Cultuur is veel meer dan een kostenpost 21 zeeland PZC Iedere dag om 19.00 uur Zware pijp donderdag De krant 6 weken voor 18 euro! PZC Nieuwe directeur voor Zeeuwse veiligheidsregio KRA5.NL f donderdag 26 april 2012 door Willem van Dam Vanochtend ga ik de Ze vende Dag in. Al sinds mijn jonge jaren wan del ik tevreden sabbe lend aan een pijpje door het le ven. Tot vorige week vrijdag. Toen kwam ik mezelf weer eens hevig hoestend in de badkamer te gen en besloot: 'Ik stop!' Nadat ik mevrouw Van Dam (zelf ook een nicotinejunk) van dit prachtvoor- nemen op de hoogte had gesteld, knikte ze spottend. „Ja, hoor", zei ze op een toontje waarin veel on geloof doorschemerde. „Dat lukt je toch niet", hoorde ik haar den ken, waardoor mijn besluit nog krachtiger vormen kreeg. Ik schroefde de bordjes met spreu ken als 'Een tevreden roker is geen on ruststoker' en 'Het is geen man die niet roken kan' van de keukendeur. Ik borg mijn voorraad pijpen (heel mooie, echt waar) op in een bureaulade, draaide die op slot en gaf de sleutel aan mijn echtgeno te. De pakjes pijptabak mikte ik re soluut in de Kliko en ik nam ont roerd afscheid van de tabakswin kelierster bij wie ik elke week minstens twee pakjes Amphora COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115-64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda Familieberichten: 088-0139 999 Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro 80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (na28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (na28> ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar. PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens In het colofon treft u nadere Informatie aa kocht. „Ziezo", riep ik bevrijd, „nu ben ik écht gestopt." Dat was zes dagen geleden. - Zie mij sindsdien zwetend ach ter mijn laptop zitten. Nicotineta- bletjes kauwend, een stokje zoet hout bij wijze van surrogaatpijp tussen de kaken geklemd. - Zie mij sindsdien jaloers zitten sikkeneuren op de bank voor de televisie als mevrouw Van Dam wéér een Kent opsteekt. - Zie mij sindsdien chagrijnig rondsjokken in het café waar ik re gelmatig een biljartje leg. Stoppen met roken is gezond, zeg gen ze; je loopt minder kans op kanker, je haar gaat weer glanzen, je gaat er beter van ruiken en proeven, je gaat je veel fitter voe len, enzovoorts, enzovoorts. Ia, ja. Maar waarom voel ik me dan zo ontzettend klote? Vandaag is de Zevende Dag aange broken. Hoewel ik nog een zware pijp zal moeten roken, zet ik door. Ai was het alleen maar om te bewijzen dat mevrouw mijn echtgenote niet altijd gelijk heeft Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Onduidelijkheid troef, als het gaat om de bezuinigingen op de Zeeuwse cultuursector. Het de bat gisteravond in het Arsenaal theater in Vlissingen bracht daar weinig helderheid in. De zorgen blijven groot..'Kunst en cultuur in tijden van cholera.' door Rolf Bosboom en Ali Pankow vlissingen - September, zei cul tuurgedeputeerde Ben de Reu her haaldelijk. Dan beslissen Provincia le Staten over de bezuinigingen op kunst en cultuur in Zeeland. Een voorstel daarvoor wordt vlak voor de zomervakantie verwacht. Tot die tijd blijft het speculeren. Die ongewisse toekomst maakte het gisteravond tot een wat 'moei zaam debat', zoals gespreksleider Ernst Jan Rozendaal zelf aangaf De redelijk gevulde zaal leek voor alsnog eerder bevangen door be rusting over het dreigend onheil dan door geestdrift om het tij te ke ren of de barricaden op te gaan. De Reu had al aangegeven dat het cultuurbudget dertig procent zal slinken. Afhankelijk van nieuwe fi nanciële beraadslagingen - waarbij ook wordt gekeken naar grote in stellingen zoals het Zeeuws Mu seum en de Zeeuwse Bibliotheek - kan dat meer of minder worden. Ook is zeker dat onder meer de grote festivals buiten schot blijven en dat veel waarde wordt gehecht aan bijvoorbeeld cultureel erfgoed en cultuureducatie. Diverse sprekers zeiden een duide lijke visie te missen. Kees Izeboud, voorzitter van Film by the Sea, vond dat de economische en pro motionele waarde van culturele festivals nu onvoldoende in beeld wordt gebracht. Zou dat wel gebeu ren, dan wordt cultuur niet meer alleen als kostenpost gezien en kan er ook geld uit economie- en andere budgetten voor op tafel ko men. Gedeputeerde De Reu antwoord de dat het weliswaar goed is om ook naar de economische en pro motionele waarde te kijken, maar dat daarmee in totaal niet meer geld beschikbaar komt. Wethouder Jaap Bos van de ge meente Terneuzen zei zich zorgen te maken over de toekomst. Via de 'regioarrangementen' subsidiëren provincie en gemeenten nu geza menlijk veel initiatieven. Het is nog onzeker hoeveel geld daar na dit jaar voor overblijft. „Het zou er toe kunnen leiden dat er evene menten verdwijnen waarvan we niet willen dat ze verdwijnen," De Reu zei dat hij het ongeduld nog even op de proef moest stel len. Het is wachten op september. Kees Izeboud, voorzitter Film by the Sea: De vijf grote festivals hebben ook economisch en toeristisch be lang voor Zeeland en moeten dus niet alleen vanuit het kunst-en cul tuurbudget, maar ook uit die ande re potten gefinancieerd worden." MIDDELBURG - Gerrie Ruijs wordt de nieuwe regionaal brandweer commandant en directeur van de Veiligheidsregio Zeeland (VRZ). Ze heeft de afgelopen vijfjaar erva ring in die zelfde functie opgedaan bij de Veiligheidsregio Zaanstreek- Waterland. Daarvoor was Ruijs eigenaar van een managementbureau op het ge bied van openbare orde en veilig heid en heeft zij als projectmana ger veel ervaring opgedaan met on der meer kwaliteitszorg, advies, training, coaching en onderzoek. Ruijs zal samen met de directeur Publieke Gezondheid Ronald de Meij de nieuwe top vormen. Jaap van der Doef, voorzitter Cul- tuurwerf Vlissingen: „Ik ben bang dat het sentiment dat kunst alleen voor de elite is, verdere bezuinigin gen te weeg zal brengen. Economi sche en toeristische belangen moe ten ook duidelijk worden gemaakt." Rob Maaskant, artistiek leider mu ziektheatergezelschap Het Bedrijf: „Vier van de vijf grote festivals zijn ook klein begonnen. Als nieuwe ini tiatieven geen kans krijgen, kunnert daar in de toekomst ook geen grote meer uit groeien." het PZC videojournaal www.pzc.nl Vlieg-/rondreizen Indonesië 14 t/m 24 dagen incl. ontbijt Vertrek: van 10 mei t/m 23 oktober zéér complete en populaire rondreizen met alle highlights boekt u supervoordelig bij KRAS.NL! •17 dagen Java Bali: met o.a. Jakarta, de Borobudur, de Bromovulkaan en stranddagen ook in ons aanbod: 20 dagen Sumatra, Java Bali of 14 dagen Bali Lombok diverse strandverlengingen mogelijk op Bali waarom zou je meer betalen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2