Gingrich haakt af 'Hier kun je Breivik rechi 81 buitenland Twijfel groeit over missie Syrië Romney bijna kandidaat presidentsverkiezing .10% donderdag 26 april 2012 HET PROCES BREIVIK draagt en reageert", zegt Jevne. Een deel van het proces wordt ook op televisie uitgezonden, maar Breiviks verklaring bijvoorbeeld niet. Dit wordt door de staatsom roep 'te belastend voor de nabe staanden' bevonden. „Zo kun je zelf natuurlijk geen eerlijke me ning vormen", vindt Jevne. Toch zijn slechts vijftien van de ze ventig zitplaatsen bezet. „Het hangt van de dag af, als de rechtbank Utoya behandelt of Brei- vik zich uitspreekt, zit het vol. De gebeurtenissen in de regeringswijk in Oslo zijn minder interessant voor deze regio", weet advocaat Jostein Loken. Hij representeert vier Utoya-slacht- offers. „Mijn cliënten zijn nog jong, ik vind dat ze zich niet hele maal in de zaak moeten begraven maar verder moeten met hun le ven. Ik volg de zaak en bel ze elke avond om verslag te doen." zie onze website:buitenland Noren zingen kinderliedje als protest DAMASCUS - De twijfel over een succesvol verloop van de waarne mersmissie van de Verenigde Na ties in Syrië groeit. Leden van de oppositie meldden gisteren dat na elk bezoek van de waarnemers aan een stad of dorp een strafcampag- ne van het leger volgt. Ook op de voorhoede van waarne mers die nu al in Syrië is, is kri tiek. Op een internetforum meld den oppositieleden dat waarne mers tijdens een bezoek aan 'een stad hebben geweigerd lijsten met de namen van gevangenen in ont vangst te nemen. Bovendien be schuldigen oppositieleden de VN ervan dat ze met mensenlevens spelen door te wachten met het sturen van de volledige waarne mersmissie naar Syrië. De Syrische veiligheidstroepen hebben gisteren de stad Hama met raketten bestookt. Daardoor zijn zeker twaalf doden en tientallen gewonden gevallen, meldde het Sy rische Observatorium voor Men senrechten. Rivaal van Mitt Romney zal zich volgende week terugtrek ken uit verkiezingsrace. Zijn verleden als schuinsmar cheerder heeft hem genekt. Mitt Romney wint in vijf sta ten en is bijna de Republikein se kandidaat. door onze correspondent Windy Kester HAMAR - De Noren kunnen het proces tegen Anders Breivik in ze ventien verschillende rechtbanken live volgen. Hamar, 150 kilometer ten zuiden van Oslo, is één van de zeventien plekken in Noorwegen waar de zaak tegen Anders Breivik live op schermen te volgen is. „Ik denk dat we hier beter zicht hebben. Wij kijken Breivik aan, in Oslo kijk je misschien naar zijn achterhoofd", stelt Jelena Bjelland, voogd van een op Utoya omgeko men jongere. „Voor mij is belang rijk hem goed te zien en te probe ren een spoor van menselijkheid op zijn gezicht te ontdekken." De rechtbanken zenden het hele proces ongecensureerd en direct uit op twee schermen. Op het ene doek zijn afwisselend de rechters, advocaten en verdachte te zien, af hankelijk van wie aan het woord is. Het andere scherm toont be wijsmateriaal of de uitdrukking op het gezicht van Breivik. Het is de eerste keer dat de Noren een proces zo kunnen volgen. „De hoofdreden is dat geen enkele rechtbank in het land plaats heeft voor alle honderden nabestaanden en slachtoffers die recht hebben er bij te zijn", zegt Ola Svor, recht bankpresident in Hamar. Daar naast zijn de afstanden in het Scan dinavische land groot en duurt de zaak tien weken. Svor: „Bovendien is ook de belangstelling van het ge wone publiek groot en moet ieder een een kans krijgen zich een me ning te vormen." Precies daarom zijn Wanja Jevne en Benedicte Sorensen uit een dorp in de buurt naar Hamar geko men. „Ik vind dat de media zich te veel laten sturen door gevoelens en te weinig door feiten. Ik denk dat ze geen eerlijk beeld schetsen van Breivik en ik wil daarom met eigen ogen zien hoe hij zich ge- WASHINGTON - Newt Gingrich lijkt alsnog de handdoek in de ring te gooien. Hij wil zich volgende week terugtrekken uit de strijd om de Republikeinse kandidaat bij de komende Amerikaanse presidents verkiezingen te worden. Dat heb ben bronnen rond zijn campagne gisteren gezegd tegen nieuwszen der CNN. Gingrich heeft een enorme achter stand op rivaal Mitt Romney. Gingrich profileerde zich als het conservatieve alternatief voor de gematigde mormoon Romney. Toch deed hij het minder dan wel licht verwacht. Dat kwam vooral door zijn verleden als schuinsmar cheerder. Hij bedroog zijn eerste en zijn tweede echtgenote. Conser vatieve Republikeinen schaarden zich daarom achter de onbespro ken Rick Santorum. Gingrich trok zich de kritiek echter niet aan. Me dia die over zijn liefdesleven schre ven, waren volgens hem 'verwoes tend, vals en negatief. Gingrich leidde de Republikeinen in 1994 naar een grote verkiezings overwinning en werd daarna als leider van het Huis van Afgevaar digden de belangrijkste tegenspe ler van de Democratische presi- Newt Gingrich foto EPA dent Bill Clinton. Het leverde hem in 1995 de titel Man van het ]aar van het weekblad Time op. De Amerikanen hadden echter na enkele jaren genoeg van zijn mas sale aanvallen op de Democraten en verweten hem de slechte sa menwerking van Republikeinen en Democraten bij het oplossen van de financiële problemen van de overheid. Na het verlies van zijn partij bij de verkiezingen in 1998 gaf hij zijn zetel voor de staat Georgia op. In boeken, films en toespraken bleef de historicus uit halen naar de Democraten. Intussen is Mitt Romney bijna ze ker van de Republikeinse presi dentskandidatuur. Hij won dins dag (lokale tijd) de voorverkiezin- gen in vijf staten en zette zijn te genstrevers op nog grotere afstand. Romney hield een toespraak waar uit duidelijk bleek dat hij de strijd met president Barack Obama wil aangaan. ■f'Vhote, g!" e"tree. Oo^VTtëVoeHen'. .eekaatte^--—— stJprelzen.m/moviepark

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8