Squires, de nieuwe heldin van Engeland Tennisster Bertens viert doorbraak in Fez 241 sport Wereldkampioenen geven startsein voor fototentoonstelling Wiggins houdt Westra van ritzege af in Ronde van Romandie Overleden hardloopster nationaal symbool van liefdadigheid donderdag 26 april 2012 door Koen de Vries MIDDELBURG - Liefst tien wereld kampioenen wielrennen geven van daag in de Middelburgse abdij een voorzichting startsein voor een ten toonstelling over het Zeeuwse wiel rennen. Ze onthullen in de film zaal een affiche dat een fototen toonstelling aankondigt over de 55 profwielrenners die Zeeland rijk was en is. Van 16 mei tot 10 juni zijn de foto's te zien in de klooster gangen van de abdij. Het tiental komt op de racefiets naar Middelburg. De wereldkampi oenen horen bij een gezelschap dat meedoet aan de prominententour, een jaarlijks terugkerende fiets tocht die voorafgaat aan de prof- koers die sinds kort als Ronde van Zeeland Seaports bekendstaat. De start van de tocht is in Nieuwdorp en gaat via de abdij in Middelburg en Goes terug naar Nieuwdorp. Het tempo zal dit jaar niet super hoog zijn, omdat er ook renners op leeftijd meefietsen. De nestor is Piet van Heusden, de wereldkampi- Wereldkampioenen 1Tineke Fopma, WK op de weg in 197? 2. André Gevers, WK amateurs op de weg in 1975 3. Piet van Heusden, WK achter volging in 1952 4. Keetie van Oosten-Hage, WK op de weg in 1968 en 1976, vier keer WK op achtervolging 5. Harm Ottenbros, WK op de weg in 1969 6. Jaap Oudkerk, WK stayeren in 1969 7. Gerrit Solleveld, WK 100 km ploegentijdrit in 1982 8. Piet de Wit, WK stayeren in 1966 enn 1967 9. Gaby Minneboo, WK stayeren in 1975, 1976,1977, 1980 en 1982 10. Bart van Est, WK 100 km ploe gentijdrit 1978 M ill Ill I LA CHAUX-DE-FONDS - Bradley Wig gins heeft woensdag de eerste etap pe van de Ronde van Romandië op zijn naam gebracht. De Britse wielrenner van Team Sky bleef na een rit over 184,5 kilometer van Morges naar La Chaux-de-Fonds de Nederlander Lieuwe Westra (Vacansoleil) voor in de eind sprint. De Italiaan Paolo Tiralongo finishte als derde. Door de zege nam Wiggins de lei derstrui over van zijn land- en ploeggenoot Geraint Thomas, de winnaar van de korte proloog in de straten van Lausanne. Thomas moest dertig kilometer voor de streep lossen tijdens de beklim ming van de Haut de la Cöte. Die was ook te veel voor rasspurter Mark Cavendish. Beiden konden niet meer aansluiten bij het eerste peloton. Daarin opende Wiggins, die kan sen worden toegedicht in de Tour de France, in de finale de aanval. Dat leek vrij vroeg maar de klasse mentsrenner beschikte over zo veel macht dat hij iedereen voor bleef De tweede plek van Westra wekte aanvankelijk verbazing, om dat eerder in de koers was gemeld dat de Fries was afgestapt. Later bleek Sergej Lagoetin de uitvaller van Vacansoleil te zijn. Johnny Hoogerland, een ploegge noot van Lieuwe Westra, finishte in de buik van het peloton. Hij werd 38e. Hij staat nu 65e op 35 se conden van Wiggins. De Australiër Mark Renshaw won woensdag de vierde etappe van de Ronde van Turkije. De ren ner van de Rabobank versloeg in de sprint met miniem verschil zijn landgenoot Matthew Goss. De Ita liaan Daniele Colli werd derde, voor de Nederlander Boy van Pop- pel. In het algemeen klassement houdt de Bulgaar Ivailo Gabrovski de lei- ding. Keetie van Oosten-Hage oen achtervolging van 1952. Hij is 82 jaar. Het idee voor de tentoonstelling komt van Cees Bal, een van de be- kendsten van de 55 Zeeuwse profs. Hij won in 1974 de Ronde van Vlaanderen. De provincie Zeeland omarmde Bals initiatief. „We wil len in Zeeland sport en cultuur ver broederen, net zoals dat in Vlaande ren gaat", vertelt Jack van Aspert, cultuurambtenaar bij de provincie. „Ik ben in Oudenaarde in het mu seum van de Ronde van Vlaande ren geweest en dat ziet er fantas tisch uit." Daar zijn niet alleen fo to's te zien, maar ook films, verha len en allerlei wielrenmaterialen. Van Aspert zet de tentoonstelling samen met vormgever Ramon de Nennie op. Ze kunnen putten uit vele foto's uit de privé-archieven van de Zeeuwse renners. Er zijn echter nog verschillende witte vlek ken en ze hopen daarom dat ook Zeeuwse wielerliefhebbers foto's tij delijk ter beschikking stellen. De tentoonstelling is een opmaat naar de Ronde van Zeeland Seaports, die zaterdag 9 juni wordt verreden. Het is de bedoeling dat hij in de loop van de tijd kan worden uitge breid met nieuw materiaal en kan worden herhaald bij nieuwe wieler wedstrijden, zoals de Enecotour en de Ronde van Zeeland Seaports in 2013. Wie foto's tijdelijk ter beschikking wil stellen, kan mailen naar t.vdbuijs@zeeland.nl of jajavaspert@zeeland.nl Met de finish in zicht zakte Clai re Squires zondag tijdens de ma rathon van Londen plots in el kaar. De dertigjarige vrouw, die liep voor een goed doel, groeide na haar dood in enkele dagen tijd uit tot een nationaal sym bool van liefdadigheid. door Patrick Delait LONDEN - Dat de Keniaan Wilson Kipsang de marathon van Londen zondag won in een snelle tijd van 2.04.43 uur zijn de meeste Britten al lang vergeten. De prestatie van Kipsang weegt niet op tegen het aangrijpende verhaal van Claire Squires dat de Britten sinds zondag bezighoudL De dertigjarige Squires, een kapster uit North Kilworth, greep de mara thon van Londen aan om geld in te zamelen voor de Samaritans, een vrijwilligersorganisatie die hulp ver leent aan personen met emotione le problemen. Op anderhalve kilo meter van de finish zakte Squires echter plots in elkaar op de Birdca ge Walk, vlakbij Buckingham Pal ace. Haar vriend Simon, die even verderop bij de finish stond te wachten, barstte in tranen uit toen hij het droevige nieuws te horen kreeg. De dood van Squires was de voor bije dagen hét gespreksonderwerp bij de Britten. Zowel in de populis tische tabloids als de kwaliteitspers wordt de onfortuinlijke hardloop- ster beschreven als een heldin met een 'hart van goud'. Liefdadigheid stond in het woor denboek van de overleden vrouw met hoofdletters geschreven. Op haar persoonlijke Facebook-pagina poseerde ze zaterdag nog trots in het blauw-groene shirt van de Sa maritans, dat ze zondag droeg toen ze vlak voor de finish overleed. In 2010 had Squires de marathon van Londen ook al een keer gelopen voor een goed doel. Vorig jaar be klom ze met een vriend de Kili- Claire Squires manjaro om geld in te zamelen voor de Royal Air Force (RAF). Squires had haar goede doel voor de voorbije editie van de London Marathon zorgvuldig uitgekozen. Haar overleden broer Grant had één van de hulpbehoevenden kun nen zijn die bij de Samaritans een luisterend oor vinden. Voor hem kwam hulp echter te laat. Na de dood van zijn vriendin, die om kwam bij een auto-ongeluk, werd Grant zodanig depressief dat hij in 2001 uit het leven stapte. Als eerbe toon aan haar broer wilde Claire Squires tijdens de marathon van Londen minstens vijfhonderd pond ophalen. Een missie die ein digde in een drama, dat de Britten diep heeft geraakt. Een oproep van 'The Sun' om het liefdadigheidswerk van Squires voort te zetten, vond inmiddels massaal gehoor. Inzet van de actie: de vijfhonderd pond die Squires wilde ophalen vermenigvuldigen tot een miljoen. Gisteren incasseer de Just Giving, de goede doe len-website van Squires al ruim 800.000 pond, ongeveer een mil joen euro. Een absoluut record. Nooit eerder in zijn twaalfjarige be staan inde Just Giving in zo'n korte tijd zoveel geld. Voor de ouders van Squires en haar drie zussen is het medeleven van duizenden Britten een hart onder de riem. „Woorden kunnen niet uitdrukken wat voor een mooie, ge dreven, inspirerende en ongelooflij ke vrouw Claire was. Zij was ge liefd bij velen en zal daarom enorm worden gemist. Stop niet met done ren. Dit is wat zij zou hebben ge wild", lieten haar ouders weten in een persverklaring. Ook vanuit het buitenland stroomden inmiddels duizenden steunbetuigingen bin nen. Claire Squires was het tiende slacht offer in de geschiedenis van de ma rathon van Londen. Haar exacte doodsoorzaak is nog niet bekend. FEZ - Het is een week waarin alles op zijn plaats valt voor tennisster Kiki Bertens. De twintigjarige speelster uit Wateringen beleeft tij dens het toernooi van Fez haar doorbraak in het internationale profcircuit. Ze bereikte woensdag voor het eerst in haar carrière de kwartfinales van een WTA-toer- nooi door de Zuid-Afrikaanse Chanelle Scheepers te verslaan: 7-5 1-6 6-3. „Ik ben er heel blij mee. Het is een mooie overwinning", reageer de de Wateringse vanuit Marokko. „Ik hoop dat ik nu door kan sto ten. Ik vind dat ik nu moet door zetten en nog niet tevreden mag zijn. Genieten doe ik pas na het toernooi." Bertens is van de geleidelijke weg. Nadat ze haar havo-diploma op zak had, trok ze in 2009 de wereld in om internationale toernooien te gaan spelen. Ze was vooral ac tief in challengers en probeerde enkele keren via kwalificaties het hoofdtoernooi te bereiken van een WTA-toernooi. In Fez lukte dat eindelijk. „Ik speel de laatste tijd best wel lekker, maar op de be slissende momenten was het steeds net niet. Hier valt het alle maal ineens wel mijn kant op en dat is heel plezierig." Ze profiteert naar eigen zeggen van de aanpassingen waarop ze heeft getraind. „Ik heb hard ge werkt om mijn forehand wat aan vallender te maken en ook aan mijn service werk ik. Hier op gra vel is het nog lastig, maar in de loop der tijd wil ik harder gaan serveren. Het is in ieder geval fijn dat mijn technische aanpassingen resultaat hebben." Bertens begon sterk aan de partij tegen Scheepers, die meer dan honderd plaatsen hoger staat op de wereldranglijst. „Ik kwam 3-0 voor, maar toen ging zij beter spe len en kreeg ik het moeilijker. Ik had geluk dat ze erg veel dubbele fouten maakte in haar opslag. In de tweede set maakte ik zelf te veel fouten, maar in de derde was ik heel scherp en heb ik het echt afgedwongen. Ik sloeg een paar mooie ballen op beslissende mo menten." In de kwartfinale treft Bertens de Spaanse Garbine Muguruza Blan co, wier Oostenrijkse opponente Patricia Mayr-Achleitner na het verlies van de eerste set (6-4) op gaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 24