AGRARISCH ONDERNEMER BOERDERIJ VANDAAG 2012 PAGINA 2 Topondernemers passie, lef en visie Welke boer of tuinder komt in aanmerking voor de verkiezing van de Agrarisch Ondernemer van het Jaar? Ofwel wat zijn de kernkwaliteiten van topondernemers? Agrarisch vakblad Boerderij Vandaag laat zich voeden door kenners uit de wereld van wetenschap en agribusiness. Een verhaal over passie, lef en maatschappelijk draagvlak. DOOR AART VAN COOTEN Wat kenmerkt de echte onderne mer in de agrarische sector? We maken een rondgang langs deskundigen uit de land- en tuinbouw. Bellen met weten schappers van Wageningen UR, laten toppers uit de agrari sche industrie aan het woord. Van bankier tot vee- voerfabrikant, van accountant tot vleesverwerker. En natuurlijk de Agrarisch Ondernemer van 2011. Ondanks de simpele vraag wat de echte onderne mer kenmerkt, passeert een scala aan antwoorden de revue. Er vallen woorden als lef, passie en doorzet tingsvermogen. De een legt de nadruk op zelfkennis, de ander op cijfermatig inzicht. Vrijwel iedereen spreekt over vakkennis en marktgericht denken. En wie geen toekomstplan heeft en een strategie om zijn doelen te bereiken, wordt nooit een topondernemer, zeggen de mensen die het eigenlijk zouden moeten weten. Basiscriteria Wat kenmerkt de echte agrarische ondernemer? Het is wellicht een goed idee om te rade te gaan bij de jury van de verkiezing van de Agrarisch Ondernemer van het Jaar. De basiscriteria die de jury hanteert, staan op het inschrijfformulier: de kanshebber op de titel boekt goede technische en financiële resultaten, neemt verantwoorde risico's en heeft een heldere vi sie op de toekomst. Maar wat is goed, verantwoord, helder? Daarover verschillen de leden van mening, zo blijkt uit versla gen van de jurybijeenkomsten in de afgelopen jaren. Ook wel logisch, want het ene jurylid is accountant, De inkomens in de agrarische sector variëren enorm. Dat blijkt uit cijfers van het landbouweconomische instituut LEI, hier afgebeeld voor de sec toren akkerbouw, varkenshouderij, melkveehouderij en glastuinbouw. Bij glastuinders stegen na een dramatische jaar 2009 de inkomens in 2010 fors, maar in 2011 leidde het zogenoemde Ehec-drama in Duitsland weer tot een ongekende prijsval. Ook de andere sectoren kennen pieken en dalen. Hoogte van het inko men zegt dus weinig over het ondernemerschap. Wel zijn er in een jaar met slechte opbrengstprijzen in een sector altijd ondernemers die het goed doen. Andersom trouwens ook. de ander onderzoeker of belangenbehartiger of is ac tief in de agribusiness. Wat de belangenbehartiger een innovatieve afzetstrategie vindt, beoordeelt de onderzoeker als tamelijk riskant. Uit de verslagen blijkt dat de jury ook andere ken merken belangrijk vindt bij de keuze van de genomi neerden. Innovatief is een term die vaak valt. Zowel wat betreft bedrijfsvoering als qua afzetstrategie. De gene die nieuwe wegen bewandelt, heeft een streepje voor bij een aantal juryleden. Dat de innovatieve on dernemer daarbij soms wat langer moet wachten op de revenuen, hoort bij het spel. Want een ondernemer die geen lef heeft, is geen echte ondernemer, laat staan de agrarisch ondernemer van het jaar. Terwijl het ene juryüd vindt dat de winnaar een voorbeeld moet zijn voor collega's in zijn eigen sector, legt de ander de nadruk op de mate waarin onderne mers erin slagen om de kloof tussen agrarische sec tor en samenleving te overbruggen. Financieel resultaat Tja, wat kenmerkt de echte agrarische ondernemer? De jury kijkt dus onder meer naar de financiële resul taten. Dat is opvallend, om niet te zeggen vreemd, want de rendementen variëren enorm. De melkvee houder die in 2009 de melkprijs tot zijn ontsteltenis zag kelderen tot 22,23 cent per liter, ontving twee jaar later bijna het dubbele. De leghennenhouder verdiende goud in 2010 - veel Duitse pluimveehouders waren dat jaar hun bedrijf aan het verbouwen en konden geen eieren leveren - maar zag zijn inkomen een jaar later ongekend terug vallen, want de Duitse kippen waren weer aan het leggen. Nog zo'n voorbeeld, komkommertelers werden vo rige zomer plotseling geconfronteerd met dë Ehec-cri- sis. In Duitsland stierven mensen aan een voedselver giftigingen en kwam de komkommer in het verdach tenbankje. Geen Duitser kocht een komkommer en het product van de komkommertelers was in een keer helemaal niks meer waard. Allemaal slechte ondernemers? We duiken nog maals in de documenten van de jury en zien opeens de zinsnede: 'Ondernemers in een tak waar het niet zo best gaat, maar die hun bedrijf toch boven de mid delmaat weten uit de tillen, maken ook kans op de prijs.' De melkveehouder, pluimveehouder en kom kommerteler zijn in die dramatische jaren blijkbaar toch niet van deelneming uitgesloten vanwege hun fi nancieel resultaat. Kenners Dat vinden de andere kenners bij wie we onze vraag voorleggen helemaal terecht. Nee, dat is niet waar, die woorden nemen ze niet in de mond. Niemand geeft een oordeel over de werkwijze van juryvoorzitter Aalt Dijkhuizen (voorzitter Raad van Bestuur Wageningen UR) en zijn metgezellen. Financieel rendement noe men ze gewoon niet als kenmerk van agrarisch on dernemerschap.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 50