Jan In het licht/light van 141 cultuur Onderstroom weer op Bellamypark a-senda Super 8-beelden Viissingen gezocht vrijdag 27 april 2012 -(*♦», V - #1 Jan van Munster werkt al zo'n veertig jaar met neon licht. Dat laat hij zien in een uitgave, die vandaag wordt gepresenteerd. door Jan van Damme Het onderwerp is licht, maar het boek is zwaar en heeft een donker grijze omslag met een zwarte rug. Alleen de titel Licht licht op: de let ters zijn in het karton van de cover uitgesneden en worden lichtweer kaatsend door de onderliggende met aluminiumfolie beklede pagi na. Een kunstenaar die met licht werkt, gaat helemaal in het zwart gekleed. Dat geldt althans voor Jan van Munster (1939). Sinds 1965, schat hij. Zwart tot en met zijn brilmontuur. Het valt niet altijd mee, hij weet uit ervaring dat een zwarte zakdoek moeilijk te krijgen is. Ook zwarte pyjama's zijn schaars. Wit heeft hij ook lang mooi gevonden, maar niet gedra gen omdat je je in het wit heel gauw vuil voelt. Van Munster is altijd bezig met energie, liefst tegengestelde ener gie. Zijn plus- en mintekens en -) zijn wereldberoemd, onder an dere in graniet en in neon. Op ge bouwen, in operatiekamers, op de vloer van een gerechtsgebouw. Ook de letters 'ik' - individuele energie - stralen je op de verras sendste plekken tegemoet. Zoals op een flatgebouw in Utrecht. „Twee vrienden", vertelt de kun stenaar, „bellen elkaar elke avond rond 11 uur en kijken naar mijn beeld terwijl ze met elkaar praten. Als er iets mis is met het kunst werk - een lamp kapot of zo - dan mailen ze me. Dat soort reacties krijg ik vaak." In 2001 verscheen er een uitgave met een vrijwel identieke omslag, waarin het complete oeuvre van Jan van Munster onderwerp was. In het vandaag te presenteren boek gaat het alleen om zijn licht- objecten. Het idee voor zo'n uitga ve ontstond in 2008, toen hij een tentoonstelling had bij Galerie Marc Quint in San Diego. Er bleek behoefte aan meer afbeeldingen en beschrijvingenover zijn lichtob- jecten. Vandaar het nieuwe boek. Hij werkt de laatste jaren minder in graniet. Van Munster: Dat ge steente is onhandig en kostbaar in het transport, omdat het zo zwaar is. Toch heb ik dat materiaal niet afgezworen, zeker niet. Maar voor lopig is het vooral licht." Van Munster werkt het meest in Duitsland. Ze noemen hem daar Lichtkünstler. Zelf prefereert hij het predikaat beeldhouwer, licht is im mers slechts één van de vele mate rialen waarmee hij kan werken. Bij de Oosterburen zijn honder den, werken van hem geplaatst. Hoewel hij zelf meer van Frank rijk houdt. Helaas zijn Fransen conservatiever, bij hen moet kunst in een lijst passen, ze hebben over het algemeen meer moeite met in stallaties en sculpturen. Parijs was in de jaren 60 en 70 van de vorige eeuw toonaangevend. Nu niet meer. Berlijn, Antwerpen, Lon den, die steden zijn veel belangrij ker voor de eigentijdse beeldende kunsten." Jan van Munster is zoon van een gereformeerde dominee in Gorin- chem. Na in Amsterdam en Rotter dam gewoond te hebben heeft hij sinds 1978 Zeeland als thuisbasis. Eerst Renesse, waar hij vergeefs een vuist tegen de oprukkende re creatiesector maakte. In 2005 ver huisde hij naar Oost-Souburg, de al voor exposities gebruikte water toren werd een uitdagend nieuw onderkomen. Vanuit zijn atelire, de nieuwe glazen opbouw boven op de toren, liggen Walcheren en de Westerschelde in miniatuur in de aanbieding. Zijn oeuvre overziend, is 1970 het jaar dat hij voor het eerst met licht werkte. Cirkels, lijnen, plussen en minnen, in kubussen gevangen licht, en films, zoals Zelfportret (1972) waarin hij met een hele se rie fietslampjes in zijn mond op lichtende wangen krijgt. In 1996 kwam in een medisch tv-program- ma een dame voorbij, die een eeg, een hersenonderzoek onderging. Van Munster: „Opeens zag ik de lij nen op het scherm, waar ik zelf mee bezig was. Alleen veel beter. Ik ben meteen naar mijn huisarts gegaan mét de vraag of ik zo'n eeg mocht laten maken. Dat ging niet. Uiteindelijk kon ik via vrienden in het ziekenhuis van Vlaardingen te recht. Daar is een eeg van mijn her- senactiviteit gemaakt en er zijn wat proeven gedaan. Ik moest hy perventileren, er werd met strobos- copisch licht in mijn oog gesche nen." Hij heeft de uitgeschreven lij nen van zijn hersenaciviteit be waard, een dik pak papier met alle maal dansende lijntjes. Voor zijn lichtwerken pakt hij af en toe een klein deel van een lijn. „Zo kan ik steeds nieuwe composities maken. Brainwaves. Inderdaad, het is heel erg iets van mezelf. In feite krijg je als je een Rembrandt of een Karei Appel Appel ophangt hetzelfde ef fect. Dat schilderij is ook een stuk je van de kunstenaar." In zijn lichtwerken gebruikt hij neon- of argongas. Neon kleurt rood, argon blauw. De Brainwave die hij voor de entree van de Neder landse ambassade in Brussel maak te, is zijn recentste grote lichtinstal latie. Op een snelwegkruising bij het Gelderse Ede staat sinds 2004 een 'Grasspriet met veel energie'. Ook een Brainwave, een neongroe- ne sidderlijn, maar dan van 22 me ter hoog. De kunstenaar rijdt er liefst langs als het donker is, als de grasspriet mooi in het water weer spiegelt. Een lichtobject op de Oosterschel- dekering, of de Zeelandbrug, hoort dat tot de mogelijkheden? „Het is erg om te zeggen. Maar ik denk het niet. Zo'n vijftien jaar geleden zijn overheden gestopt talentvolle beel dend kunstenaars te ondersteunen, bijvoorbeeld door aankopen en pro motie. Meer en meer middelen gin gen naar een steeds groeiend aantal organisaties. Tegenwoordig hecht men het meest aan publieksbereik en de economische waarde van cul turele activiteiten. Daarom krijgen nu de evenementen het meeste ge wicht en blijven ze in de bezuini gingen ongemoeid. Ik vind het on voorstelbaar te moeten zien dat de Vleeshal, het icoon van Zeeland, nog maar moet afwachten of het le vensvatbaar zal blijven." Jan van Munster: Licht/light - Uitgeverij Jap Sam Books, taal Eng., D. en Ned., 172 pagina's., 49,50 euro. Presentatie vandaag om 16 uur in boekhandel De Drvkkery Middelburg. Jan van Munster. Meer agendanieuws VLiSSINGEN - Het Vlissingse festival Onderstroom keert terug naar het Bellamypark. De afgelopen jaren diende de omgeving van de Oran jemolen als festivalhart. Dit jaar krijgt het onlangs gerenoveerde plein, tijdens Onderstroom omge doopt tot ParkParade, die functie terug. Het festival is van donderdag 5 tot en met zondag 8 juli. In die dagen is op het Bellamypark een groot aantal doorlopende voorstellingen te zien. Op de kop van het plein komt het tijdelijke Haventheater te staan, waar elke avond grotere voorstellingen worden gepresen teerd. Onderstroom richt zich meer dan de voorgaande edities op theater op straat. Daarnaast komt er een uitgebreide muziekprogramme- ring in het Dijktheater. Verder legt de Cultuurwerf, de organisator van het evenement, een zwaarder accent op jeugdvoorstellingen. Het festival begint donderdag avond 5 juli met een spectaculaire paradeoptocht door de stad, met een slotoptreden op het Bel- Muzikant-filmmaker Niels Duff- huës maakt voor Onderstroom een landschapsfilm met muziek over Viissingen en omgeving. Op het fes tival wordt die film vertoond in de Kazematten waarbij Dufïhuës zelf de muziek speelt. Voor de film is lamypark. De vertrouwde onderde len Straattheaterdag (op zaterdag) en de populaire straattheaterrevue The Perfect Pitch (op zondag) staan ook dit jaar op het program ma. De verdere invulling van het pro gramma van Onderstroom wordt binnenkort bekend. hij op zoek naar super 8-fïlmpjes. Deze moeten beeldmateriaal bevat ten over Viissingen en omgeving. Inzenders van wie filmmateriaal geselecteerd wordt, krijgen twee vrijkaarten voor de vertoning. Zie ook: www.festivalonderstroom.nl en het complete bioscoopprogramma zijn te vinden op de website van deze krant. PODIUM Goes Muziekspektakel: Drums United. De Mythe, 20.00 uur Feestje drie jaar 3voor12 Zeeland met Jimmy Dumbbell, Gork A27, Zaniac, A Generation After en Bloodshift. La Strada en De Vrijbuiter, 21.00 uur Kapelle Henk G. van Putten opent concertserie op historische orgel. Hervormde kerk, 20.00 uur Middelburg Scapino Ballet Rotterdam met 'Kathleen+'. Stadsschouwburg, 20.00 uur Zeeuws Eenakterfestival, 't Spiegeltheater, 20.00 uur Nieuw- en Sint Joosland Het concert van Dick van der Harst Sc Els van Laethem in Theater De Wegwijzer' is geannuleerd. Schore Ierse muziek van Tyrconnell. Schoorse kerk, 20.00 uur Temeuzen Alpe d'Hu Zeeuws voor Alpe d'Huzes - met Maikel Harte, Whatever, Ambras, Popkoor Eigenwijs en Thessa Kersbulck. Scheldetheater, 20.00 uur Zierikzee Voorronde Regioruis, met Main4, War head, Zzeepp, The Venues en DJ Jarah Damiel. Brogum, 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 14