Woningmarkt vreest i juli ec lie 113 START MET BEZUINIGEN Lonen Nederland stijgen harder dan bij de buren Fiscus mist aantal verzoeken om uitstel KOOP EEN CITROËN BEDRIJFSWAGEN DE VOORDELIGE ECONOMY-MODELLEN VAN CITROËN donderdag 26 april 2012 Als de overdrachtsbelasting weer stijgt naar het oude ta rief van 6 procent, weten no tarissen een oplossing voor nerveuze huizen(ver)ko- pers: de Groninger akte. door Maurice Wilbrink Mensen die hun slag willen slaan op de wo ningmarkt, vrezen de datum van 1 juli. De kabinetscrisis zet een blijvende ver laging van de overdrachtsbelasting op losse schroeven. Zonder nieuw besluit van de Tweede Kamer, gaat deze 'verhuisbelasting' over ruim twee maanden weer van 2 naar 6 procent. Bij notarissen komen de eerste vra gen al binnen, meldt de Notariële Beroepsorganisatie. „Als kopers denken dat de aanschaf van een huis niet vóór 1 juli kan worden af gerond, willen ze weten of er mo gelijkheden zijn toch in het nu gel dende tarief te vallen", zegt woord voerder Hens Meengs. Notarissen verwachten dat met het oog hier op straks vaker gebruik zal worden gemaakt van de zogeheten 'Gronin ger akte'. Liesbeth van Dinteren, notaris klerk bij Hekkelman Advocaten Notarissen in Nijmegen, behan delt al enkele gevallen waar de Gro ninger akte uitkomst kan bieden. Dan wordt een akte van levering opgemaakt die vóór 1 juli passeert, met een ontbindende voorwaarde dat binnen een bepaalde periode de volledige koopsom moet wor den betaald. Het eigendom wordt dan na 1 juli overgedragen, als het aankoopbedrag is voldaan. Maar de koper hoeft slechts 2 procent overdrachtsbelasting te betalen. Wel is hij iets meer kosten kwijt aan de notaris en aan het kadaster. Wordt er niet tijdig betaald, dan valt het eigendom terug aan de ver koper. Zulke constructies tekenen de grote onzekerheid op de huizen markt. Niet alleen de hoogte van de overdrachtsbelasting is onzeker, ook de toekomst van de hypo theekrente-aftrek. Het enige dat ko pers en verkopers sinds de misluk te Catshuis-besprekingen zeker we ten, is dat het politieke taboe is doorbroken. „Wonen zal duurder worden, en dat zullen we met z'n allen voelen", zegt Jan Fokkema, directeur van Neprom, de branche- club van projectontwikkelaars. De huizenprijsdaling nam recent toe, en het aantal transacties ligt in middels 40 procent onder het ni veau van voor de crisis die in 2008 begon. Het Catshuis-pakket wordt, als het om de woningmarkthervor ming gaat, gezien als onvolledig. Rabobank-econoom Maarten van der Molen stelt dat de voorstellen een grote verstoring zijn voor de woningmarkt. „De kans op door stroming neemt af, starters blijven langer in huurhuizen." Dat komt omdat de regeringspar tijen alleen de fiscale aftrekbaar heid van nieuwe hypotheekcon tracten willen aanpakken. Volgens rekenmeester Oscar Noor- lag van De Hypotheekshop zien starters in de kabinetsvoorstellen hun netto maandlast met 8 pro cent stijgen, en zullen ze moeten wachten met de koop van een huis. „Wij zijn voorstander van een geleidelijke hervorming van de rente-aftrek waar alle huizenbe zitters met een hypotheek onder vallen. Dat verstoort de markt min der, en levert de schatkist uiteinde lijk ook meer op." RIJSWIJK - De loonkosten zijn de af gelopen tien jaar in Nederland har der gestegen dan in Duitsland en België. Dat blijkt uit een vergelij king van het CBS van arbeidskos ten zoals salarissen en werkgevers premies in de Europese Unie. Ne derland is daardoor minder con currerend geworden. Volgens de Belgische hoogleraar economie Paul de Grauwe heeft Nederland al meteen na de start van de muntunie in 1999 aan concurren tiekracht ingeboet. Daarna is dat volgens hem gestabiliseerd. Als de loonkosten per eenheid product worden vergeleken dan is Neder land sinds de eeuwwisseling een kwart minder concurrerend gewor den in verhouding tot Duitsland. Tegenover België is ongeveer 5 pro cent aan concurrentievermogen in geleverd. Nederland kent echter niet de hoogste loonkosten van de EU. Die zijn te vinden in België. Daar betalen werkgevers gemid deld 39,90 euro voor een uur ar beid. DEN HAAG - De Belastingdienst staat voor een raadsel. Er zijn dit jaar zó veel minder verzoeken om uitstel van de belastingaangifte bin nengekomen dan gebruikelijk, dat de dienst vandaag een zoektocht naar de oorzaak van die daling be gint. Het gaat om schriftelijke ver zoeken om uitstel, verstuurd door enkele duizenden belastingadvi seurs. Het viel de Belastingdienst deze week op dat deze consulen ten dit jaar geen verzoek hadden ingediend namens hun klanten, waar ze dat vorig jaar nog wel heb ben gedaan. „Het is niet duidelijk waar dit verschil vandaan komt", zegt Adriaan Ros van de Belasting dienst. De exacte omvang van het aantal 'verdwenen' uitstelverzoe- ken is evenmin bekend. Ros: „Het kan zijn dat er geen verzoek is in gediend, dat het verzoek niet is aangekomen, of dat de klanten van die consulenten er niet meer zijn." Vanaf vandaag gaat de Belas tingdienst met alle betrokken con sulenten telefonisch contact opne men. „Het gaat vooral om kleinere belastingconsulenten met nul tot maximaal 50 klanten, die geen ge bruik maken van commerciële soft ware om digitaal uitstel te vragen." www.citroen.nl CITROËN BERLINGO CITROEN prefereert TOTAL créative technologie CITROEn Prijzen zijn excl. BTW en BPM, verwijderingsbijdrage, leges en kosten rijklaarmaken. Priji APK met een duur van minimaal 3 maanden hebben. Alle aanbiedingen zijn geldig bij de aan de actie actievoorwaarden. Afgebeelde modellen kunnen afwijken van de standaardmodellen. Prijs- en specifi aftrek van de korting en afscheidspremie. Deze is van toepassing op de Citroen Berlingo en is geldig voor inruilauto's van 2002 en ouder De auto moet minimaal 4 maanden op naam van de koper staan en een geldige i deelnemende Cilroën-verkooppunten en gelden t/m 30 april 2012. Financial Lease via Citroen Business Finance (0900-12 12 900 0,10 p/min.), actietarief geldig voor 36 maanden. Vraag uw dealer naar de :atiewijzigingen voorbehouden. Bel 0800-CITROÈN (0800-2487636) voor'meer informatie of kijk op www.citroen.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13