binnenland 15 Leers 'jonger' zonder PW GroenLinks-leider Sap neemt risico's Ook De Jager ziet niets in hoger EU-budget STUNTACTIE Gedoe om gedicht 4 mei Minister laat strengere eisen nu al vallen www.weekendcompany.nl/roompot donderdag 26 april 2012 Haar verjaardag werd elk jaar onder grote publieke belangstelling ge vierd. Ze was in haar levensdagen het oudste nijlpaard van Nederland. foto Koen van Weel/ANP AMSTERDAM - Het Centrum Infor matie en Documentatie Israël (CI- DI) vindt het niet kunnen dat tij dens de dodenherdenking op de Dam in Amsterdam een gedicht wordt voorgelezen over een man die zich aansloot bij de WafFen-SS. Volgens het centrum wordt de SS' er daarmee op eenzelfde niveau ge zet als de echte slachtoffers van het nazibewind. CIDI-directeur Ronny Naftaniel heeft het Nationaal Comi té 4 en 5 mei gisteren opgeroepen het gedicht te schrappen. BRUSSEL - 'Een grove schande'. 'On gegeneerd'. 'Wereldvreemd'. De reacties van de gebruikelijke EU-critici in Nederland en daarbui ten op de gisteren ingediende EU-begroting voor 2013 liegen er niet om. Zelfs de EU-gezinde mi nister van Financiën Jan Kees de Ja ger vindt de vraag van de Europe se Commissie om 6,8 procent meer dan in 2012 een brug te ver. „Dat is niet denkbaar", zegt hij. 'Welke Nederlander wil nu miljar den in Nederland bezuinigen, ter wijl we miljarden aan de bureau craten in de EU geven. Gekken werk!', vertolkte PW-leider Geert Wilders via Twitter de mening van velen. Het CDA wil 'maximaal de nul lijn'. De WD vindt dat de EU voorlopig geen nieuwe verplichtin gen moet aangaan. De SP wil dat EU-ambtenaren inleveren en er meer gedaan wordt aan fraudebe strijding. Maar het voorstel om volgend jaar bijna 9 miljard euro meer uit te trekken voor de EU komt niet uit de lucht vallen. Het is een direct gevolg van beslui ten, die lidstaten en parlement sinds 2007 genomen hebben over de EU-uitgaven. Deze worden steeds vastgelegd voor zeven jaar. 90 procent van dat budget - dit jaar 112 van de 129 miljard euro - gaat naar de Europe se boeren, naar subsidies voor zwakke regio's en naar het bevor deren van investeringen en werk gelegenheid. Daar profiteren alle lidstaten van. In de voorbije jaren aangegane con tractuele verplichtingen moeten nu eenmaal worden nagekomen, zegt voorzitter José Manuel Barro- so van de Commissie. door Laurens Kok DEN HAAG - Het is de dood of de gladiolen voor GroenLinks-leider Jolande Sap. Volgens peilingen dreigt haar fractie bij de volgende Tweede Kamerverkiezingen te hal veren. En ook al wil ze graag de lijst trekken, dat is nog geen uitge maakte zaak. Uitdagers kunnen zich melden voor een interne strijd. Kortom: geen ideale uitgangspositie. Desondanks dingen WD en CDA momenteel opzichtig naar haar hand. In de steek gelaten door de PW willen die hoe dan ook aan 'Brussel' laten zien dat de 3-pro- centnorm voor Nederland heilig is. Omdat PvdA en SP niet thuis geven, is alle hoop gevestigd op steun van SGP, D66, CU en Groen Links. Aan het Binnenhof staat dit Jolande Sap foto ANP zestal ook wel bekend als de Kun- duz-coalitie. 'Kunduz' is vooral in GroenLinks-kringen een beladen term. De cruciale steun die de frac tie gaf aan de politietrainingsmis- sie, deed de partij bijna splijten. Het trauma is nog altijd niet ver werkt, bleek op het laatste partij congres. Een motie om de steun aan de missie alsnog in te trekken werd weliswaar verworpen, maar zorgde voor discussie. Groot kritiekpunt toen was dat de fractie met allerlei afgedwongen voorwaarden de missie te veel heeft 'verinnerlijkt': De missie is een GroenLinks-missie geworden. Berichten dat het volgsysteem van agenten in de praktijk niet werkt, een harde eis van GroenLinks, slaan onmiddellijk terug op de par tij. Nu zit Sap weer aan tafel met de Kunduz-coalitie. Ze heeft bijge leerd. In plaats van dat de coalitie het Catshuispakket voorlegt waar zij nog een beetje aan mag sleute len met collega-fractieleiders, eist ze een nieuw plan. Dat moet op zijn minst toekomstgerichter zijn, dus met meer hervormingen en in ieder geval een stuk 'groener'. En daarnaast wil Sap dat voor Groen Links onacceptabele bezuinigin gen, zoals op het passend onder wijs, van tafel gaan. Als GroenLinks dat allemaal bin nenhaalt, heeft Sap een goed ver haal naar de kiezer, is de gedachte. De hoop is dat niet alleen de kie zer dat kan waarderen, maar dat het naar regeringsdeelname snak kende GroenLinks bij de formatie niet opnieuw wordt gepasseerd. Sap kan haar sleutelpositie uitbui ten, maar dat is riskant. Om aan de Europese eisen te voldoen, moet GroenLinks tenminste twee maatregelen uit Catshuispakket slikken, klinkt het in coalitiekrin gen: de verhoging van de btw-ta- rieven en iedereen op de nullijn. Nederland ijvert niet langer voor strengere eisen om het aantal immigranten te be perken. Opgelucht beloofde minister Leers dat hij daar voor niet meer zal pleiten. door Lianne Sleufjes Keer op keer breekt een brede lach door op het gezicht van asiel- en im migratieminister Gerd Leers. Zoveel warme woorden heeft de oppositie nog nooit over hem uitgestrooid. 'Het zal wel feest zijn geweest in huize Leers na de val van het kabinet', 'hij zal wel opgelucht zijn', stelden Groen Links, PvdA, D66 en SP gisteren in een debat over Europese migratie zaken. „De minister ziet er nu jong uit." Voor hen is Leers de ver persoonlijking van de klem waar in voormalig gedoogpartner PW het kabinet hield. De PW eiste een drastische verla ging van het aantal immigranten. CDA'er Leers moest dat voor el kaar boksen, onder meer door strengere regels voor gezinshereni ging. Als Europese regels daarvoor niet aangepast zouden worden, wilde de PW verdragen gaan op zeggen. Leers zou ook afgerekend worden op de daling van het aan tal immigranten door de gedoog partner. Nu hoeft het kabinet zich niets meer van de gedoogpartner aan te trekken. Een Kamermeerderheid wil net zoals de regering betere in tegratie voor nieuwkomers en be strijding van misbruik en fraude. Op die doelen blijft Leers het ac cent leggen in Brussel. Maar hij eist daar niet langer dat een huwelijkspartner 24 jaar moet Gerd Leers foto ANP zijn en dat het inkomen 120 pro cent van het minimumloon moet bedragen. Daarvoor lobbyde het kabinet eerder wel, vooral op aan dringen van de PW. Maar de Ka mer wil dat niet meer. Leers hoefde het woord 'opge lucht' niet in de mond te nemen, het was overduidelijk aan hem te zien. Toch zei hij 'teleurgesteld' te zijn door de val van het kabinet. „Dat ik bevrijd zou zijn is uw con clusie. Ik heb het regeerakkoord naar eer en geweten willen uitvoe ren maar op mijn eigen toon." De Europese agenda loopt door, maar 'mij past bescheidenheid', zei Leers, verwijzend naar de val van het kabinet. „Ik ben gewoon teleurgesteld. Er is enorm veel energie ingestoken." PW-leider Geert Wilders stelde vorig jaar nog dat Nederland een uitzonderingspositie moest zien te krijgen als het kabinet er niet in zou slagen het Europese migratie beleid van Eurocommissaris Ceci lia Malmström aan te scherpen. Volgens Leers is de relatie met zijn Europese collega's nog altijd 'ami caal'. Hij heeft zich nooit gevoeld als 'een geïsoleerde minister van een landje dat men niet meer zag zitten'. slechts Per bungalow Per verblijf 4-8 persoons accommodaties Weekend-, midweek- of weekverblijf 14 parken in Nederland en 6 in Duitsland Verblijf apr. t/m jun. sept, t/m dec. 0900 9335 0,25 p.m. I Ma-Vr 09.00-21.00 u Za 10.00-16.00 u Zo 12.00-16.00 u Voor geldigheid en voorwaarden zie onze website.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5