Frustraties en zelfkritiek bij subtoppers 281 sport [grootste voetbalfeest Dubbeldam op schema Europa League krijgt wél een Spaanse finale SS van zeeland Judoka Mooren pakt weer medaille op EK Valse start voor Tieleman met - Oranje onder 17 bij NK springruiters vrijdag 27 april 2012 J\ ZEEUWSE I—Al VOETBAL AWAROS VRIJDAG I JUNI 2012 UITREIKING VOETBAL AWARDS MET TLA. Danny Blind Graeme Rutjes Jan Poortvliet Harry van Raaij Roelof Luinge Willy van der Kuijlen ALL INCLUSIVE: €25,- Welkomstcocktail Bijwonen uitreiking Zeeuwse Voetbal Awards Feestavond powered by El Toro (o. a. DJ. Band Lace Plus) Onbeperkt drankjes en hapjes Entertainment Bij de ene judoka stromen dikke tranen, de andere twee slaan zichzelf onophoudelijk voor de kop. Voor Juul Franssen, debu tant Mikos Salminen en Jasper de Jong verloopt de eerste dag van het EK judo in Tsjeljabinsk uitermate teleurstellend. door Arnold Aarts TSJELJABINSK - Stiekem hadden juul Franssen (22) en Jasper de Jong (26) nog gehoopt zich in ex tremis te plaatsen voor de Olympi sche Spelen. Mikos Salminen (25) wist zich sowieso kansloos voor Londen als gevolg van goede pres taties van zijn directe concurrent Jeroen Mooren. Maar voor het drie tal - niet behorend bij de grote na men van het Nederlandse judo - le verde Tsjeljabinsk louter ergernis en frustratie op. Want ze hebben net zoveel over voor het verwezenlijken van hun doelstellingen als Edith Bosch of Henk Grol, maar worden slechts zelden beloond met belangrijke medailles. Ze hebben hun leven volledig afgestemd op' een sport, die ze vooral teleurstellingen be zorgt. Neem Juul Franssen, die ruim een halfjaar geleden huis en haard ver liet om in Rotterdam te gaan wo nen. De geboren Limburgse (Reu ver) woonde samen in Helmond en trainde daar bij de plaatselijke sportschool van Eddie van der Pol. Volgens haar zat ze er op een dood spoor. „Ik had nieuwe prik kels nodig." Haar vriend - net afgestudeerd - nam ze mee naar Rotterdam, hij vond er inmiddels een baan. In de havenstad zocht Franssen wat ze naar eigen zeggen nodig had om zich verder te ontwikkelen: een topsportklimaat. De beste judo vrouwen van Nederland trainen er, bij sportschool Budokan van Chris de Korte waar ook bonds coach Marjolein van Unen trainer is. Ze hebben in Hans Kroon ook allemaal dezelfde krachtexpert. „En er is verder voor mij geen aflei ding", stelde Franssen. „Dat noem ik topsport." Franssen had ge hoopt dat de metamorfose zich in Tsjeljabinsk zou uitbetalen, maar de tranen in de 'mixed zone' ver telden een ander verhaal. De Hon gaarse Karakas gooide haar in het eerste gevecht de mat af „Dit is heel frustrerend. Ik heb het idee dat het in m'n lijf zit, maar er niet uit komt." Ook Mikos Salminen - afkomstig uit Tuitjenhorn - zocht een andere sportschool toen zijn ontwikke ling stokte. Sportinstituut Tom van der Kolk uit Alkmaar werd ver laten voor Kenamju in Haarlem, waar hij sinds ruim twee jaar ook woont. „Tom van der Kolk heeft me leren judoën, bij Kenamju kwam het 'stukkie' hardheid dat onmisbaar is om grote prijzen te winnen." Salminen won in de Traktor Are na van de Zweed Sundström, maar verloor van de ervaren Oos tenrijker Ludwig Paischer. „Stom. Ik schoot in de verdediging, ter wijl ik wist dat hij een meester is op de grond." Salminen komt uit in de lichtste gewichtsklasse, waarin Jeroen Mooren brons pakte. Hij liet zien dat hij een gevaarlijke outsider is voor een medaille in Londen. Voor de 26-jarige student medicij nen uit Nijmegen was het de twee de medaille ooit op een internatio naal titeltoernooi. Met de eerste bronzen EK-medaille van twee jaar geleden in Wenen was hij 'iets blijer'. Het was destijds het bewijs dat hij een geschikte opvolger was van Ruben Houkes, die op het WK van 2009 afscheid nam. Mooren is nu overduidelijk de Ne derlandse nummer één in de licht ste gewichtsklasse. Maar niet lang meer als het aan Mikos Salminen ligt. „Mooren gaat naar Londen, ik ga over vier jaar naar Rio." Bij Jasper de Jong (van het Zuid-Hollandse Rozenburg ver huisd naar Haarlem) heeft het ge brek aan resultaat evenmin geleid tot het begraven van zijn ambities. Maar pijn deed de snelle nederlaag tegen de Let Kozlovs wel. Het was onnodig, vond De Jong. „Ik mag het geen beginnersfout noemen, maar dat was het wel. Een kwestie van gretigheid, maar dat pakte niet goed uit." BILBAO - Wat in de Champions League niet ge beurde, staat volgende maand in de Europa League wel op de agenda. Waar eerste Barce lona en een dag later Real Madrid er niet in slaagden om de finale van het kampioenenbal te bereiken, wordt de eindstrijd van de Euro pa League wel een Spaans onderonsje: Athle tic Bilbao staat op 9 mei in Boekarest tegen over Atletico Madrid. Athletic Bilbao rekende pas in de slotfase af met Sporting Portugal. De Basken wonnen thuis met 3-1 en dat was genoeg om de 2-1-nederlaag van vorige week om te buigen. Door een prachtig doelpunt van Markel Susae- ta, op aangeven van Fernando Llorente (foto links), kwam de thuisploeg op voorsprong. Ric ky van Wolfswinkel maakte na 44 minuten ge lijk maar kon niet echt uitbundig juichen om die treffer. De spits had melijk al een gele kaarl hij een eventuele finale Twee minuten na de tre kei kwam Bilbao alwee Gomez scoorde, opnie Llorente. Lange tijd leel lenging af te stevenen, er als de kippen bij was KOPENHAGEN - Sharona Tieleman kende donderdagavond met het Nederlands elftal voor speelsters tot zeventien jaar een valse start tij dens het EK-kwalificatietoernooi in Denemarken. In Gentofte, een deelgemeente van Kopenhagen, ging Oranje met 2-1 onderuit te gen het gastland. De aanvalster uit Terneuzen werd na 66 minuten ge wisseld. De formatie van bondscoach Ma ria van Kortenhof kende een vlie gende start, want Vivianne Miede- ma opende de score al na zes mi nuten. Voor rust werd het echter al 2-1 voor Denemarken. De rust stand bleek vervolgens ook de eindstand. Zweden-Finland, het andere duel in de kwalificatiepou le, eindigde in 3-2. Tieleman speelt de komende dagen met Oranje on der 17 nog tegen de Zweedse en Finse leeftijdsgenoten. MIERLO - Na het eerste onderdeel van de nationale titelstrijd voor springruiters heeft Jeroen Dubbel dam de leiding. De titelverdediger won donderdag in Mierlo met Utascha het jachtparkoers. Met Quality Time, het paard waarmee Dubbeldam vorig seizoen de titel veroverde, staat hij voorlopig der de. Mare Houtzager, ook internatio nal, is met Voltaire tweede. Vierde staat Jur Vrieling, voor Gert-Jan Bruggink. Vandaag wordt het kam pioenschap in Mierlo vervolgd, de finale is zondag. In het jachtparkoers, waarbij het gaat om de tijd, was Dubbeldam ondanks een springfout toch de snelste. „Het leek wel of de rest niet van mij wilde winnen", relati veerde de olympisch kampioen van 2000 naderhand. „Misschien kwam het door het weer dat veel andere combinaties in de fout gin gen. Het waaide hard en dat is voor paarden niet prettig. Nor maal gesproken had ik niet gewon nen met een fout op mijn conto." Na de eerste dag staan nog twintig combinaties op minder dan een springfout van de koploper. Onder hen ook Gerco Schroder, die acht ste werd en een achterstand heeft van 2,15 strafpunten. Schroder heeft zijn beste paarden, Eurocom- merce New Orleans en Eurocom- merce Londen, niet ingeschreven voor het NK dit jaar. Hij beproeft zijn geluk nu met zijn derde paard, Vigaro. Dat heeft niets te maken met de grote financiële pro blemen die Eurocommerce heeft op dit moment. Het heeft alles te maken met stalmanagement en de voorbereiding op weg naar de Spe len, want Schroder lijkt daarvoor een onmisbare schakel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 28