41 binnenland Burger voelt begrotingstekort ook in de beurs Leden CDA mogen trekker lijst kiezen FRANKRIJK Artis stelt Tanja tentoon i 1 KRAS.NL BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5cPm IhÉnw)^ PAUL KUSTERS PROVENCE Combineer natuur met authentieke dorpjes Entraigues-sur-la-Sorgue en Salon de Provence. Hotels incl. Bois-Guillaume en Caen. Hotels inclusief ontbijtbuffet. Metz, lllkirch en Guebwiller. Hotels inclusief ontbijtbuffet, ontbijtbuffet. Rijd langs de geurende lavendelvelden, Maak een tocht langs de ruige kliffen en bezoek de Wandel langs de kastelen en uitgestrekte wijngaarden bezoek de pausenstad Avignon en het sfeervolle Arles. middeleeuwse stad Rouén. en bezoek de pittoreske dorpen. Aankomstdata: van 2/5 t/m 17/10 Aankomstdata: van 2/5 t/m 17/10 Aankomstdata: van 3/5 t/m 18/10 Zie www.kras.nl/50386 Zie www.kras.nl/50388 Zie www.kras.nl/51066 waarom zou je meer betalen Prijzen zijn per persoon, tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. donderdag 26 april 2012 door Anita de Haas DEN HAAG - De afspraken over maximale begrotingstekorten en staatsschulden zijn al twintig jaar oud (Verdrag van Maastricht) en kwamen niet zomaar uit de lucht vallen. Vooral Nederland en Duits land waren er huiverig voor hun sterke munt in te ruilen voor de euro en eisten stevige afspraken over het in de hand houden van de overheidsfinanciën. Dat was en is de enige mogelijkheid om de koers van de euro stabiel en de in flatie binnen de perken te houden. Als landen op te grote voet leven en tekorten oplopen, moet er meer geleend worden, stijgt de vraag naar geld en daarmee de ren te. Daar heeft iedereen last van, want ook lenen voor bedrijf of huis wordt daardoor duurder. Het percentage van 3 procent komt feitelijk voort uit de afspraak de staatsschuld niet verder op te la ten lopen dan 60 procent van wat er in ieder land wordt verdiend; in Nederland rond de 600 miljard. Een land kan aan die 60 procent voldoen als het tekort niet groter is dan 3 procent en de groei op 5 procent staat (3 procent reële groei en 2 procent inflatie). Zodra de groei lager is, komt er bij de overheid minder geld binnen aan belastingen, stijgt het tekort en dus ook de noodzaak om geld bij te lenen. Wat niet wegneemt dat ook in tijden van hoogconjunc tuur tekorten en schulden kunnen oplopen als landen zichzelf geen enkele rem opleggen. In alle jaren dat de euro nu bestaat, zijn de af spraken over begrotingen en schul den al vele malen met voeten ge treden. Dat heeft de basis gelegd voor de schuldenproblematiek die Europa het afgelopen jaar zo heeft geteis terd en overigens nog niet ten ein de is. In de beginjaren 2000 heeft oud-minister van Financiën Gerrit Zalm meermaals vanuit Neder land aangedrongen op Europese begrotingsdiscipline. Het belangrij ke topberaad van 8 en 9 december vorig jaar leidde tot vernieuwde harde afspraken over begrotingste korten (maximaal 3 procent) en het terugbrengen van de staats schulden in twintig jaar naar 60 procent. Een eis, zo is inmiddels vaak gezegd deze week, die vooral door Nederland is afgedwongen in ruil voor steun aan het Europese noodfonds. Het ineenstorten van onze woningmarkt als gevolg van het weggezakte consumentenver trouwen kost ons veel economi sche groei. Dat leidt tot hogere werkloosheid, hogere overheidste korten, minder goede prestaties van de bedrijven, lagere beurskoer sen en dus instabielere pensioen fondsen. En dat voelt nagenoeg ie der huishouden nu al in de porte monnee. Maar de zure appel waar de Neder landers doorheen moeten bijten is nog altijd zoet vergeleken bij die van de Zuid-Europeanen. UTRECHT - De leden van het CDA mogen kiezen wie zij als lijsttrek ker van de partij willen. Dat maak te partijvoorzitter Ruth Peetoom bekend na een vergadering van het partijbestuur in Utrecht. Kandidaten kunnen zich tot 4 mei aanmelden. Enkele dagen later worden zij dan gepresenteerd aan de leden. In een eerste stemronde wordt het aantal gegadigden teruggebracht naar twee, waarna een tweede en laatste stemronde volgt. Op 1 juni moet dan duidelijk zijn wie de nieuwe lijsttrekker wordt. Volgens Peetoom moet de nieuwe lijsttrekker een „herkenbare chris ten-democraat zijn, die geloofwaar dig kan laten zien waar het CDA voor staat". De lijsttrekker moet kunnen verbinden en in staat zijn verantwoordelijkheid te nemen. Peetoom stelt dat het van deze tijd is dat de leden van de partij mo gen kiezen. Het is voor het eerst dat op deze manier bij het CDA een lijsttrek ker wordt gekozen. Tot nog toe droeg het bestuur iemand voor die door het congres werd bekrach tigd. Veel CDA-prominenten riepen de afgelopen tijd op tot een lijsttrek kersverkiezing. Onder anderen vi- cepremier Maxime Verhagen, mi nister Marja van Bijsterveldt en de CDA-jongeren pleitten voor in terne verkiezingen. Wie de kandidaten gaan worden, is vooralsnog afwachten. Namen die nu worden genoemd als moge lijke kandidaten zijn die van frac tievoorzitter Sybrand van Haers- ma Buma, minister Liesbeth Spies (Binnenlandse Zaken) en Marja van Bijsterveldt (Onderwijs). Staatssecretaris Henk Bleker (Land bouw) heeft eerder gezegd alleen te willen als er geen goede kandi daat naar voren komt. Partijvoorzitter Peetoom verwacht dat zich „veel meer dan twee kan didaten" meldden voor het lijst trekkerschap. Op 7 mei maakt een selectiecom missie de kandidaten voor de ver kiezing bekend. Daarna volgt een aantal debatten. Op 18 mei wordt de uitslag van de eerste stemronde bekend. Dan blijven er twee kandidaten over, die dan nogmaals in debat gaan. Na een tweede stemronde moet dan op 1 juni de lijsttrekker bekend zijn. AMSTERDAM - Bezoekers van dieren tuin Artis kijken naar het nijlpaard Tanja. Ruim twee jaar na haar dood is ze opgezet en het middelpunt van een tentoonstelling over nijlpaar den. Tanja leefde bijna vijftig jaar in Artis. Het dier stierf uiteindelijk aan ernstige huidproblemen. De behan deling van het zieke nijlpaard sloeg niet aan. Tanja was een legende. 7-daagse autorondreizen 100 TIPS OM &E CRISIS TE OVERLEVEN) sorry, misschien is het je ontsaan/ maar het is crisis/ TIP 89: BLUF 0EFOCUST...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4