Actie tegen illegale verkoop drugs De '1816' volgende zomer in Zeeland zeeland 21 Bevelandse attracties bundelen krachten Reddingbootdag, zaterdag 28 april Bouw zeesluis bedreigt stuk vesting Portefeuilles van Vlissings college zijn verdeeld BcjMcjnT 20 Borsele scoort hoog met duurzaamheid Fokker verwaarloost vijfentwintig paarden donderdag 26 april 2012 W TU Delft, Damen Shipyards en De Vries Lentsch ontwik kelen een revolutionaire red dingboot voor de KNRM. Het schip komt in 2013 naar Breskens en Neeltje Jans. door Ton van den Nouweland Project 1816: het klinkt als historie, maar het is toe komst. Want in juli vol gend jaar gaat de Koninklij ke Nederlandse Redding Maat schappij varen met een nieuw, ra dicaal ander type reddingboot. In het project 1816 - de naam komt van verzekeraar 'Noordholland- sche van 1816', die 1,5 miljoen op tafel legde - hebben de KNRM en haar partners de reddingboot op nieuw uitgevonden. Het twintig meter lange schip heeft een bijlboeg, uitlopend in de druppelvormige romp met V-kiel. Onder de boot zitten uitschuifbare keggen. Dat alles moet het zee gangsgedrag verbeteren en tegelij kertijd het comfort van de beman ning verhogen. Die krijgt nu bij hoge golven klappen van zes maal de zwaartekracht. In de 1816 zijn dat nog smakken van 4 g. Door het kunststof dekhuis wordt de ge luidsbelasting voor de redders te ruggebracht van 90 naar 75 deci bel. Binnen werken roerganger, communicator en navigator met multifunctionele beeldschermen waarmee ze, indien noodzakelijk, eikaars taken kunnen overnemen. Ook nieuw is de continu online- verbinding met de Kustwacht, waarmee informatie over zoekge- bieden en slachtoffers wordt uitge- Bij alle stations mogen donateurs meevaren op de reddingboten. Alle stations houden een fotowed strijd rond het thema 'stoer', inzen den kan tot 15 mei. Demonstraties met reddingshon den en een demonstratie kin- der-EHBO op station Veere. Varende scheepsmodellen zijn te zien bij het station Westkapelle. Daar staat ook een springkussen voor de kinderen. wisseld. Dat verhoogt de duidelijk heid en houdt de marifoon vrij voor noodoproepen. Het project 1816 zit nu in de aanbe stedingsfase. De bouw begint in juli en duurt een jaar. Na de doop blijft het schip kort in IJmuiden en begint daarna aan een tournee langs.de kust. „De bemanningen van Neeltje Jans en Breskens krij gen het schip voor een testperiode tot hun beschikking", zegt KN- RM-woordvoerder Kees Brink man. De boot gaat tussen 1,5 en 2 miljoen euro kosten. China wil er waarschijnlijk ook een paar van. Op station Hansweert zijn spelle tjes 'reddingboeihangen' en 'keesje gooien' en verder demonstraties met het reddingsvlot. In Breskens is een ambulance te bezichtigen en houdt de brand weer demonstraties. Op het Grevelingenmeer bij sta tion Ouddoip takelt een Belgische helikopter een drenkeling op. Reddingbootdag duurt zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. SAS VAN GENT - Bij een gezamenlij ke actie van de Nederlandse en Bel gische politie in de Julianastraat in Sas van Gent is dinsdagavond een illegaal verkooppunt van softdrugs opgerold. In de huurwoning zijn zeven per sonen aangehouden, onder wie de drie bewoners. De andere arrestan ten waren bezoekers, waarschijn lijk klanten. In België zijn in het kader van dezelfde actie ook nog eens acht klanten aangehouden. De politie is in actie gekomen na klachten van buurtbewoners. Een aantal van hen stuurde begin april door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Bouwwerkzaamhe den voor de nieuwe zeesluis vor men een bedreiging voor resten van de oude vesting Terneuzen. Amateurhistoricus Dennis van Nieuwenhuijzen, die diverse boe ken en artikelen over waterwerken en vestingbouw heeft geschreven, maakt zich daar zorgen om. Het is volgens hem mogelijk de res ten te behouden, als daaraan bij de voorbereidingen voor de bouw van de zeesluis maar aandacht namens de wijk een aangetekende brief aan burgemeester Jan Lonink van Terneuzen. Er waren klachten over parkeeroverlast en het komen en gaan van klanten bij de wo ning. Daarin wonen naar verluidt een vrouw en twee tieners. De woning aan de Julianastraat is van Woongoed Zeeuws-Vlaande- ren. Wiet dealen of telen is reden voor opzegging van het huurcon tract. De politie heeft in de Julia nastraat en in een huis aan de Mauritsstraat in Sas van Gent vier honderd gram softdrugs in beslag genomen. wordt besteed. Hij pleit met name voor behoud van de resten van een inundatiesluis die omstreeks 1906 is aangelegd. De overblijfse len liggen noordelijk van de in de zelfde tijd gebouwde middensluis. De cultuurhistorische waarde mag naar zijn oordeel niet worden on derschat. „Terneuzen is officieel tot 1920 vesting gebleven, terwijl de meeste andere Nederlandse ste den die status al veel eerder is ont nomen. En zeg nou zelf, van oud Terneuzen is al veel te veel verdwe nen." Project 1816 is met bijlboeg en druppelromp een radicaal andere reddingboot. Het twintig meter lange en zes me ter brede schip gaat tussen 1,5 en 2 miljoen euro kosten. illustratie KNRM/De Vries Lentsch door Luc Oggel GOES - Stoomtrein Goes-Borsele (SGB), Berkenhof s Tropical Zoo en de Goese Rijtuig- en Automo biel Maatschappij (Gram) werken vanaf 6 mei samen in een recreatie arrangement onder de noemer 'Met paardenkrachten naar de tro pen'. Berkenhof en de SGB herintrodu ceren hiermee het arrangement dat de afgelopen jaren erg succes vol was, maar abrupt tot een ein de kwam door het wegvallen van de toenmalige partner die de huif karrondritten voor zijn rekening nam. Nu is er een nieuwe partner gevonden in de Gram. Die zal niet met een huifkar rijden, maar met een authentieke paardentram. Die past wat betreft tijdsbeeld goed bij de stoomtrein, 's Ochtends bren gen de paardenkrachten van de stoomtrein de bezoekers van Goes naar Kwadendamme. Daar staan de paarden met de paardentram gereed voor een uitgebreide rond rit van tien kilometer door de Zak van Zuid-Beveland. Daarna staat het bezoek aan de onlangs uitge breide Tropical Zoo. Het arrange ment wordt aangeboden op alle woensdagen, zaterdagen en zonda gen. Reserveren is verplicht. www.destoomtrein.nl VLISSINGEN - De kaarten zijn ge schud: bekend is wie van de Vlis- singse collegeleden welke porte feuille op zich neemt. Veel verrassingen kent die verde ling niet: wethouder Lambert Pre- voo neemt gewoon het pakket over van zijn voorganger Piet Pol derman, die is weggestuurd door de gemeenteraad. Dat pakket om vat onder meer ruimtelijke orde ning en volkshuisvesting. Hooguit heeft het college gescho ven met projecten: Prevoo en Da- men gaan het Scheldekwartier sa men doen, Prevoo en Van Dooren nemen samen de Kenniswerf en de binnenhavens op zich. HEINKENSZAND De groene vlag wappert bij het ge meentehuis in Heinkenszand en het certificaat hangt ingelijst in de werkkamer van wethouder Conny Miermans. De gemeente Borsele won deze week de zilveren Eco XXI award. Dit is een stimulerings programma om duurzaamheid op lokaal niveau in kaart te brengen en verbeteringen te stimuleren. De ze prijs is afkomstig van de interna tionale organisatie FEE, die ook jaarlijks blauwe vlaggen voor scho ne stranden uitreikt. THOLEN De Nederlandse Voedsel- en Waren autoriteit (NVWA) heeft woensdag op Tholen 25 paarden bij een fok ker weggehaald. De dieren waren zwaar ondervoed en slecht ver zorgd. De NVWA legde de fokker eerder al proces-verbaal op. Bij her controle bleek dat van de 50 paar den er 25 ondervoed waren. Vol gens de NVWA is de fokkerij ook niet geschikt voor het houden van zoveel dieren. De gezonde paarden mogen blijven. De fokker blijft on der toezicht van de NVWA.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 21