KAll 27 jaar Pas in de Petruskerk kreeg de koster vrij 221 zeeland Geen fietspad in park Toorenvliedt i Middelburg op zoek naar oorlogsslachtoffers 70 iTen X^e"en WINKELS OPEN Rommelmarkt GOES BINNENSI KOOPZONDAG 29 APRIL VAN 1 3.00 - 1 7.00 UUR Acaciahof wint voetbaltoernooi voor meiden VE MEDEDELINGEN KONINGINNEDAG vrijdag 27 april 2012 Kanaalstraat 44 Oost-Souburg Tel: 0118-47 17 77 www.avaelectro.nl MELISKERKE - Op het plein voor het gebouw van het Rode Kruis aan de Burgemeester Adelaarstraat in Meliskerke staat morgen vanaf ïo.oo uur een rommelmarkt. De opbrengst is bestemd voor het Ro de Kruis in het Bulgaarse bergdorp Kyustendil, waar veel bejaarden in armoedige omstandigheden leven. door Carla van de Merbel MIDDELBURG - Er komt voorlopig toch geen fietspad in park Tooren vliedt in de Stromenwij k in Mid delburg. De gemeente wilde aan vankelijk tijdens de herinrichting van het park een fietspad aanleg gen in verband met de toekomsti ge wijk Rittenburg, maar ziet daar van af na de bezwaren van parkbe zoekers. Wel wordt een nieuwe wandelver binding door het park aangelegd vanaf Rittenburg naar de Stromen- wijk en daarbij twee nieuwe brug getjes richting Mastgatstraat. Hier door ontstaat een nieuwe park entree aan de kant van de Stro- menwijk. Auto's naar en van vogel opvang De Mikke kunnen hier ook gebruik van maken, zodat ze het park minder belasten. Park Toorenvliedt wordt opgeknapt, zo dat het aantrekkelijker en beter toe gankelijk wordt. De hoofdingang verschuift van de oprijlaan bij de villa naar het iets verderop gelegen hofje, ook aan de Koudekerkse- weg. In het park komt onder meer een educatieve speur-speel-spel-bunkerroute. Eén bunker wordt ingericht als mu seum. Verder wordt de entree aan het Toorenvliedtwegje verbeterd. Na de zomer starten de eerste werkzaamheden: de museumbun ker en de bunkerroute. Daarna vol gen het groen (winter) en de hoofdentree, entree Toorenvliedt wegje en de nieuwe wandelverbin ding (volgend jaar). De totale kos ten komen op 430.000 euro. De helft komt van Europese subsidie. MIDDELBURG - De gemeente Mid delburg roept inwoners op gege vens van burgerslachtoffers en mi litaire slachtoffers uit de Tweede Wereldoorlog door te geven. De Oorlogsgravenstichting heeft ge meenten gevraagd om een lijst op te stellen van de burgers die door eén beschieting of bombardement in de betreffende gemeente zijn omgekomen. Mede op basis van dit verzoek heeft de gemeente Mid delburg besloten om lijsten van al le burgerslachtoffers én militaire slachtoffers in de Tweede Wereld oorlog op te stellen. Gegevens over oorlogsslachtoffers kunnen doorgegeven worden aan René Hoebeke, consul van de Oor logsgravenstichting. Hij is te berei ken via de gemeente (0118-675597 of r.hoebeke @middelburg.nl) Hoebeke verwacht dat zo'n 200 mensen zullen worden toegevoegd aan de 64 erkende oorlogsslachtof fers. Deze 64 waren militair, ver zetsstrijder of overleden in een ver- nietigings- of werkkamp. Om u nog beter van dienst te zijn vernieuwen wij onze winkel reSt ante" Karwei Middelburg Mortiereboulevard 8 A 58 afslag Middelburg Telefoon 0118-628844 Openingstijden: ma t/m vr 9.00 uur tot 21.00 uur, za van 9.00 uur tot 20.00 uur zo van 12.00 uur tot 18.00 uur. R'mus Meulmeester was 2 7 jaar, samen met zijn vrouw Rina, koster in protestantse ker ken in Vlissingen: tien jaar Johanneskerk, tien jaar Petruskerk en zeven jaar Sint Ja- cobskerk. Elke kerk waar Rinus Meulmees ter koster was, werd afgebroken. Gelukkig is dat met de monu mentale Sint Jacobskerk in Vlis singen ondenkbaar. De koster kan deze week met een gerust hart met pensioen. door Wendy van den Hurk Met het afscheid van Rinus Meulmees ter is Nederland wel weer een fullti me koster armer. Door kerkelijk geldgebrek is het een uitstervend beroep. Een paar zijn er nog in Zeeland. De Vlissingse Sint Jacobskerk krijgt wel een koster terug, maar voor niet meer dan twaalf uur per week. De rest van de tijd werkt Ri nus' opvolger Tim Adriaanse bij de Gamma. Rinus Meulmeester kijkt een beet je bezorgd. „Ik hoop dat 't hem lukt. Niet dat ik hem niet hoog heb zitten of dat ik mezelf onmis baar acht, maar het kosterschap omvat veel meer dan de kerk schoonmaken, wat sommige men sen denken. Als je het toelaat, ben je altijd bezig." Rinus, en zijn vrouw Rina net zo goed, is zo iemand die dat toelaat. Samen zijn ze altijd bezig in of voor de kerk. Ze bereiden de diens ten voor, heten de kerkgangers als gastheer en -vrouw welkom en let ten goed op wie er binnenkomt. Geen gedoe willen ze, anders raakt de predikant zijn tekst kwijt. Rina is veel met mensen bezig, Ri nus heeft zich ook nog het kleine onderhoud in het gebouw toegeëi gend. En dat is er nogal wat in de zeven honderd jaar oude Jacobskerk. Het zout alleen al. MIDDELBURG - In de voorrondes voor de regionale kampioenschap pen schoolvoetbal hebben de mei den van het team Acaciahof 3 (Zuidsingel) woensdag het Middel burgse oernooi gewonnen. In to taal deden 32 teams mee. De wed strijd was georganiseerd door Zee- landia. Bij de Middelburgse wed strijden voor jongensteams vorige week woensdag won Acaciahof 1 (Gen. H. Smithlaan) bij. de elftal len en Bijenburch 1 bij de zevental len. De winnaars gaan naar de Zeeuwse kampioenschappen in Nieuwdorp en Kloosterzande. De winnaars daarvan gaan naar de landelijke finale in Zeist. In 1911 is de brandende kerk ge blust met zout water, en later kwam het water er nog eens over heen. Rinus: „Als je niet uitkijkt, wordt het gebouw opgegeten door het zout. Een paar uur per week ben ik bezig het van de pilaren te ha len." En dan scheelt het nog dat de koster en zijn vrouw niet meer bij de kerk wonen, zo als eerder bij de Petruskerk in de Paul Krugerstraat. Of zelfs in de kerk, zoals nog eerder bij de Johan neskerk in de Bonedijkestraat. Rinus: „Dat was leuk, maar ook zwaar. Zeker omdat we in die tijd geen enkele vrije dag hadden. Al tijd waren we maar met die kerk bezig. En was het niet de kerk, dan was het wel 't Anker, het vereni gingsgebouw waar zo'n beetje elke club kwam vergaderen. Weken van zeventig uur werken waren geen uitzondering, voor zowel mij als Rina. En dan hadden we ook nog drie dochters. Die werden er soms wel eens gek van dat het al tijd maar over de kerk ging. Waren we eindelijk op vakantie, dan her innerden wij elkaar eraan dat we niet moesten vergeten om de kerst bomen te bestellen. Zo ging dat maar door." In de Petruskerk kreeg het echt paar eindelijk een vrije dag. „Als er dan iemand aan de deur stond om iets te kopiëren of iets uit de kast te pakken, kwamen we ook echt voor onszelf op. Dat moest wel. Behalve als er iemand echt in nood was, natuurlijk. Die hielpen we. Ons werk heeft ook een maatschappelijke functie. Als een vaste kerkganger een paar weken niet is geweest, gaan we informeren of alles goed gaat. Je moet wel een beetje op el kaar blijven letten. En je moet van mensen houden om dit werk te doen. Je maakt lol, maar je deelt ook verdriet. We hebben bruilof ten, maar ook begrafenissen. En je verliest mensen. Soms zien we oude foto's, waar niemand meer van leeft." Maar er is meer veranderd, vertelt de koster: „De vrouwengroepen be staan niet meer. Ze zijn niet meer nodig. We zien minder kinderen in de kerk. Als we er twee zien tij dens een dienst, is dat soms al veel. En de protestantse kerk is minder streng geworden. Na de dienst gaan de meesten gerust naar het strand. Vroeger deed men dat niet. „De sfeer in de Jacobskerk is heel goed, altijd al geweest. Ook nu het gebouw wordt gebruikt voor eve nementen. Prima. Die leveren geld op. De diensten doen dat bij lange na niet meer voldoende. En dank zij onze honderd vrijwilligers kun nen we concerten blijven organise ren. Daar boffen we enorm mee." Ook al hebben de Meul- meesters van dichtbij ge zien hoe 'hun' kerken let terlijk werden afgebroken, voor de Jacobskerk zien ze het allerminst somber in. „In elk geval zal het gebouw nooit verdwijnen. De kerk misschien ook wel niet. Wie weet komt er nog een ommekeer in de achteruit lopende kerkgang. Ten tijde van spanningen begin jaren negentig waren de bankjes ook ineens be zet. En nu met die economische crisis, je weet het niet. De kerk kan nooit kwaad." Rina en Rinus Meulmeester in de Sint jacobskerk. „De sfeer in de Ja cobskerk is heel goed, altijd al ge weest. Ook nu het gebouw wordt gebruikt voor evenementen." foto Ruben Oreel GEMEENTE Openingstijden Tijdens Koninginnedag op maandag 30 april is het gemeente huis gesloten. Geboorteaangiftè moet altijd binnen 3 werkdagen na de geboortedag gebeuren. Daarbij tellen de weekeinden en de bovengenoemde datum niet mee. Duobakken De duobakken in Gapinge, Serooskerke, Veere en Vrouwenpolder worden in plaats van op maandag 30 april op zaterdag 28 april geleegd. meer informatie: veere.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 22