effeweg.nl 21 Kopzorgen om comazuipen 221 zeeland Hedwige dreigt onderwerp te worden van verkiezingsstrijd effeweg.nl 10529 - 46 96 67 Stedentrip Parijs...v.a. 119,- Stedentrip Berlijn.v.a. 119,- Stedentrip Praag.v.a. 119,- Stedentrip Kopenhagenv.a. 171,- donderdag 26 april 2012 supervoordelige busreizen Vertrek o.a. op 2, 5, 8,11, 17, 26, 29 juli, 4, 7, 10, 19, 25 aug. Vertrek o.a. op 3, 6, 9,15, 21, 30 juli, 2, 5, 8,14, 20, 26, 29 aug Vertrek op 7,13,19, 25,31 juli, 6,12,18,24,30 aug Vertrek op 4, 9,16, 22, 28 juli, 3,9, 15, 21, 27 aug Alle reizen zijn inclusief vervoer per Tourist Class touringcar, hotelovernachtingen en ontbijt! HOOGTEPUNTEN Stadsrondrit en -wandeling Wenen Bezoek Slot Schönbrunn o.l.v. een gids Boottocht Donau Benedictijnenstift Melk Natuurtocht Wienerwald Bezoek Seeg rotte Bezoek Linz INCLUSIEF 7 hotelovernachtingen 7x ontbijt en diner Gebruik van zwembad en sauna Stadsrondrit Wenen, bezoek Schönbrunn o.l.v. een Nederlands sprekende gids Begeleiding door uw chauffeur, tevens reisleider Vervoer per GRATIS Comfort Class touringcar Vermeld bij boeking de boekcode 8517 en maak kans op een stedentrip Allé fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf, per persoon en inclusief brandstoftoeslag. Exclusief €18,- reserveringskosten per boeking. Zeeuwse jongeren onder de 18 wer den in 2011 met een alcoholvergif- ting opgenomen in het ADRZ In Zeeland werden het afgelo pen jaar 21 jongeren opgeno men met alcoholvergiftiging. Vijfjaar geleden werd in Delft de eerste alcoholpoli opgericht, een initiatief van kinderarts Nico van der Lely. door Ondine van der Vleuten In 2011 groeide het aantal co mazuipers met 12 procent ten opzichte van het jaar er voor, blijkt uit het rapport 'Alcoholintoxicaties bij jonge ren in Nederland'. Bij de afdelingen spoedeisende hulp van de Zeeuwse ziekenhui zen werden in 2001 21 comazui pers binnengebracht. Landelijk wa ren het er 762. Als zo'n jongere met een alcoholvergiftiging wordt binnengebracht, gaat de aandacht allereerst uit naar de medische pro blemen: rechtstreekse effecten zijn van het alcoholgebruik op het lichaam, maar ook 'secundaire schade'. „U zou eens moeten we ten hoe vaak er alcohol in het spel is, als er iemand bij de spoedeisen de hulp wordt binnengebracht", verklaart kinderarts Nico van der Lely. Hij staat landelijk bekend als dé expert als het gaat om comazui pen. „Ik kan u vertellen: dat is in de meeste gevallen zo." Een voorbeeld: „Ik heb eens een paar jongens gehad die stomdron ken een brandje gesticht hadden. Daarbij werd een bus haarlak leeg- gespoten. Eén van die jongens liep ernstige brandwonden op aan zijn gezicht. Die moet nog tot in lengte van jaren operaties ondergaan in zijn gelaat. Dan was er nog dat inci dent in Rotterdam, waarbij een paar vrienden een dronken maat in de rivier duwden om af te koe len. Die is met zuurstoftekort op de intensive care terechtgekomen." En zo kan Van der Lely nog wel even doorgaan. Op dit moment zijn er alleen nog percentages per provincie bekend (zie kaartje). Van der Lely: „Op 23 mei maken we exactere cijfers bekend, tijdens het symposium over vijf jaar alco holpoli dat we dan houden. We zijn nu bezig de gegevens over de afgelopen jaren tot op postcodeni veau te analyseren. Dan kunnen we ook meer over Zeeland zeg gen." Eén van de sprekers op het symposium zal de Zeeuwse team chef jeugdpolitie Bram van Moolenhoek zijn, die vertelt over zijn ervaringen in Zeeland. Vanuit de alcoholpoli in het Admi raal De Ruyter Ziekenhuis worden alle Zeeuwse comazuipers gevolgd. „Je moet het niet zien als een afde ling waar jongeren met alcoholver giftiging worden opgenomen", legt woordvoerder Jaap Nelemans van het ADRZ uit. „Het is meer een manier van werken waarbij jongeren geholpen worden om te voorkomen dat het weer gebeurt. Ze krijgen, als ze er medisch ge zien weer bovenop zijn, bezoek van onze medisch psycholoog Aaf- ke van der Hoop of kinderarts Isa- belle Boon, die in beeld proberen te brengen of het een incident was of dat er meer aan de hand is. Er wordt ook informatie ingewonnen bij de school, bij de ouders, er wordt gekeken naar de vrienden kring. En er wordt geregistreerd." Wat die registratie betreft kan het in Nederland allemaal nog wel wat beter, vindt dr. Nico van der Lely. Want de cijfers mogen dan nu al alarmerend zijn, hij is ervan overtuigd dat ze slechts het topje van de ijsberg zjjn, als het gaat om alcoholmisbruik onder jongeren. „Hoeveel er vastgelegd wordt, hangt maar net af van de zieken huizen. In Zutphen hoorde ik on langs dat tien gevallen niet gemeld waren, omdat ze het even te druk hadden of zo." Niet alleen het aan tal comazuipers neemt toe, ook de duur van hun coma. En ze worden ook steeds jonger: het jongste slachtoffer van 2011 was tien jaar oud. Qua achtergrond en oplei dingsniveau vormen ze een afspie geling van de bevolking. „Dat vind ik alarmerend", zegt Van der Lely. „Want dat betekent dat het overal voorkomt. Niemand kan zeggen: dat doen alleen kinde ren van asociale mensen, of ge scheiden ouders. Dit is een pro bleem van ons allemaal." door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De Hedwigepolder in Zeeuws-Vlaanderen dreigt inzet te worden van de komende verkie zingscampagne. De Tweede Kamer besloot woens dag op voorstel van de PW om het debat over de Hedwigepolder uit te stellen. Het is vorige week af gebroken, omdat onduidelijk was of het kabinetsvoorstel (eenderde Hedwige en drie andere stukken grond onder water) kon rekenen Op instemming van de Europese Commissie. Later bleek dat het ge val te zijn. De PW vindt het voor een derde onder water zetten van de Hedwi ge onzalig. Het onderwerp moet daarom in de ijskast vindt ze. Door steun van CDA, WD en SGP is het debat uitgesteld. Tegelij kertijd is het kabinet door D66 om een brief gevraagd met uitleg over de ontstane situatie en de mogelij ke reacties van de Europese Com missie en Vlaanderen. Pas daarna - waarschijnlijk na de meivakantie - besluit de Kamer of en tot wan neer het debat wordt uitgesteld óf dat het dossier op het bordje van een nieuwe regering wordt gelegd. PvdA-Kamerlid Lutz Jacobi wil het debat juist voortzetten om het kabinet te vragen zijn plan in te trekken. „Het is duur, halfslachtig en onzinnig. Er rest nog één ding: uitvoeren van de afspraken met Vlaanderen en dus de Hedwige on der water." GroenLinks vindt uitstel van het debat onacceptabel. Liesbeth van Tongeren: „De natuur kachelt elke dag achteruit. Natuurherstel kun je niet voor je uit schuiven. Ik ben dan ook teleurgesteld in D66 die uitstel van het debat steunt." De onduidelijkheid over de Hedwi ge is zo mogelijk nu nog groter. Slechts één ding is helder: er is geen Kamermeerderheid voor het nieuwe ontpolderingsplan van het demissionaire kabinet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 64