zeeland 119 School en jeugd Vintage tegen lage prijzen Zwijgende waterbeesten in Oostvest krijgen toch praatjes op het internet De Oesterij op de oesterputten geopend Tweede plaats bij metselkampioenschap Vernielingen na feest Surrender Hrieps Fokker verwaarloost vijfentwintig paarden Vierde La Strada Eye on Music Session Feestelijke activiteiten in buurthuis de Pit Geen nieuwbouw maar schapen in Mortiere Hanenconflict duurt voort in Kapelse straat donderdag 26 april 2012 De projecten waarvoor Terre des Hommes fondsen werft met activiteiten en in winkels, hebben altijd te maken met jeugd en scholing. Want daar begint het als je de wereld wilt verbeteren. f\ Terre des Hommes timmert op de Bevelanden aan de weg. Op 12 mei is er in 's-Heer Hendriks kinderen weer de rommelmarkt, die al decennia veel geld op brengt. De Terre des Hommes winkel aan de Goese Westwal wordt steeds populairder. Het is heel moeilijk te achterhalen wan neer het begonnen is, de Terre des Hom mes rommelmarkt in 's-Heer Hendrikskinderen. Zelfs de mensen van het eerste uur moe ten er een slag naar slaan. Meer dan dertig jaar, dat is iets wat ze ker is. En ook dat de markt telkens veel geld opbrengt: vorig jaar bijna 10.000 euro. Monique Hoekstra, nauw betrok ken bij de voorbereidingen, weet dat de rommelmarkt wel meer op brengt dan geld voor onderwijs en educatie in de derde wereld. „So ciale samenhang om te beginnen. Echt iedereen in het dorp neemt een taak op zich. Eerst brengen vrijwilligers briefjes rond. De men sen zetten op de afgesproken dag hun spullen buiten, vrijwilligers met trekkers halen het op, we mo gen een schuur gebruiken en daar komen weer andere vrijwilligers sorteren en prijzen. Het is een geo liede machine die niet zo gemakke lijk uit zijn ritme raakt." De vaste kern van rommelmarktvrij- willigers in de winkel in Goes. Vlnr: Corinne van Brummelen, Marian Grandsaert en Monique Hoekstra. foto's Ronald den Dekker „De vrijwilligersploeg verjongt zich wel, maar wie erbij komt, leert het klappen van de zweep snel. Het is wel zo dat je een paar oude vertrouwde spillen nodig hebt. Corinne van Brummelen is er bij ons zo eentje." Corinne zelf voegt eraan toe dat ze wel elk jaar als een getuige van Je hova langs de deuren moet om vrijwilligers te ronselen. Maar dat is ook dit keer weer ge lukt. Op 12 mei staat het vanaf 9.30 uur rond de kerk en op het Plein weer vol met kramen, waar alles behalve kleding te koop is. „Men sen die hele en schone kleding over hebben, vragen we hun spul len naar de Terre des Hommes winkel aan de Westwal in Goes te brengen. Daar is kleding juist de core-business", aldus Monique Hoekstra. En zo is het maar net. Steeds meer mensen weten de weg naar de Terre de Hommes winkel te vinden voor spotgoedko pe merkkleding en zogenaamde 'vintage': goed spul dat niet alleen lijkt op de jurk van je oma, maar het ook echt is. Mary-Jean Dudok de Wit, sinds kort voorzitter van de Bevelandse afdeling, weet precies hoe het komt dat de winkel aan populari teit wint. „Door de inzet van vrij willigers kunnen we de spullen - en echt niet alleen kleding - in op timale staat aanbieden voor heel weinig geld. De winkel werkt met vrijwilligers, maar de mensen zijn wel heel professioneel. Alles is fris en schoon, de etalages zijn aantrek kelijk en er hangt geen bric-a-brac sfeer. Een succesformule." YERSEKE Commissaris van de Koningin Kar- la Peijs en gedeputeerde Kees van Beveren hebben woensdagmiddag de Oesterij op de historische oester putten in Yerseke geopend. De Oes terij is een initiatief van Jean Dhoo- ge. Dhooge heeft meerdere kotjes opgeknapt en er ontvangsruimten van gemaakt. Mensen kunnen er oesters, mosselen en kreeften proe ven. Ook is er informatie verkrijg baar over de teelt KAPELLE Marco de Looff uit Kapelle, leerling aan het Calvijn College Kerkpolder in Krabbendijke, is tweede gewor den bij het Nationale Metsel- en Voegkampioenschap dat woensdag is gehouden in Barneveld. De eer ste prijs, de 'Zilveren Troffel' ging naar Robin van Hoof uit Gemert. De 'Zilveren Voegspijker', werd uit gereikt aan Twan van de Heijden uit Hoogeloon. GRIJPSKLERKE Afgelopen weekeinde zijn na af loop van het jaarlijkse festival Sur render Hrieps vernielingen aange richt in Grijpskerke. In het dorp werden banden lek gestoken. En langs de Mariekerkseweg knakten onverlaten een dertigtal boompjes. De eigenaar, Waterschap Schelde- stromen, schat de schade op vijfdui zend euro, voor de boompjes en de arbeidskosten om ze weer te plan ten. THOLEN De Nederlandse Voedsel- en Waren autoriteit (NVWA) heeft woensdag op Tholen 25 paarden bij een fok ker weggehaald. De dieren waren zwaar ondervoed en slecht ver zorgd. De NVWA legde de fokker eerder al proces-verbaal op. Bij her controle bleek dat van de 50 paar den er 25 ondervoed waren. Vol gens de NVWA is de fokkerij ook niet geschikt voor het houden van zoveel dieren. GOES Café La Strada houdt donderdag 26 april de vierde La Strada Eye on Music Session. Dit keer met voor malig frontman van de band Clue less: Tim van Doorn. Hij is bezig met zijn eerste plaat en speelt num mers op een akoestische gitaar. De gitarist staat in de kwartfinales Singer/Songwriter van De Grote Prijs van Nederland 2012. Het optreden begint om 21.00 uur. GOES Het is feestweek in en om buurt huis de Pit. De jaarlijkse kermis staat sinds afgelopen woensdag op het parkeerterrein. Donderdag is er een WI competitie vanaf 19.00 uur, vrijdag is het oliebollendag vanaf 12.00 uur en zaterdag is er vanaf 09.30 uur een rommelmarkt in en om het buurthuis. In de avond kan jeugd van 8-13 jaar dansen in de dis co. Voor informatie: 0653893712 of www.buurthuisdepit.nl MIDDELBURG - De schaapskudde van Jan Kaljouw loopt sinds deze week rond in het braakliggende ge deelte van woonwijk De Mortiere in Middelburg. Door de crisis in de bouw duurt het jaren langer voordat de wijk af is. Per jaar is de oplevering van en kele tientallen woningen gepland. In de beginjaren van de Mortiere, tot 2010, ging het om honderden per jaar. Om het braakliggende ter rein een wat aardiger aanzien te ge ven is Kaljouw Landschapsbeheer te hulp geroepen. Een kudde van 150 tot 200 schapen houdt de be groeiing kort en gevarieerd. De kudde van Jan Kaljouw is inmid dels een bekende verschijning ge worden op Walcheren. De scha pen grazen onder meer in het na tuurgebied Oranjezon, op de dijk langs het kanaal en in Souburg. Bekijk ook de video op www.pzc.nl door Nadia Berkelder De Goese waterbeesten be ginnen praatjes te krijgen. De dolfijn en het water monster kletsen volop via sociale media. Maar over de identiteit van hun maker(s) blijven ze zwijgen. De dolfijn en het watermonster lig gen in de Oostvest, bij de Dam. De dolfijn was eerst: die kwam er terecht nadat medewerkers van de gemeente het roestvrijstalen dol fijntje op 7 maart van de straatste nen van de Grote Markt raapten en in een gemeentelijk depot leg den. Daar verdween het beest, om prompt op te duiken in de Oost vest. De Goese dolfijn kreeg vorige week gezelschap van Vessie: het Goese watermonster dat sprekend lijkt op Nessie, het Monster van Loch Ness. De dolfijn en Vessie zijn van staal en allebei steken ze alleen gedeeltelijk boven de water spiegel uit. Wie de maker is van de twee bees ten, en wie ze in het water heeft gelegd, blijft een raadsel. Maar de dolfijn (en/of het monster) is wél actief op sociale media: op Face- book als 'Goes gaat Dol-fijn met Vessie', met bijna tweehonderd vrienden en op twitter onder de naam @VessieGoes. „Waarom mag een mysterie geen mysterie blij ven?", twitterde de persoon met de Goese dolfijn als profielfoto dinsdag. „Geniet van de creaties." Het is opmerkelijk dat de naam van de maker nog niet algemeen bekend is: op het stadskantoor weet men het, maar zwijgt men als het spreekwoordelijke graf Het loslaten van de beesten in de Oostvest kan trouwens ook niet onopgemerkt gebleven zijn. „Wij zijn het niet", zegt woordvoerster Joke Boel van de gemeente. „Het is absoluut niks van de gemeente." Die koestert het initiatief wel; bur gemeester Verhulst heeft laten we ten dat de kunstwerken gewoon mogen blijven liggen. Een dag nadat de dolfijn op de Markt lag, werd hij actief op Face- book. Toen al was duidelijk dat er meer te verwachten viel. „Laten we proosten op dat Goes meer dol-fijne street-art gaat krijgen en mag houden. Give Goes color", zei de beheerder van de pagina. De beesten leveren commentaar op wat ze zien vanuit de Vest en reageren op gebeurtenissen in de stad. Nessie en de dolfijn koketteren in middels volop met hun verborgen identiteit: „Al die journalisten die een scoop denken te hebben... ge duld is een schone zaak!", schreef 'Vessie' deze week nog. KAPELLE - Enkele bewoners van de Maalstede in Kapelle blijven last houden van kraaiende hanen. Hoe wel de Rijdende Rechter eerder al geen oplossing kon bieden in het conflict, proberen enkele dames nu toch de gemeente zo ver te krij gen dat er gehandhaafd kan wor den. Het college van Kapelle zit niet direct te wachten op een aan passing van de Algemene Plaatselij ke Verordening, vooral omdat handhaven van de voorschriften uiterst ingewikkeld is. Bewoners van de Maalstede willen dat de gemeente het aantal hanen per hok beperkt en dat de vogels 's avonds worden opgesloten in een lichtdicht hok. Volgens de geplaag de bewoners is er in andere Beve landse gemeenten wel afdoende re gelgeving, zoals het niet mogen houden van hanen in de bebouw de kom.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 61