Uniek akkoord over bezuinigen 61 binnenland Kamer neemt bestuur over Consument voelt Een gelegenheidscoalitie van politieke partijen is er in geslaagd binnen twee dagen een akkoord over bezuinigingen te bereiken. Dat lukte het kabinet eerder niet in zeven weken. vrijdag 27 april 2012 De maatregelen die de vijf partijen hebben afgespro ken zijn niet pijnloos. Sala rissen van ambtenaren wor den bevroren en het hoge btw-tarief gaat omhoog. Nederland kan goed voor de dag komen in Brus sel. De Europese Com missie krijgt maandag een pakket maatregelen toege stuurd die ervoor zorgen dat de rijksbegroting in 2013 alsnog af koerst op een tekort van 3 procent van het nationaal inkomen. Na am per twee dagen overleg werd een gelegenheidscoalitie van WD, CDAD66, Groenlinks en Christenunie het samen eens. De PvdA haakte af omdat ze het resul taat niet eerlijk vindt. Ook SP en PW zien niets in het pakket. Demissionair minister van Financi ën Jan Kees de Jager was zichtbaar in zijn nopjes met het resultaat, dat mag rekenen op een krappe meerderheid van 77 van de 150 Ka merleden. Ook de tweemansfrac tie van de SGP zegt het in de parle mentaire geschiedenis unieke ak koord te steunen. Daarmee ontloopt Nederland een boete van 1,2 miljard van de Euro pese Commissie. Minister Jan Kees de Jager (Financiën): „We hebben de financiën niet laten ontsporen. Als dit het pakket wordt, kan ik met een gerust hart naar Brussel." Pijnloos zijn de maatregelen niet. Zo gaan burgers meer belasting be talen op luxeartikelen, wordt alco hol, frisdrank en tabak duurder en gaan forensen veel meer belasting betalen over hun reiskostenvergoe ding. Ook ambtenaren moeten in leveren: hun lonen worden bevro ren. Uitkeringsgerechtigden wor den ontzien. Maar gaan huurders meer huur betalen. Daar tegenover staat een aantal Demissionair minister van Financiën Jan Kees de Jager staat na de onderhan delingen de pers te woord, op de achtergrond de fractieleiders Jolande Sap, Wat Staat 8f ill tlGt akkoord? Alexander Pechtold en Arie Slob. foto Roel Rozenburg/ANP hervormingen, met name op de ar beidsmarkt. De steun van D66, GroenLinks en Christenunie was voor WD en CDA niet gratis. Zo wisten de drie partijen, die geza menlijk optrokken, gewraakte be zuinigingen op het passend onder wijs, de persoonsgebonden budget ten en natuur (gedeeltelijk) van ta fel te krijgen. Ook de in het Cats- huis bedachte korting van 750 mil joen euro op ontwikkelingssamen werking gaat niet door. Tegelijker tijd haalde GroenLinks een hand vol nieuwe belastingen binnen, waarbij het principe 'de vervuiler betaalt' geldt. Hiermee hoopt GroenLinks minder kwetsbaar te zijn in de campagne, nu het als eni ge echt linkse partij een overwe gend rechtse gelegenheidscoalitie aan een meerderheid helpt. De ambtenarensalarissen worden twee jaar bevroren, behalve die in de zorg. Ook uitkeringen zijn uitge zonderd. De btw in het hoge tarief gaat van 19 naar 21 procent. De pensioenleeftijd gaat snéller omhoog, in 2013 al met 1 maand. In de jaren erna nog sneller. De werkgevers gaan de eerste zes maanden van de WW-uitkeringen betalen. Hoogte en duur overeind. De onbelaste reiskostenvergoeding wordt afgeschaft. De overdrachtsbelasting blijft op 2 procent. Ontslagrecht wordt hervormd. Bezuinigingsplannen in het pas send onderwijs, op het persoonsge bonden budget en op natuur wor- door Frits Bloemendaal DEN HAAG - Wie zei dat staatkundi ge vernieuwing dood is? Deze week voltrok zich in de Tweede Ka mer een bijzonder proces. Nu het kabinet demissionair is, heeft de Kamer het bestuur van het land overgenomen. Kan de gedoogcoali- tie de overheidsfinanciën niet op orde krijgen? Dan doen wij het wel. Zo krijgt het staatsrechtelijke ada gium 'De regering regeert, het par lement controleert' ineens een heel andere invulling. Onder aan voering van fractievoorzitters Arie Slob (Christenunie) en Alexander Pechtold (D66) deed de Kamer in twee dagen wat de gedoogcoalitie in zeven weken niet was gelukt: een conceptbegroting voor 2013 in elkaar timmeren die de goedkeu ring van Brussel kan wegdragen. Het demissionaire kabinet moest toekijken. Alleen minister van Fi nanciën Jan Kees de Jager kreeg een rolletje: hij mocht als verken ner, koerier en vraagbaak verzame len wat de fracties hadden be dacht. Het akkoord mag hij uitein delijk met een postzegel erop naar de Europese Commissie in Brussel sturen. Niet de hele Kamer nam deel aan de machtsgreep. PW, SP, Partij voor de Dieren en de PvdA waren afgehaakt. Bleef over een 'coalition of the willing' van D66, GroenLinks, Christenunie, WD en CDA. Het politieke onderne merschap van de Kamer is mis schien een voorproefje voor de pe riode direct na de verkiezingen in september. Op grond van het nieu we reglement van orde is de rol van de koningin in de formatie af geschaft. Ook daarbij heeft dé Ka mer dan het initiatief Toen die af spraak enkele weken geleden werd gemaakt, betwijfelden velen dat de Kamer die rol zou kunnen waar maken. Maar na de daadkracht van deze week verdwijnt die twij fel. Of de gelegenheidscoalitie ook een voorproef is voor een volgend kabinet is veel minder zeker. Dat hangt helemaal af van de verkie zingsuitslag. Als die ruimte laat voor andere coalities, is alles open. Het is niet gezegd dat partijen die nu niet meededen, straks buiten spel staan. Van de Partij van de Ar beid mag bijvoorbeeld worden ver wacht dat die zich in onderhande lingen om het 'echie', een regeerak koord, soepeler opstelt dan nu. DEN HAAG - Autorijden, meubels, alcoholische dranken, elektronica, keukens. Maar ook shampoo, hon denvoer en stroom en gas. De ver hoging van het algemene btw-ta rief van 19 naar 21 procent bete kent een forse aanslag op de toch al sterk afgeremde behoefte van de consument om geld uit te geven. Toch heeft de 'Kunduz-coalitie' - WD, CDA, D66, GroenLinks en Christenunie - deze maatregel van de Catshuis-onderhandelaars over genomen, omdat dit de schatkist snel en gemakkelijk ruim vier mil jard euro oplevert. Over onder meer etenswaren en niet-alcoholische dranken, genees middelen, boeken, tijdschriften en dagbladen, de kapper en de fietsen maker wordt het lage btw-percen- tage van 6 procent gerekend. Ver uit de meeste goederen en dien sten vallen onder het hoge btw-ta rief, dat in België, Ierland, Italië en Litouwen ook al op 21 procent ligt. Critici vrezen dat de btw-verho- ging de Nederlandse economie ernstige schade toebrengt. De maatregel tast het toch al gekelder de consumentenvertrouwen ver der aan en wakkert de onzeker heid over de eigen financiën bij de klanten aan, stellen zij. Tenzij de producenten en winkeliers beslui ten om de consument uit de wind te houden en de verhoging uit ei gen zak op te hoesten. „Je kunt er vergif op innemen dat de automo bilist de btw-verhoging aan de pomp één op één krijgt doorbere kend", zegt Paul van Selms, direc-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6