21 zeeland Ook de baby krijgt een eigen paspoort Vlaamse druk op Hedwige Vreugdevuur De krant 6 weken voor 18 euro! PZC ft Fout Fout r vrijdag 27 april 2012 Vroeger... ja, vroeger klop te mijn hart sneller als ik de rappe stappen van de postbode mijn voor deur hoorde naderen. En als daar na de post met een zware bonk op de mat viel, kon mijn dag niet meer stuk. Toegegeven, er kon ook kwalijk spul bij zijn, zoals be talingsherinneringen en rekenin gen. Maar voor hetzelfde geld be zorgde tante pos een kaartje van een geliefde, of mijn moeder: Met de bus naar Scheveningen ge weest. Gelukkig heb ik een abonne ment, want de kaartjes worden steeds duurder. Heb al bloeiende narcissen ge zien. Het was heerlijk weer. Kopje kof fie gedronken op de pier 75 gulden). Wel lekker, maar het waren wel heel kleine kopjes, hoor. Vroeger bij Krul, dat was pas goede koffie. En die taart jes, weet je nog? Nou, dag hoor! Tegenwoordig houd je contact met whatsapp'jes. Slechts zelden stuurt iemand nog eens een echte ansichtkaart of een aardig katten belletje. Maar ik moet zeggen: het heeft z'n voordelen dat tegen- COL0FON Hllf; PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Temeuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda Familieberichten: 088-0139 999 Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) jaar €296,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (nazs) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (na28> ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 m/v Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening Oe PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie- Kijkt niet recht Te klein en in de camera zichtbare ondersteuning woordig steeds meer post digitaal komt. Die eindeloze stroom pa pier die overheden, banken en pensioeninstellingen uitbraken kan ik missen als kiespijn. En als je het nou maar gelijk weg kon donderen, maar nee: alles moet vijfjaar bewaard blijven, want je zou het nog eens nodig kunnen hebben. Onze archiefkast (een oud Gispen-bakbeest) barstte bijna uit zijn voegen van al dat pa pier. Deze week kon ik er niet meer on deruit. Urenlang werkte ik me door stapels vergeelde rekenin gen, handleidingen, belastingpa pieren en pensioenoverzichten heen: wat kon weg, wat moest blijven? Na het zuur kwam het zoet Zeker drie uur zat ik vergenoegd papier te voeren aan het brullen de monster in onze houtkachel. Vreugdevol likten de hete tongen aan de vermaledijde beschikkin gen en aanslagen. De warmte was weldadig. Mocht u nog iets zoeken om de ka chel mee aan te maken: aanmanin gen branden als een tierelier. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Zinvol, maar wel een hoop ge doe. Dat vinden de meeste ouders van de maatregel dat alle kinderen een eigen paspoort moeten hebben om naar het bui tenland te reizen. Vanaf 26 juni zijn kinderbijschrijvingen niet meer geldig. door Cornelleke Blok en Ondine van der Vleuten Een beetje verlegen, maar ook blij lopen Zoë en Noa Geldhof naar Jolan- da de Kraker, die aan de publieksbalie van het ge meentehuis in Middelburg zit. Moeder Judy staat glimlachend achter hen. „Wij komen voor ons paspoort", zegt Noa (11) met ingehouden trots. Even later lopen ze opgeto gen weg, het paspoort in de hand. „Ze stonden bij mij ingeschreven, maar nu dat niet meer mag, heb ben ze een eigen paspoort nodig", zegt hun moeder. Het heeft: haar alles bij elkaar meer dan honderd euro gekost. Toch heeft Judy er al le begrip voor: „Het is wel beter, die aparte paspoorten, in verband met kindersmokkel." Baliemedewerkster Jolanda de Kra ker vindt het op zich een goede maatregel, maar ziet ook wel ha ken en ogen. „Tegenwoordig ko men er in één gezin vaak meerde re achternamen voor. De moeder heeft niet altijd dezelfde naam als de kinderen. Gisteren had ik een dame die met haar kind naar Indo nesië ging en zich afvroeg of dat wel goed zou gaan, met die ver schillende achternamen. Ik heb haar toen een uittreksel verstrekt waarmee ze kan bewijzen dat zij echt de moeder is van het kind." Lastig bij de nieuwe regels, is ook dat zowel bij de aanvraag als bij het ophalen van het paspoort het hele gezin moet komen opdraven. „Wij zijn wettelijk verplicht de identiteit van het kind vast te stel len. Ook vader en moeder moeten mee. Dat is vaak moeilijk te organi seren. Iedereen heeft het druk. Va ders werken en de moeders vaak ook." Niet alle ouders blijken op de hoogte te zijn van de mogelijkheid om één van de ouders een machti ging te laten tekenen, zodat er maar één hoeft: te komen. „Wij zeggen het er altijd bij en ze kun nen het ook lezen in de brief die ze erover gekregen hebben, of op internet. Maar vaak zien ze het niet. Ik probeer hen dan te helpen: misschien kan de vader toch éven tjes van zijn werk komen, mis schien kan de machtiging gefaxt worden? En ik vraag voor de zeker heid altijd maar even of ik de pas foto alvast mag zien, want als ze la ter terugkomen en die blijkt niet goed te zijn, moeten ze een derde keer terugkomen. Dat gebeurt. En dan ontploffen de ouders bijna." Bij Foto Verschoore, op de Markt in Middelburg, komen momenteel per dag tussen de vijftig en hon derdvijftig klanten voor een pasfo to. „De jongste van vandaag was maar een paar weken oud", zegt Benjamin Binicewicz van Foto Ver schoore. „Je vraagt je wel af wat het voor nut heeft, aangezien die baby's er een paar maanden later al weer heel anders uitzien. Over de kosten -12,50 per foto - hoor je de ouders niet, maar ze vinden het wel een heel gedoe." Daar komt de volgende klant al weer. Rianne Stoel haalt zoon Oli vier van der Valk uit de kinderwa gen. Bijna zes maanden oud en een geboren fotomodel, blijkt als Binicewicz' collega Cindy Lokerse hem voor de camera zet. Toch moet er een paar keer opnieuw ge klikt worden voor de foto hele maal volgens de richtlijnen is. Die zijn, zeker voor volwassenen, heel streng. Een stukje tand dat te zien is, haar voor het gezicht, het ver keerde perspectief: dan moet het over, onverbiddelijk. Voor de klein sten zijn de regels wel wat soepe ler, legt Binicewicz uit. „Als die een beetje scheef op de foto staan, is het niet zo erg. Toch kan het nog best lastig zijn. Ik had bijvoor beeld een Afrikaanse vrouw die geen woord Nederlands of Engels sprak, met een kind van drie we ken. Probeer die maar eens uit te leggen wat de bedoeling is. Kinde ren tussen de 1 en 2 jaar zijn ook moeilijk: die snappen het niet en blijven maar naar mama kijken, of gaan lachen." Achter hem rollen de foto's van Olivier van der Valk uit de pas- poortfotomachine. Perfect. Moe der Rianne neemt ze dankbaar in ontvangst. „Morgen naar het ge meentehuis!" Kinderpaspoort Kinderen hebben na 26 juni een ei gen reisdocument nodig,om naar het buitenland te kunnen reizen. De geldigheid van alle kinderbij- schrijvingen en kinderstickers ver valt op deze datum. De Europese Unie heeft daarover in 2009 besloten. W Als iedereen een eigen paspoort heeft, kunnen personen beter geï dentificeerd worden. Ook kan kin derhandel en kindersmokkel be ter worden voorkomen. Ouders moeten de aanvraag voor 1 mei doen, zegt het ministerie van Binnenlandse Zaken. Het ministerie meldt ook dat tot nu toe 110.000 ouders in Neder land een paspoort voor hun kind hebben aangevraagd. MIDDELBURG - Vlaanderen is niet van plan zich neer te leggen bij uit stel van een beslissing over de Hedwigepolder. Als de Tweede Ka mer dat besluit over de verkiezin gen heen tilt, begint Vlaanderen een geschillenprocedure. Dat betekent dat Nederland op twee fronten onder druk komt te staan: Vlaanderen eist de naleving van het Scheldeverdrag; de Europe se Commissie wil dat Nederland zich aan de Habitatrichtlijn houdt. In het Vlaamse parlement maakte minister-president Kris Peeters de ze week duidelijk wat hij doet als de Tweede Kamer de Hedwigepol der controversieel maakt: „Dan zal ik artikel 10 van het verdrag in wer king laten treden." Dat artikel geeft aan dat Neder land en Vlaanderen moeten onder handelen als ze het oneens zijn over de toepassing, de uitlegging of de uitvoering van het verdrag. Als dat binnen zes maanden geen resultaat oplevert, kan een van de twee partijen het geschil aan een scheidsgerecht voorleggen. Dat scheidsgerecht (twee arbiters namens Nederland, twee namens Vlaanderen die samen een vijfde benoemen) moet binnen uiterlijk zestig dagen aan de slag. Zes maanden en zestig dagen: dat betekent dat een uitspraak van die scheidsrechters waarschijnlijk niet te verwachten valt voordat een nieuw kabinet in zijn regeerak koord een standpunt over de Hedwigepolder heeft bepaald. Vlaanderen heeft haast omdat een nieuwe vergunning voor onder houd van de vaargeul in de Wes- terschelde nodig is. De druk van de Europese Commis sie lijkt groter. Die wil medio mei een plan van aanpak zien voor de uitvoering van de tweede variant van staatssecretaris Henk Bleker (ontpolderen van een derde van de Hedwigepolder, de Appelzak en een deel van het gebied bij Rit- them). De Tweede Kamer besloot donder dag af te wachten wat het kabinet vandaag van de Hedwigekwestie vindt. Pas daarna wordt bepaald of het vorige week afgebroken debat wordt voortgezet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2