zeeland 123 Zeeland ontsloten vanaf het terras Dr. Nico van der Lely brieven donderdag 26 april 2012 'De gevolgen van comazuipen zijn ernstig en kunnen lang duren. Alcohol tast jonge hersenen aan. Van de co mazuipers daalt 41 procent één tot twee schoolni veaus. En dan hebben we het nog niet eens over andere gevolgen van drankgebruik.' Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl door Marcel Modde MIDDELBURG - Verstokt internetge bruik en vakantie in Zeeland gaan vanaf deze zomer hand in hand. Op 96 locaties verspreid over de provincie komen modems te han- gén die draadloos gratis internet (Wifï) mogelijk maken. Ook han dig voor Zeeuwen die even buiten willen ontspannen overigens. Een gezamenlijk initiatief van Delta (Zeelandnet), de provincie en de stichting Promotie Zeeland Delta. Maar hoe gratis is gratis? Wie genoeg heeft aan het ophalen van de e-mail en weinig meer doet dan een beetje surfen op het internet op zoek naar (toeris tische) informatie, kan doorgaans goed uit de voeten met de aange boden standaardcapaciteit van 1 MB. Let wel, dat is iets anders dan een datalimiet. Zo'n limiet geldt niet, aldus Deltawoordvoer der Kim Janssen. Wie een snellere verbinding wil, bijvoorbeeld om ook filmpjes te bekijken op YouTu- be, moet wel betalen. Dat gebeurt aan de hand van vouchers die onli ne kunnen worden geactiveerd of bij de VW kunnen worden ge kocht. De geldigheid en prijs van zo'n voucher varieert van enkele uren tot een maand. Wie verdient er dan aan? De verkoopopbrengst van de vouchers gaat naar Delta. Dochter bedrijf Zeelandnet zorgt voor de installatie van de infrastructuur. Dat vergt investeringen. De provin cie draagt 93.000 euro bij aan de start van het netwerk. Aan ge meenten wordt per aansluiting een jaarlijkse bijdrage van 500 eu ro gevraagd. Uit de verkoop van vouchers wordt het netwerkonder houd betaald, aldus Janssen. „Hier zit geen winstoogmerk aan. Wij zien dit vooral als service." Ik verblijf in Renesse en ga een dagje naar Cadzand. En dan? Dat moet geen enkel probleem zijn, aldus Patrick Polie van de pro motiestichting. Eenmaal ingelogd valt het netwerk overal op te pik ken door laptop of mobiele tele foon. Mooie bijkomstigheid is dat de startpagina zich automatisch aanpast aan de locatie waar de in ternetgebruiker op dat moment is. Die pagina toont praktische infor matie en wetenswaardigheden over de betreffende gemeente. Wat betekent dit voor de gratis Wijï netwerken die er al zijn in Zeeland, zoals in de zeven Veerse dorpen? Dat gaat volgend jaar op in het pro vinciale initiatief, zegt projectlei der Ruurt van der Wel. Ook Free Wifï Veere kent een beperkte over drachtsnelheid, maar biedt verder geen alternatief. Desondanks is in nog geen jaar tijd al meer dan 150.000 keer ingelogd op onderne mersnetwerk. „Het werkt goed." Buizerds beschoten Op drie plaatsen in de provincie Friesland zijn nesten van buizerds beschoten, stond in de krant. De nesten zijn zo beschadigd geraakt dat de roofvogels niet meer kun nen broeden. In de provincie Fries land staat de teller al op twintig vernielde en beschoten roofvogel nesten. Dit gebeurt in heel Neder land. De nesten worden 'gewoon' met hagel doorzeefd. Dieren wor den gevangen of vergiftigd. Misda dig gedrag dat streng bestraft moet worden. Jagers zien de roofvogels als concurrenten/bedreiging voor 'hun' wild. Opmerkelijk voor men sen die beweren dat ze niet voor hun plezier jagen maar voor de re gulering. Ze zouden blij moeten zijn met alle hulp die ze krijgen bij hun beheermaatregelen. Dominique du Fossé Hartogsweg 14, Scherpenisse Religie Wat jammer dat steeds minder mensen geloven. Een van de verkla ringen die hiervoor in het artikel van zaterdag 21 april wordt ge noemd, is dat we te veel welvaart hebben om God nog nodig te heb ben. Welvaart vervangt dus geloof. Worden we daar nou echt gelukki ger van? Is het juist geen verar ming voor een samenleving wan neer die zich minder gaat verdie pen in geloof en godsdienst? Een verdiepend geloof kan mensen vreugde geven, en rust en zinge ving. In een goede kerkgemeen schap kijken de mensen naar je om. Wel prettig in een sterk geïndi vidualiseerde samenleving als de onze, waar ook veel eenzaamheid is. En iedere wereldgodsdienst roept mensen op om meer met el kaar te delen. Ik zou religie dus niet te vlug afschrijven, want het kan antwoorden bieden op vragen van deze tijd. R. de Jonge Ambachtsstraat 52, 's-Gravenpolder Bomen De laatste tijd verschijnen weer veel signalen over Zeeuwse bomen die het moeilijk hebben: In Middel burg gingen gezonde platanen er aan; bij de kmising As8/Molendijk naar Kortgene verdwenen plots prachtige bossen uit de ringlussen; bij de Zwaakse Weel staren nu de populieren de dood in de ogen. Wat is het er nog mooi! Bomen zijn geen dingen die alleen maar kaprijp moeten worden. Dat is iets van vroeger. Laten instanties en de publieke opinie dat snel gaan besef fen. De karakteristieke bomenhagen op onze dijken zijn het meest kenmer kende landschapselement in het Zeeuwse. Bomen zijn 'natuur'. Po pulieren zijn geen 'vuulte'. Natuur kun je niet kopen door land te ver zuipen. Wees liever Zeeuws zuinig op wat er is. Het wordt tijd dat dit besef snel postvat, anders wordt Zeeland een onaantrekkelijk waai gat waar alleen nog maar voedsel groeit. Ben Seelt Kaaidijk 26, Kortgene Rolant Quist bron: Nederlands Signaleringscentrum Kindergeneeskunde De meeste comazuipers komen uit traditionele twee-oudergezinnen en heb ben een Nederlandse achtergrond. foto ANP/Roos Koole Comazuipen: drinken tot je van de wereld bent Comazuipen is de populaire term voor drinken tot je bewusteloos bent (in een coma raakt). Vooral jongeren doen het, met na me in de leeftijd van 13 tot 17 jaar. Oudere jongeren zijn meestal al wat wijzer geworden. Kinderen die jonger zijn, gaan meestal nog niet (alleen) uit. Oorzaken voor comazuipen zijn: onzekerheid (erbij willen horen en groepsdruk), stoer doen (wedstrijd- zuipen, niet afwillen haken) en on wetendheid over de gevolgen van alcohol. Favoriet zijn drankjes die makkelijk wegdrinken (zoals mixjes) en 'hip pe' drankjes uit commercials.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 23