Ellende nog niet ten einde voor Hermans 'Ik heb altijd veel functies gehad, zonder mislukkingen' vn)da§ 27 apn' Toezichthouder Loek Hermans, drie jaar geleden de laatste jaren toe. Een raad van toezicht moet zoveel mogelijk een afspiegeling zijn van de samenleving. Maar het aantal vrou wen bijvoorbeeld is maar zo'n 25 procent en mensen met een niet-Nederlandse ach tergrond kom je bijna niet tegen." Misschien moeten ze niet meer zulke domi nante types aan het hoofd zetten. „Er is op zichzelf niets mis met dominante bestuurders. Sterker, veel van dit soort or ganisaties zijn juist door de overheid uitge daagd om te gaan ondernemen met maat schappelijk geld. Maar dat vraagt wel een actieve raad van toezicht. Een raad die pro-actief werkt, die zijn oor te luister legt binnen de organisatie en een eigen visie ontwerpt. Gemiddeld is een toezichthou der 100 tot 150 uur per jaar kwijt aan zijn taak. Dat is meer dan vier keer per jaar ver gaderen met de directeur. Als je het se rieus wilt doen, dan is het hebben van twee toezichthoudende taken naast een ei gen baan al heel veel." Een nieuwe wet stelt het maximum op vijf, per 1 juli aanstaande. „Dat aantal vind ik nogal willekeurig geko zen. Bovendien tellen bepaalde organisa ties niet mee. Maar als signaalwerking, om het debat aan te zwengelen, vind ik het een goed initiatief." De semipublieke sector telt duizenden ra den van toezicht. De drie grootste onderde len (zorg, onderwijs en woningcorporaties) tellen elk zo'n duizend raden. Een raad van toezicht bestaat gemiddeld uit vijf tot zeven personen. Bij veel woningcorporaties heten de toezicht houders commissaris. Kandidaten worden gevraagd voor de func tie van toezichthouder via bijvoorbeeld head hunters of geworven via advertenties. Het Nationaal Register Commissarissen en Toe zichthouders bemiddelt tussen werkgevers en werknemers. maatschappelijke betrokkenheid. Boven dien zijn ze dan financieel niet afhankelijk van de toezichthoudende baan." Wat zijn dat eigenlijk voor mensen, die toe zichthouders? „In het verleden vaak de wat oudere, ge zaghebbende mannen met een zekere maatschappelijke status. Nu wordt dat toch wel anders. Wel zijn nog steeds veel toezichthouders in de wat grotere organisa ties afkomstig uit het zogenoemde old boys network, maar de openheid neemt Hij is het icoon geworden van falend toezicht: Loek Hermans, momenteel fractievoorzitter van de WD in de Eerste Kamer. Zijn curriculum vitae is indrukwek kend. Naast zijn werk als politicus (Kamerlid, minister, burgemeester, commissaris van de Koningin) heeft hij altijd tijd gevonden voor tal van uiteenlopende nevenfunc ties: van voorzitter van toneel groep Splien en bestuurslid van Ra dio Nederland Wereldomroep tot adviseur van Voorlichtingscentum Crematoriumbouw en bestuurslid van schouwburg De Lawei in Drach ten. Van de meer dan zestig neven functies die staan vermeld bij zijn profiel op de website van de Eerste Kamer bekleedt hij er nu nog ne gen. Meest besproken bijbaan van de li beraal was het voorzitterschap bij de raad van toezicht van het Cen traal Orgaan opvang Asielzoekers, sinds 2006. De commissie Schelte- ma, die de recente misstanden bij het COA heeft onderzocht, kwam vorige week in haar eindrapport met een vernietigend oordeel over de toezichthouders. „De raad van toezicht heeft zijn taak op een aan tal belangrijke onderdelen onvol doende invulling gegeven", luidt de conclusie. Doordat de raad onvol doende tegenkracht bood aan direc teur Nurten Albayrak, kon een 'angstcultuur' ontstaan binnen de organisatie. Inmiddels zijn de le den van de raad ontslagen. De afgelopen tijd heeft Hermans enkele nevenfuncties opgegeven. Loek Hermans foto Koen Suyk/ANP Drie jaar geleden ging het nog om dertig aanstellingen. Is dat niet wat veel, wilde NRC Handelsblad des tijds van Hermans weten. „Dat valt mee. Ik zie cv's met meer functies", antwoordde Hermans, toen voorzit ter van MKB-Nederland. „Voor som mige vergader je een of twee keer per jaar. Tien tot vijftien functies horen bij het voorzitterschap van MKB-Nederland, mijn hoofdfunc tie, drie dagen per week. Ilc werk 15,16 uur per dag, en in het week end. Ik heb 4 tot 5 uur slaap nodig. Ik heb altijd veel functies gehad, zonder mislukkingen." Hoe erg Hermans is beschadigd door de COA-affaire valt nog te be zien. De kwestie lijkt alweer naar de achtergrond te zijn gedrukt door het ploffen van het kabinet. Maar de ellende is nog niet voorbij voor de WD'er. Na de zomer wordt een onderzoeksrapport verwacht van de Ondernemingskamer naar de ondergang van zorggigant Meavita in 2009. Ook daar was spra ke van falend toezicht. Voorzitter van de raad van toezicht bij Meavi ta: Loek Hermans. Zo word je toezichthouder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11