Jazz-a-Delic wil raddraaiers weren Sjores Ambras is als hechte muziekfamilie 181 zeeland Bouw zeesluis bedreigt stuk vesting Terneuzen Laatste fietsenkijkdag politie almanak Ruïne Jan Blanckaert: donderdag 26 april 2012 TERNEUZEN - De organisatie van dancefeest Jazz-a-Delic in Terneu- zen onderzoekt de mogelijkheden om potentiële raddraaiers te we ren. Daarbij wordt gedacht aan sa menwerking met horeca-uitbaters in de Nieuwstraat. Jazz-a-Delic hoopt zo in beeld te krijgen welke mensen pok in het Terneuzense centrum voor proble men zorgen. Zij kunnen dan bij een volgende editie de toegang worden geweigerd. Aanleiding is een incident tijdens de meest re cente editie van het dancefeest in Snowbase, afgelopen zaterdag. Een groep van zo'n twintig jongeren bedreigde een bezoeker en zijn vriendin. Het zou om dezelfde groep gaan die ook in de Terneuzense Niéuw- straat regelmatig voor overlast zorgt en daardoor stelselmatig wordt geweigerd in horecagelegen heden. De man, die bang is voor represailles en daarom anoniem wil blijven, stelt dat hij vanuit het niets werd bekogeld met bekers bier. „Ook mijn vriendin werd belaagd. Daarop ben ik naar de security ge gaan om mijn verhaal te doen. Ook toen werd ik achtervolgd door de groep." Tot zijn grote ver bazing koos de beveiliging partij Tip? redactie@pzc.nl Die inwoner van Middelburg was net terug van een vakantie in Roeme nië. Niet zonder trots toonde hij aan iedereen een stuk steen dat hij van een historische vindplaats in de buurt van Mamaya, zo betoogde hij gloedvol, stiekem had meegenomen. Van enorme waarde, voegde hij er aan toe. Totdat iemand bij hem op bezoek kwam die ter plekke erg goed bekend was. Een historische vindplaats en een ruïne in de buurt van Mamaya, die kende hij wel. Inderdaad mag daar niets meegenomen worden, ook al stoort niet iedere toerist zich daar aan. Daarom, zo zei hij, laat het ge meentebestuur er met enige regel maat puin storten voor de grijpgrage vakantiegangers. 'Eigenlijk zou je de naam van Ad Vreugde in gouden letters moeten schrijven, want deze dirigent betekent enorm veel voor Sjores. Hij verzamelt altijd eigen ar rangementen en bezorgt ons op die manier een unieke sound' voor de groep jongeren en zette de man eruit. „Dit heb ik nog nooit meegemaakt, de omgekeerde we reld. Ik heb bescherming gezocht bij de beveiliging en vervolgens werd ik eruit gezet." Kevin Tanghe van Jazz-a-Delic be treurt het incident, maar heeft wel begrip voor de actie van de securi ty „De beveiliging heeft voor rust ge kozen door niet de groep jongeren buiten te zetten maar de man die werd lastiggevallen. Ik had ook lie ver gezien dat die jongeren wer den buitengezet. Maar als je een groep van zo'n twintig mensen probeert te verwijderen, zorgt dat voor ontzettend veel onrust op je feest. Op deze manier heeft het los staande incident geen verdere ge volgen gehad voor het feest." Daarbij wil Tanghe kunnen ver trouwen op zijn beveiligers. „Ik ga er vanuit dat die jongens hun werk naar behoren doe. We heb ben een lijst met jongeren die we al weigeren vanwege wangedrag tij dens eerdere edities. De groep waarmee het afgelopen editie mis ging kwam daarop nog niet voor." Intensievere samenwerking met de horeca in het centrum van de stad kan dit soort problemen wel licht voorkomen, hoopt Tanghe. De Sjores Ambras Band uit Hulst speelt dit jaar dertig jaar feest muziek. Zaterdag vieren de muzi kanten hun jubileum met 'Sjores met vrienden live' in De Vette Music Hall, gelegen in de Hengst- dijke polders. De voorbereidin gen zijn al in volle gang. door Christel Tuin Geert de Schepper, Hans de Loos, Jan Blanckaert en Stefan de Vetter pau zeren even tijdens de opbouwwerkzaamheden in De Vette Music Hall. Er is nog behoor lijk veel werk, want zaterdag vindt het spektakel 'De Vrienden van Sjores Live' al plaats. Aan de koffietafel barsten al snel de anekdotes uit dertig jaar Sjores Ambras los. Zo heeft de.Hulsterse feestband drie opnames uitge bracht, getiteld 'Pauze met sigaar', 'De heren zijn bedankt' en 'Tot donderdag'. „De titels zijn alle maal afkomstig van onze repeti ties. Zo roken we in de pauze al tijd sigaren, en zegt onze dirigent Ad Vreugde aan het eind van de re- petite altijd: 'Tot donderdag en de heren zijn bedankt"', vertelt voor zitter Jan Blanckaert. „Daar zijn nu ook vrouwen bijgekomen", vult Hans de Loos aan. De band telt nu 23 leden, waarvan 5 vrou wen. „We zijn dus echt geen oude-mannen-band", lachen de vier mannen. Hoogtepunten zijn er in de af gelopen dertig jaar voldoen de geweest. Hans: „Onze actie voor 'Red de Basiliek' was heel suc cesvol, we haalden toen wel 17.000 gulden op." Ook het optreden tij dens Koninginnedag 2010 in Mid delburg staat in de geheugens ge grift. „Dat was echt fantastisch. Prinses Laurentien kwam zelfs naar ons toegelopen en deed mee met de klompendans", vertelt voorzitter Blanckaert. Tenslotte zijn de 'Sjoresmannen' erg trots op 'Praten, Zingen, Bloazen' dat ze sinds drie jaar organiseren op car navalsmaandag, tijdens het 'Leu ren'. „Dit is altijd een groot succes en ook altijd een verrassing, want we hebben geen draaiboek. De 'Laurentien kwam naar ons toe en deed zelfs mee met een klompen dans' laatste keer stonden er zeker 1500 carnavalsvierders te genieten." Dieptepunten zijn er volgens het viertal niet, al is het na tuurlijk altijd triest om oud-leden te verliezen. „Als de familie het goed vindt, spelen we bij de begra fenis met het volledige orkest een afscheidsnummer", vertelt trom pettist De Loos. De band is erg hecht en heeft vol gens Jan ook een eigen sound. „Ei genlijk zou je de naam van Ad Vreugde in gouden letters moeten schrijven, want deze dirigent bete kent enorm veel voor Sjores. Hij verzamelt altijd eigen arrangemen ten en bezorgt ons op die manier een unieke sound", vindt hij. Tijdens het jubileumfeest zater dag in Hengstdijk komen veel nummers langs, maar aan het slot zullen de muzikanten, zoals altijd, 'de Buitenbanden' spélen. Dit nummer is via Louis d'Hooghe bij de band terechtgekomen en kan het lijflied genoemd worden. „We spelen dit nummer altijd aan het einde van een optreden. Het is af komstig uit de film 'The Little Lord' en bij elke Hulstenaar be kend.' Het wordt dus meezingen geblazen." Sjores Ambras Band: Muziek is belangrijk, sfeer staat voorop TERNEUZEN - De poiitie Zeeland heeft woensdag voor de laatste keer een fietsenkijkdag gehouden in Terneuzen. Met het oog op de komst van de na tionale politie gaat deze taak over naar de gemeente. Of die ook kijkdagen zal houden, is nog niet bekend. De laatste fietsenkijkdag, woensdag bij Kees Mechielsen aan de Nijverheids straat, was wat betreft het aantal bezoekers in elk geval een succes. Enkele tientallen mensen kwamen een kijkje nemen in de hoop hun gestolen rij wiel terug te zien. Vaak was dat tevergeefs, maar drie konden er toch nog met hun fiets huiswaarts keren. Tegen sluitingstijd om vier uur 's middags was er zelfs nog één gelukkige. Zo'n vijftig fietsen stonden er, die door de politie de laatste maanden in de gemeente Terneuzen onbeheerd zijn aangetroffen. De overgebleven fietsen worden bij reïntegratieproject Piblw opgeknapt en onder meer gebruikt bij fietslessen voor allochtonen. foto Mark Neelemans 9 De Sjores Ambras Band is opge richt in 1982. 9 De naam Sjores is afkomstig van de familie Jesoirens, in de volks mond Sjores genoemd. 9 Ambras komt voort uit de onenig heid die er in de beginperiode vaak bij de repetities was. 9 De zeven initiatiefnemers waren Jos van Driessche (ventieltrom- bon), Leo van Hove (klarinet), Paul de Blok (trompet), Peter de Blok (piston) en de drie slagwerkers Loujs d'Hooghe, Jan Blanckaert en Eddy van Driessche. 9 Het eerste optreden was bij de her opening van peuterspeelzaal de Robbedoes in Hulst. 9 Dirigent Ad Vreugde maakt al der tig jaar jaaroverzichten. 9 Hierin staan verslagen van alle repe tities, optredens en anekdotes uit een bepaald jaar. 9 De Sjores Ambras repeteert elke donderdagavond in de Aula van het Reynaertcollege aan de Gilden straat in Hulst. Een stamkroeg hebben de muzikan ten niet nodig, want ze hebben een eigen bar in de aula geplaatst. 9 De bandleden bespelen de dwars fluit, klarinet, slagwerk, saxofoon, sousafoon, trombone en trompet. 9 Bij elk jubileum, om de vijf jaar, houden de muzikanten een jubi leumfeest. door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Bouwwerkzaamhe den voor de nieuwe zeesluis vor men een bedreiging voor resten van de oude vesting Terneuzen. Amateur-historicus Dennis van Nieuwenhuijzen, die diverse boe ken en artikelen over waterwerken en vestingbouw heeft geschreven, maakt zich daar zorgen om. Het is volgens hem mogelijk de resten te behouden, als daaraan bij de voor bereidingen voor de bouw van de zeesluis maar aandacht aan wordt besteed. Van Nieuwenhuijzen trok woens dag in een persbericht aan de bel. Hij pleit met name voor behoud van de resten van een inundatie- sluis die omstreeks 1906 is aange legd. De overblijfselen liggen noor delijk van de in dezelfde tijd ge bouwde middensluis. „De uitgang van de inundatiesluis is nog goed te zien aan een inkeping met kas seien", aldus Van Nieuwenhuij zen. De cultuurhistorische waarde mag naar zijn oordeel niet worden onderschat. „Terneuzen is officieel tot 1920 vesting gebleven, terwijl de meeste andere Nederlandse ste den die status al veel eerder is ont nomen. En zeg nou zelf, van oud Terneuzen is al veel te veel verdwe- KLASSENWERK Alle afleveringen van de rubriek Klas- senwerk zijn te vinden op de website www.pzc.nl/klassenwerk ZEEUWSE KELDER Het einde van de keldercompetities nadert, het keldertoernooi ook! Lees meer: www.pzc.nl/zeeuwsekelder STUUR UW TIPS NAAR redtern@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 66