneuzen Productiestraat 4, 4538 BX, tel. 0115 - 62 04 00. www.MBvarweveren.nl,info@M8vanoeveren.nl Giel Beelen van 3FM is een reddingsactie be gonnen voor de vijf dj's uit Heinkenszand van net 11 en 12 jaar oud. De dj's Sta- nio, Daaf, Daniël, Danny en Fabi an hielden vanaf maart het inter netradiostation Radio HKZ in de lucht. Maar auteursrechtenorgani satie Buma-Stemra-Sena wilde 2300 euro zien en dat hadden de jongens niet. Op hun website ver scheen het bericht dat het over en uit was. 'Bedankt voor het luiste ren allemaal, het was fijn om dit voor jullie te kunnen doen.' „Maar vanochtend belde Giel Bee len. Dat alleen al was schrikken, Giel Beelen aan de telefoon; hij is mijn grote voorbeeld. En toen zei hij ook nog dat hij ons ging hel pen", zei Stanio (12), ofwel Stan van Hoepen. Beelen liet er geen gras over groeien. Hij zei in zijn uitzending tegen de luisteraars dat hij direct 2300 euro gaat lappen, zodat de li centie aangevraagd kan worden. Hij nodigde de jongens en passant uit om met hem een uitzending van een uur te maken. „We begin nen dan een sponsoractie. Mis schien gaan we morgen al naar hem toe", zegt Stan. Internetstation HKZ draait Top 40 muziek, iedereen kan verzoekplaat- jes aanvragen en chatten. Elke avond is er een live-uitzending. „Ik vind het een beetje raar dat je voor een hobby zoveel geld moet betalen. Wij hebben geen profes sionele apparatuur en draaien ge woon allemaal plaatjes vanuit on ze eigen slaapkamers." De radio-dj's zijn wel ineens popu lair geworden door de media-aan dacht. Stan telde binnen een paar uur tijd 14.000 bezoekers op hun website. „Jammer dat we van avond niet mogen uitzenden. Dat mag pas weer als we de licentie binnen hebben." Zijn droom is om eens een profes sionele radio-dj te worden. „Dat zou prachtig zijn. Maar eerst rege len dat we naar Giel Beelen kun nen gaan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 74