3 -15% Fairtrade is niet langer zielig 41 wonen D sr fD OP ZON WERING lavoir De tuin na RoundUp '25; JÉ - - vrijdag 27 april 2012 Planten tussen tegels, foto RvdK 7s Wat de tuinwe- reld bezig houdt, is het aanstaande verbod op het gebruik van onkruidbe strijder RoundUp. In sep tember vorig jaar heeft ons parlement een motie aangenomen waarin het gebruik van glyfosaat door particulieren wordt verbo den. Glyfosaat is het hoofdbestanddeel van RoundUp, het populairste onkruidbestrijdingsmiddel van de afgelopen dertig jaar. De staatssecretaris van RoundUp heeft nog niéts met die motie gedaan. Hij bezint zich. Duidelijk is dat we het straks moeten doen met natuurpro ducten als azijn en boterzuur. En branders, schrobbers en voegenkrabbers. Dat verandert het uiterlijk van onze tuin. Kunnen we nog wel een tuin onderhouden zonder chemi sche middelen? Jazeker, dat kan. We zouden een tuin kun nen aanleggen die voor het grootste deel uit water en terras bestaat. Water vergt ook onderhoud, maar minder dan een klassieke border en in de zomer is dat gespetter met water nog leuk ook. Je hoeft het bovendien niet te maaien. Vanuit je luie stoel kun je genieten van libellen, salamanders, kikkers en wat er nog meer in en rond de vijver leeft. Ook het terras hoeft geen steriele steenvlakte te zijn. Zonder veel moeite kun je tuinieren tussen de tegels. Dat heeft minstens drie voordelen. Wie tussen de tegels een halve centimeter ruimte laat, hoeft zich geen zorgen te maken over afvoer van regenwater. Daar naast heb je aan zo'n tegeltuin weinig werk. Natuur lijk moet je ingrijpen als tussen de tegels berken en esdoorns opkomen, maar verder kun je het onder houd in twee dagen per jaar aan. Wilde margrieten en vrouwenmantel doen het geweldig tussen tegels. Tenslotte kun je tussen tegels exotische planten zaaien die in de gewone tuin niet winterhard zijn. Door de tegels zijn hun wortels tegen vorst beschermd. Ik denk aan Dierama, een plant uit Zuid-Afrika met lila klokken aan hal men die bij het minste briesje in de wind zwaaien. Terrassen zijn bedoeld om op te zitten. Ik wil er dan ook niet voor pleiten van het hele terras tuin te maken. Smeer de voegen op het zitgedeelte dicht met cement, of leg daar de tegels in gestabiliseerd zand. De vijver kan naast het terras worden aangelegd, maar je kunt hem ook in dat terras integreren. Dan krijg je een zit- kuil, maar wel een natte. Of je kunt de vijver juist verhogen om hem boven het ter ras te laten uitsteken. Als je de rand een halve meter hoog maakt, kun je er comfortabel op zitten. Dat scheelt een tuin stoel. En wat is er fijner dan op een warme dag je hand loom in je vijver te laten hangen? VRAAG NAAR DE VOORWAARDEN Van Cittersweg 2a-3 Amemuiden IT. 0118-606 9051 www.otak.nl I wooninterieur |1 Makelaarskantoor Zwaan Nieuw en Sint Joosland, Veerstraat 10 Karakteristiek historisch herenhuis genaamd 't Veerschip Vraagprijs 429.000,- k.k. IVoor al uw: aan- en verkoop van woningen - taxaties DORPSPLEIN 25, 4371 AB KOUDEKERKE, TELEFOON: (0031) (0)118 553288 WWW.ZWAANMAKELAARS.NL Fairtrade-accessoires kopen we niet meer uitsluitend om goed te doen. We zoeken mooie, unieke en exotische spullen. Het verhaal achter het product, hoe puur en eerlijk ook, is niet meer het belangrijkste aankoopargument, door Suzanne Dijkstra De 'eerlijke' koffie, 'slaafVrije' chocola de, gelukspoppetjes en handbeschil derde houten beeldjes kennen we al jaren. Jarenlang vormde dit de basis van het assortiment in de Wereld winkel. Totdat de klant én de Wereldwinkel zelf tot de ontdekking kwamen dat het imago nogal oubollig was geworden. Om te laten zien dat Fairtrade best hip kan zijn, is de collectie inmiddels aanmerkelijk moderner geworden. Zo staan er nu designvazen van de populaire ontwerper Piet Hein Eek in de schap pen, naast kussens van Anne Claire Petit. De Wereldwinkel is pionier op het gebied van eerlijke handel en sociaal ondernemerschap. In 1969 opende de eerste yestiging in Nederland. Aanvankelijk vooral gericht op voorlichting en publieke campagnes, legde de Wereldwinkel zich vanaf de jaren tachtig meer toe op de ver koop van fairtrade spullen, met de nadruk op eerlijke handel. „Die informatiefoldertjes heb ben we jaren geleden uit de winkels gegooid. Mensen willen mooie spullen met een goed ver haal", vertelt Douwtje de Vries, woordvoerder van de Landelijke Vereniging van Wereldwin kels. De 350 Wereldwinkels worden al jarenlang door vrijwilligers gerund, met succes. Toch kan de Wereldwinkel niet op zijn lauweren rusten, want de omzetten staan door de crisis onder druk. Er moeten nieuwe doelgroepen bereikt worden. Daarom zijn er, sinds 2009, de zoge noemde WAAR-winkels. Deze aanzienlijk mo derner ingerichte fairtradewinkels zijn speciaal voor stedelijke gebieden in het leven geroepen. Angelie Ketelaars bezoekt vaak de fabrieken waar de producten van Otentic worden ge maakt. foto's PR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 40