Ritueel reinigen in cola I Iflfflj||||| meer dan een knipoog 1 uit 5 podium donderdag 26 april 2012 www.pzc.nl/uit Manja Topper, Kuno Bakker en Gillis Biesheuvel (vlnr) in De Perzen. foto Sanne Peper Gezien in De Werf in Brugge, maar straks nog te zien in Gent: De Perzen van Aeschylus (of Aischylos, zoals zijn naam ook wel wordt gespeld). Gespeeld door Dood Paard, een Nederlands gezel schap dat afgezien van Breda met deze voorstelling echter nooit dich ter bij Zeeland kwam dan straks nog in Gent. De Perzen is een van de oudste stukken van Aeschylus, uit 472 voor Christus. Het vertelt over de smadelijke nederlaag van de Per zen bij de Griekse stad Salamis. Dat was al de tweede nederlaag, want tien jaar daarvoor was er al de beroemde slag bij Marathon, ook al gewonnen door de Grieken. Interessant detail is nog, dat Aes chylus zelf als strijder aan die bei de oorlogen (de een een veld-, de ander een zeeslag) heeft deelgeno men. Een man van vele markten. De Perzen gaat ook over de Perzen, en hoe zij de nederlaag verwerken. Dat een Griek zich voor dit toneel stuk verplaatst in de emoties van de Perzen is misschien opmerke lijk. Maar respectvoor de tegen stander was in dit land van (Olym pische) sporten wel een normaal gegeven, en bovendien wordt er een uitgesproken Griekse visie op het verlies gegeven. Met name wordt het thema 'de mens leert door lijden' aangesneden, en wordt zichtbaar gemaakt dat het de 'hybris' is, de hoogmoed, die naar de ondergang voert. Een stuk als De Perzen wordt tegen woordig niet veel meer gespeeld. In zijn oorspronkelijke vorm be staat meer dan de helft uit koor zang, en is er dus weinig actie. DONDERDAG 26 APRIL Goes Under African Skies, muziek/dansshow De Mythe, 20.00 uur Middelburg Orgelconcert door Bram de Wolf, Gasthuiskerk, 20.00 uur Nieuw- en Sint Joosland Cabaretsolo '£a Bien!', Sabine Beens. Theater de Wegwijzer, 20.30 uur Terneuzen André Cruyt speelt George Brassens. Porgy Bess, 20.00 uur. Vlissingen Optreden The Hot Stewards, De Piek, 20.30 uur VRIJDAG 27 APRIL - Goes Slagwerkgroep Drums United. De Mythe, 20.00 uur Kapelle Orgelconcert Henk G. van Putten. Hervormde kerk, 20.00 uur. Middelburg Scapino Ballet met 'Kathleen+'. Stadsschouwburg, 20.00 uur Nieuw- en Sint Joosland Meestal zijn er in de stukken van Aeschylus nog maar twee acteurs, en daarom weinig dialoog. Deze voorstelling gebruikt een bewer king van de hedendaagse (en veel geprezen) toneelschrijver Rob de Graaf Hij vervangt het koor door individuele spelers, en zo ontstaat meer interactie. Dood Paard is in Nederland (en wellicht ver daarbuiten) een unie ke groep. Al achttien jaar houdt het gezelschap het vol om voorstel lingen te maken zonder regisseur én zonder vormgever. De voorstel lingen van Dood Paard komen tot stand zonder dat een externe auto riteit zich met speelstijl of toneel Dick van der Harst Els van Leathern. Theater de Wegwijzer, 20.30 uur Schore Ierse muziek van Tyrconnell. Schoorse kerk, 20.00 uur. Terneuzen Alpe d'Hu Zeeuws met o.a. Maikel Har te, Whatever, Ambras, Popkoor Eigenwijs. Scheldetheater, 20.00 uur Zierikzee Voorronde Regioruis. Brogum, 20.00 uur ZATERDAG 28 APRIL Goes Optreden Shaking Godspeed. Podium 't Beest, 20.30 uur Groede Concert Anneke van Giersbergen, Grote Kerk, 20.00 uur Hengstdijk Jubileumconcert Sjores Ambras Band. VetteR Music Hall, 20.00 uur. Kruiningen Vrouwencabaret Femmage. Ons Dorpshuis, 20.00 uur Middelburg Haagse formatie Splendid. beeld bemoeit. Elke beslissing op die terreinen is de uitkomst van ge sprekken tussen gelijkwaardigen, de spelers. Iedere handeling en ie dere uitgesproken zin is bedoeld om de geesten van de spelers/ ma kers te scherpen en daarmee de geest van het publiek. Hun voor stellingen staan midden in de rau we werkelijkheid van nu. De kriti sche houding ten opzichte van de wereld waarin wij leven is in de ogen van de Dood Paard-leden de allereerste voorwaarde om theater te maken. Om met al die mooie uitgangspun ten een klassiek Grieks drama te brengen, vraagt moed en verbeel- De Spot, 21.00 uur Presentatieavond Juliana Korpsen. Sporthal de Kruitmolen, 19.00 uur. Oostburg Scrum: 'Sluit je ogen en waan je in een Schotse kroeg', Ledeltheater, 20.15 uur Magical History Tour, Beatles-tribute. The Lane, 21.00 uur Oost-Souburg Optreden van de groep Slan. Reserve ren is noodzakelijk (0118-591453). Razzmatazz, 21.00 uur. Renesse Theatershow 'Contessa van Renesse'. Va kantiepark Schouwen, 15.00/20.30 uur Terneuzen AbraKOdabra, kindergoochelshow. Scheldetheater, 19.00 uur Stonerfest: Palm Desert, Tank86, Yama, Temple of Nothing, Your Highness. De Pit, 19.30 uur Vlissingen Dance Date. Arsenaaltheater, 19.30 uur The Unkool Hillbillies en Emmy Lou the Rhythm Boys. De Piek, 21.30-uur ding. Verwacht geen glamour, let terlijk noch figuurlijk. Maar wel een voorstelling die boeit, roert en prikkelt. Het toneel staat vol met zo'n honderd krukken in allerlei vormen, en die spelen een rol, als Perzisch volk misschien, dan weer als de Perzische legerhelden die ge sneuveld zijn. Als struikelhinder- nissen voor de ontdane achterblij vers. Als de chaos die er rest? Daartussen zoekt de rouwende ko ningin-moeder Atossa haar weg naar de tempel voor een ritueel bad. Gevuld met cola, en dat is meer dan een knipoog. Dat is een o zo simpele maar o zo effectieve verschuiving naar het heden. Zo Westdorpe Polderblues met The Blue Clay. 't Oude Raedthuys, 21.00 uur Zaamslag Orgelconcert: 'Comt nu met Sangh'. Podium van Zaamslag, 20.00 uur ZONDAG 29 APRIL Cadzand Koninginnenacht met Joe Pilar. Sporthal, 22.00 uur. Hulst Concert Zeeuws cello-pianoduo. Baudeloozaal Muziekschool, 15.00 uur Middelburg Grandpa Nick Sessieband. Café Schuttershof, 17.00 uur Oostkapelle Sjaan Oomen (viool) Bas van Bommel (piano). Green White, 16.30 uur Oost-Souburg Lunchconcert Mignon Gotzsch (piano) en Arthur Ornée (viool). Historische Kerk, 11.30 uur Terneuzen Jazz Young Vips tournee 2012 met Iman Spaargaren en John Dikeman als ook de toespraak over hybris van de eerder overleden koning Darius plots een moderne lading krijgt. Voortdurend zweeft de uit gesproken tekst en de vormgeving (met bizarre maar geloofwaardige én veelzeggende vondsten) tussen melodrama en cabaret, tussen zwarte en lichte humor. En daar mee - zo blijkt - tussen wat was (het klassieke verhaal) en wat is. Of misschien komen gaat. Zinvol modem toneel. 'De Perzen', vrijdag 27 en zaterdag 28 april, kunstencentrum CAMPO, Nieuwpoort 31-35, Gent, +32 9 223 00 00, www.campo.nu. Porgy en Bess, 15.00 uur Vlissingen Optreden Stefan van de Sande. Arsenaaltheater, 20.00 uur Blues-rockgitarist Eric Sardinas, De Piek, 20.30 uur Jazztrio East of the Sun. Atrium Ter Reede, 14.30 uur MAANDAG 30 APRIL Goes Mannenkoor Elim treedt op. Grote of Maria Magdalenakerk, 19.30 u. Vlissingen Traditionele samenzang. Sint Jacobskerk, 14.00 uur Jacco Ricardo en 'La vie en rose'. Atrium Ter Reede, 14.30 uur DINSDAG 1 MEI Goes Roel Meijvis: Rock 'n roell (cabaret). Podium 't Beest, 20.30 uur WOENSDAG 2 MEI Middelburg 'Het jaar rond met Padder en Kik'. Minitheater, 15.00 uur. Willem Nijssen blikt elke week vooruit - en terug - op bijzondere toneelvoorstellingen in het Zeeuwse podiumaanbod.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 41