Het ruikt nog naar ziekenhuis PROFITEER NU! wonen7 UNIEK AANBOD vrijdag 27 april 2012 Het enorme glazen dak in de hal is heel indrukwekkend. Ik zag mezelf al hele maal zitten aan mijn eigen vijver in die prachtige binnen plaats. Toen ik daar een foto van zag, wist ik zeker dat ik hier wilde wo nen. Zoiets hebben we in Kiev niet. Daar is het één en al grijze en grauwe be tonblokken en voor stu denten is helemaal weinig ruimte." Uliana Poltavets woont sinds augustus in het voor malige Sint Elisabeth Zie kenhuis in Leiden. „Ik wil de graag in Nederland stu deren en kreeg een beurs vanuit mijn geboorteland, Oekraïne. Een deel van de huisvestingskosten wor den daarmee ook ver goed, zodat ik me een wat luxer studentenhuis kon veroorloven. Ik zag wat fo to's bij de verhuurder en werd meteen verliefd. Be halve de romantische vij ver vond ik het praktisch dat het gemeubileerd is, wifi heeft en ik een eigen douche en wc en een ei gen keukentje heb." De kamer van Uliana Pol tavets is waarschijnlijk een oude twee- of vierper- soons-patiëntenkamer ge weest. De plafonds en ra men zijn hoog, met een soort cabine is er in één hoek ruimte gemaakt voor wc/douche en aan de buitenwand daarvan een keuken. „Het is wel fijn dat ik mijn eigen spul len heb, maar voor het so ciale contact is het min der bevorderlijk", vindt de studente publieke be stuurskunde achteraf „Ie dereen is hier erg op zich- zelf Je kunt niet overal ko- men met je elektronische sleutel. Behalve elke zater- dagavond om zeven uur", lacht ze. „Dan gaat het brandalarm standaard af, een foutje waarschijnlijk, of een proefalarm. Dan gaan alle tussendeuren open en moeten we van onze kamers af om bene- JLj! den te verzamelen. Daar Ta maken we dan maar een pi| sociaal moment van. Vaak gaan we daarna met z'n allen iets drinken in het café dat in hetzelfde com- Pü plex zit. Of we bouwen een feestje in één van de kamers. Er zijn wel men- sen met veel grotere ka- mers dan de mijne, maar toch is het vaak bij mij. ÜPS Dat vind ik ontzettend ge- JLfL, zellig. Daar zal ik mooie herinneringen van mee fBl Hoe is het nou om daar te wonen, op die aparte plek, in dat speciale gebouw? Die vraag stelt de serie Bijzonder Wonen elke maand. In deze laatste aflevering vertelt Uliana Poltavets aan llze Rike over haar studentenkamer in het voormalige Sint Elisabeth Ziekenhuis. Uliana Poltavets woont sinds augustus in het voormalige Sint Elisabeth Ziekenhuis in Leiden. foto's Hilbert Krane In het voormalige ziekenhuis zijn kamers voor ongeveer tweehonderd internationale studenten. ken. „Daar staan de schoonmaakspullen. In de ruimte waar we de stofzuiger ophalen, han gen ook foto's van hoe het ziekenhuis er vroeger uitzag." Uliana Poltavets blijft tot september in Lei den wonen. „Mijn univer siteit is inmiddels ver huisd naar Den Haag, maar ik schrijf hier mijn proefschrift. Als ik klaar ben, ga ik terug naar Kiev. Dat was onderdeel van mijn beurs, dat ik daarna vijfjaar in de Oekraïne blijf wonen." Behalve de feestjes zal ze zich de vij ver ook blijven herinne ren. „Ik blijf het bijzonder vinden dat zoiets midden in de stad kan. Hopelijk wordt het nog een beetje mooi weer, zodat ik er lek ker in de zon kan zitten." first Reageren? wonen@wegener.nl Sint Elisabeth Ziekenhuis In een statig pand dat een com pleet huizenblok bestrijkt, staat het Sint Elisabeth Ziekenhuis in Leiden. Het is in 1892 gesticht in door de Zusters Franciscanessen uit Breda. Daarvoor was het een kostschool. Begin vorige eeuw werd het pand tot twee keer toe uitgebreid. In 1972 verhuist het ziekenhuis naar Leiderdorp en komt het ge bouw in handen van Universiteit Lei den, eerst als ruimte voor de facul teiten psychologie en geschiedenis, later voor studentenhuisvesting. Eind jaren negentig staat het monu mentale pand op de nominatie voor sloop. Buurt en overgebleven (kraak)bewoners weten dat op het nippertje te voorkomen. In 2001 neemt de Stichting Leidse Studentenhuisvesting het pand over en laat het grondig verbou wen, waarbij het voor een groot deel in oude luister wordt hersteld. De verlaagde plafonds, soms vier la gen dik, worden weggehaald, de koepel wordt een theetuin. Er wo nen nu tweehonderd internationale studenten in de gemeubileerde ka mers, die flink van grootte verschil len. naar huis nemen. Ook medestudenten verzame len hier vaak voor het uit gaan, omdat het zo cen traal in de stad ligt." Dat het een oud zieken huis is, merk je aan kleine dingen, vertelt Poltavets. Zoals de mooie, geboogde ramen van de kamers die op de binnentuin uitkij ken. Dat waren vroeger de kamers voor de rijkere patiënten. „Het zijn nu nog de duurdere kamers, volgens mij. Ik ben er nog nooit geweest, maar ze lij ken me erg mooi." De gangen en trappenhui zen zijn door de verhuur der in oude luister her steld. „Ze hebben soms van die mooie glas-in- loodramen." In één van de gangen lijkt het zelfs nog naar ziekenhuis te rui- VILLAPARK DE VRIJBURGH WEST-SOUBURG Da Tuinderij 29 - Royale vrijstaande woning met garage - Kaveloppervlakte: 615 rn? - Inhoud: 760 m3 Aantal slaapkamers: 5 T 0118- 623 too Wvw.'.areusprojectontwikkelincjT!! www, villaparkdevrljhurgh.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 43