Steeds een stap voor op collega's C02-neutraal potplanten telen AGRARISCH ONDERNEMER BOERDERIJ VANDAAG 2012 PAGINA 5 De broers Twan en Ludo Poels draaien mee in de top van de varkenshouderij. Aan milieu- en welzijnseisen die in 2013 verplicht zijn, voldoen zij al jaren. Sinds kort maken zij van de varkensmest een waardevol mineralenconcentraat. Akkerbouwers vonden de weg al naar de varkenshouders DOOR AART VAN COOTEN e broers Twan en Ludo Poels willen vooroplopen in hun sec tor, liefst steeds een stapje voor zijn op hun collega's. Of het nu gaat om het welzijn van hun dieren, het antibio- ticagebruik bij hun dieren, mestver werking of vermindering van ammoni- akuitstoot. Dat streven wordt omgezet in daden. "In 2003 konden we al aan de milieu- en welzijnseisen van 2013 vol doen." De broers Poels uit het Limburgse Meerlo hebben een varkensbedrijf met 1.275 zeugen en 10.500 vleesvarkens op twee locaties. Bepaald geen klein be drijf en ze volgen de debatten over me- gastallen dan ook op de voet. Ze beseffen dat maatschappelijk draagvlak voor de toekomst van hun bedrijfstak van levensbelang is. Twan (43): "Dat begint dicht bij huis. Toen we een paar jaar geleden op een tweede lo catie in ons dorp begonnen, hebben we dat in nauw overleg met de omwonen den gedaan en afspraken gemaakt." Ludo (39) vult aan: "En die afspraken komen we natuurlijk na, wij willen op goede voet staan met onze buren. Onze Varkenshouders Twan en Ludo Poels: "Draagvlak is onmisbaar." Foto Bert Jansen gezinnen wonen hier tenslotte ook." Het dierenwelzijn staat op dit bedrijf hoog op de agenda. "Eigenlijk is het heel simpel," zegt Twan. "Een dier dat zich prettig voelt en gezond is, pres teert goed." Zij realiseren zich dat het gebruik van medicijnen in de intensie ve veehouderij een hot item is. Het ge bruik van antibiotica moet omlaag, vindt de overheid en aan die wens wil len de broers absoluut voldoen. Een scala van maatregelen is inmiddels ge nomen. Verschillende groepen dieren zijn scherp van elkaar gescheiden en de zeugen worden op het bedrijf zelf opge fokt, zodat geen dieren van elders aan gevoerd hoeven te worden. Ook op het gebied van hygiëne worden de streng ste eisen gesteld. De maatregelen heb ben effect: het gebruik van geneesmid delen is fors gedaald. Sinds kort wordt alle mest op het be drijf verwerkt. De gloednieuwe instal latie, sinds 1 januari van dit jaar opera tioneel, scheidt de mest in drie waarde volle producten: een dikke fosfaatrijke fractie, een vloeibaar stikstof/kali-con- centraat en schoon water. Ludo: "We Bedrijfsgegevens Twan en Ludo Poels, Meerlo (Limburg) Varkensbedrijf op twee locaties Zeugen: 1.275 Vleesvarkens: 10.500 Zes werknemers Sinds 1 januari 2012 is een mestver werkingsinstallatie operationeel maken van een afvalstof een waardevol product. Dat merken we nu al. Via mond-tot-mondreclame komen akker bouwers naar ons toe. Het vloeibare concentraat is een uitstekende kunst- mestver vanger." Het vrijkomende water wordt op het bedrijf gebruikt om de stallen te reini gen en de lucht wassers te voeden. Twan: "Daarmee besparen we jaarlijks 7.500 kubieke meter drinkwater. Maar we zijn nog niet waar we willen zijn. Op termijn bieden we mineralen op maat aan. Als de wetgever dan ook nog het mineralenconcentraat uit mestschei- ding erkent als kunstmestvervanger dan gaat de afzetmarkt echt open." De mannelijke biggen, de beren, wor den niet gecastreerd en op het bedrijf gehouden. Twan: "Ook hierbij willen wij vooroplopen. Verdoofd castreren is een overgangsmaatregel en daarom zijn wij daar niet mee begonnen." De broers Poels omschrijven hun on derneming als een 'modern gezinsbe drijf' waarbij de inzet van personeel bij deze bedrijfsomvang niet alleen een ge geven is, maar ook meerwaarde geeft. Ludo: "Wij werken graag samen in een team. Dat geldt ook voor de samenwer king met afnemers en leveranciers. Als je vooruit wilt komen, heb je al die par tijen nodig." DOOR PETRA FRANS Lef, doorzettingsvermogen en in novatiekracht zijn eigenschap pen die de eigenaren van Ammer laan The Green Innovator niet kunnen worden ontzegd. Het potplantenbedrijf in Pijnacker (Zuid-Holland) was ooit pi onier in het telen op steenwol, waarbij planten niet in de grond staan. Het is bovendien het enige bedrijf in de sector dat volledig C02-neutraal werkt. "Dat geldt voor het hele productieproces: van Costa Rica, waar we participeren in kwekerijen, tot aan de consument", legt Leon Ammerlaan uit. De ondernemers, broers Leon en Menno Ammerlaan, neef Arjan Am merlaan en Dennis Smits, zetten daar naast sinds een paar jaar hun tanden in een grootschalig en complex aard- warmteproject. Het plan om zelf aard warmte te boren -waarmee ze ook weer het eerste sierteeltbedrijf zijn- ont stond in 2007 als gevolg van de stijgen de gasprijzen. Met aardwarmteputten die bij het bedrijf staan, winnen de te lers zelf warm water op een diepte van 2,2 kilometer. Hiermee verwarmen ze Bedrijfsgegevens Menno, Leon en Arjan Ammerlaan en Dennis Smit, Pijnacker (Zuid-Holland) Potplantentelers 41.500 m2 met tropische potplanten o tweede aardwarmteproject in Neder land, eerste met een distributienet werk afzet aan cash&carry's, tuincentra, groothandel en interieurbeplanters via eigen verkoop, o 32 medewerkers C02-neutraal tuinbouwbedrijf Potplantenbedrijf Ammerlaan The Green Innovator in Pijnacker nam een behoorlijk risico door als een van de eersten in Nederland een aardwarmteproject te beginnen. Ondanks enkele tegenslagen breiden de ondernemers het netwerk verder uit. Ze willen ook meer rechtstreeks met de consument communiceren. hun eigen kassen, maar ook een nabij gelegen school, zwembad, sportcen trum en kassen van twee buren. Eind 2010 ging het systeem in produc tie. Dat leverde een half jaar later een opmerkelijk probleem op. "We boorden als bijvangst sporen van olie op en moesten hierdoor de productie stilleg gen", vertelt Leon Ammerlaan. Olie vermengt zich met aardlagen tot kor rels en stagneert daarmee het systeem, legt hij uit. Dus moet er scheidingsap- paratuur komen die olie of gas en wa ter van elkaar scheidt, waarna de pro ductie naar verwachting in mei wordt hervat. Zich rijk rekenen met een lu cratieve oliebron kunnen de onderne mers niet. Het gaat vermoedelijk om restanten van een olieveld elders, al is onbekend om hoeveel het precies gaat. Ondanks de hindernissen en de vele investeringen die het aardwarmtepro ject vergen, gaan de ondernemers met enthousiasme door. Ze geloven erin. De telers willen het netwerk uitbreiden en denken aan levering van aardwarmte aan nabijgelegen appartementencom plexen en andere tuinbouwbedrijven. Het is wel de bedoeling om de be- Menno en Arjan Ammerlaan, Dennis Smits en Leon Ammerlaan. Foto Engel Lameijer drijfsfocus binnen enkele jaren weer wat meer naar binnen te richten, zegt Ammerlaan. "Uiteindelijk zijn de pot planten onze core business. Hier leven we van, doen we het voor. We hebben een mooi team met 32 medewerkers. Ook daarvoor moeten we aandacht hebben en houden." De potplantentelers leveren maat werk in het topsegment van de markt. Het assortiment is enorm breed: 250 soorten uit verschillende werelddelen. Ze leveren aan exporteurs die het weer doorleveren aan klanten. Een kwart van de planten kweken ze op water, de rest op grond. Ammerlaan ziet voor de komende ja ren voor de tuinbouwsector als geheel nog wel wat verbeterpunten en wil daaraan werken. "We zijn als tuin bouwsector veel te bescheiden. Op in ternationaal niveau doen we het uitste kend, dat mogen we best meer uitdra gen." Dat verhaal mogen de telers wat hem betreft directer aan de consument com municeren. Want die weet veel te wei nig over potplanten, zegt Ammerlaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 53